5 دلیل برای آن که در کسب و کار از ادوردز استفاده کنید

5 دلیل برای آن که در کسب و کار از ادوردز استفاده کنید

گوگل با راه‌اندازی یک برنامه خودکار تبلیغاتی، بازاریابی آنلاین را برای همیشه تغییر داد. تنها یک دهه از راه‌اندازی این برنامه تبلیغاتی گذشته بود که گوگل 42 بیلیون دلار از آن درآمد داشت. امروزه ما این برنامه تبلیغاتی را با نام گوگل ادوردز می‌شناسیم و این برنامه تبدیل به بخش اساسی بسیاری از کسب و کارهای آنلاین شده است.

اگر با گوگل ادوردز آشنا نیستید، باید بدانید که این برنامه یک سرویس پرداخت هزینه به ازای کلیک (pay-per-click) است که امکان ایجاد و مدیریت تبلیغات برای کسب و کار را به شما می‌دهد و سپس این تبلیغات قابل کلیک در نتایج سرچ گوگل نمایش داده می‌شوند. شما تنها با استفاده از کلمات کلیدی درست برای مخاطب هدف گذاری شده خود، یک قدم جلوتر هستید؛ زیرا با این کار به افرادی که به محصول یا خدمات شما علاقه‌مند می‌باشند، دسترسی پیدا می‌کنید.

در ادامه، 5 دلیل اصلی آن که چرا کسب و کار شما باید از ادوردز استفاده کند آورده شده است:

 

ادوردز قابل سنجش و منعطف است

یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که بازاریابی آنلاین نسبت به کانال‌های بازاریابی سنتی مثل تبلیغات تلویزیونی یا چاپ شده دارد، این است که سنجش آن بسیار آسان می‌باشد. با این حال از آن‌جایی که همیشه نمی‌توانید عاملی که باعث افزایش یا کاهش رتبه‌های شما شده است را پیدا کنید و بسنجید، ممکن است سنجش کمپین سئو برای شما تبدیل به چالش شود و در این صورت باید وارد اکانت PPC ادوردز خود شوید. اکانت PPC ادوردز احتمالا یکی از بهترین منابعی است که برای سنجش آن که چه چیزهایی در بهبود تبلیغات شما موثر هستند و چه چیزهایی نیستند وجود دارد؛ زیرا PPC مجهز به معیارهای سنجش بسیاری می‌باشد که کار بررسی را برای شما انجام می‌دهند.

ادوردز به دلیل آن که گزینه‌های قابل تنظیمی برای کمپین‌های شما دارد تا نیازهای خاص شما را برطرف کند، منعطف نیز به شمار می‌رود. برای مثال، ادوردز می‌تواند برای موارد زیر به کار رود:

 • انتخاب انواع خاص کلمات کلیدی: با استفاده از این ویژگی، تبلیغ شما با سرچ دقیق همان کلمه کلیدی خاص نمایش داده می‌شود. بنابراین می‌توانید کلمه کلیدی خود را طوری تنظیم کنید که برای سرچ عبارت “پیتزا در تهران” نمایش داده شود؛ ولی برای سرچ کلمات “پیتزا” یا “تهران” ظاهر نشود. این کار از کلیک‌های غیرضروری که منجر به خرید کاربر نمی‌شود، جلوگیری می‌کند و هزینه کلیک شما را بهینه می‌کند.
 • افزونه‌های تبلیغ: این افزونه‌ها امکان نمایش همه چیز از تصویرهای محصول و اطلاعات تماس گرفته تا دسته لینک‌های داده شده به سایت را به شما می‌دهند.
 • محدود کردن گروه مخاطبان شما به دسته دقیق‌تر: شما می‌توانید تنظیمات ادوردز را به گونه‌ای تغییر دهید که مخاطبان خود را با استفاده از موقعیت جغرافیایی، زمان مشخص سرچ در روز، زبان و حتی مرورگر یا دستگاهی که از آن استفاده می‌کنند، پیدا کنید.
 • دسترسی به سایت‌های غیر سرچی: دسترسی به سایت‌هایی مانند Gmail، Youtube و بسیاری از سایت‌های شریک (Partner) دیگر با استفاده از ادوردز بسیار آسان می‌شود.
 • امکان نمایش و تبلیغ در شبکه نمایش: این ویژگی می‌تواند به شناخته شدن بیش‌تر برند شما کمک کند.

 

  ادوردز سریع‌تر از سئو می‌باشد

یک مشکل بزرگ سئو آن است که به دلیل رقابت موجود و زمان مورد نیاز برای ثابت شدن کیفیت سایت، می‌تواند ماه‌ها به طول بیانجامد و نتیجه‌ای نگیرید. ادوردز بدین شکل نیست و به محض آن که کمپین‌های ادوردز شروع به کار می‌کنند، تبلیغات ظاهر می‌شوند و بلافاصله نتایجی مانند اطلاعات بازدیدکنندگان در اختیار شما قرار می‌گیرد.

نه تنها تبلیغات ادوردز بلافاصله روی خرید مشتریان تاثیر می‌گذارند و مقداری پول نیز برای شما به ارمغان می‌آورند، بلکه به خاطر سرعت بالای ادوردز شما زمان کافی دارید تا بفهمید کلمات کلیدی شما چقدر موثرند و پس از آن بر اساس اطلاعات ادوردز خود کمپین موثری برای سئو ایجاد کنید.

به طور کل می‌توان گفت داشتن برنامه سئو بخشی از موفقیت آنلاین شما را تشکیل می‌دهد. ولی با این وجود، PPC در عرض چند دقیقه شما را به قسمت بالای نتایج سرچ می‌رساند.

 

جذابیت بیش‌تر ادوردز

گوگل به طور مداوم در حال ارتقای ادوردز می‌باشد؛ زیرا این برنامه یکی از منابع اصلی کسب درآمد گوگل است. گوگل به مرور زمان متوجه شد که تبلیغات حاوی لیست محصولات و تبلیغات داخل ویدئوهای Youtube، کلیک‌های بیش‌تری از سوی کاربران دریافت می‌کنند. این تبلیغات جذاب به خاطر فرمت‌ها و افزونه‌های جدید تبلیغ به معنی درآمد بیش‌تر برای گوگل و همینطور تبلیغ کنندگان هستند.

همچنین لازم است این نکته را در نظر بگیرید که یوتیوب بیش از 1 بیلیون کاربر در ماه و چندین بیلیون بازدید در روز دارد. اگر این آمار را با موتورهای سرچ مقایسه کنیم، Youtube در رتبه دوم قرار می‌گیرد و دو برابر از موتور سرچ Bing و Yahoo بزرگ‌تر است. چرا کسی نباید بخواهد که تبلیغاتش در جایی که افراد زیادی فعالیت می‌کنند قرار داده شود؟

 

گوگل ادوردز

گوگل ادوردز

کنترل هزینه‌های تبلیغات

این ویژگی در ادوردز بسیار جذاب است که شما می‌توانید برای کمپین خود حداکثر هزینه‌ای را در روز تعیین کنید. این ابزار، کمک بزرگی برای کسب و کار به شمار می‌رود. چگونه این ویژگی به کسب و کار شما کمک می‌کند؟ تعیین حداکثر هزینه در روز به شما این امکان را می‌دهد که بدون این که نگران باشید از بودجه مورد نظر خود عبور کنید، بر اساس اهداف موجود برای یک کمپین بودجه تعیین نمایید. بدترین حالتی که ممکن است پیش بیاید آن است که زمانی که بودجه شما کم‌ می‌شود، میزان تبلیغات نیز کاهش یابد. با این حال برای این که این اتفاق رخ ندهد، می‌توانید بودجه خود را روزانه افزایش دهید. این نوع مقیاس پذیری، ویژگی مناسبی برای افرادی است که در مدت زمانی کوتاه قصد دارند به نتایج زیادی دست پیدا کنند.

از آنجایی که ممکن است چندین کمپین داشته باشید که به طور روزانه فعالیت کنند، نویسنده Wordstream پیشنهاد می‌کند که کمپین را به 3 بخش هدف گذاری شده تقسیم کنید:

 • سرچ موبایل
 • شبکه نمایش (بازاریابی دوباره یا Remarketing شبکه نمایش)
 • سرچ گوگل


با کمک ادوردز، رقیبان خود را شکست دهید

به دلیل آن ادوردز در مقایسه با سئو سرعت نتیجه‌دهی بالاتری دارد، شما با استفاده از ادوردز نسبت به رقیبان خود برتری قابل توجهی پیدا خواهید کرد؛ زیرا به سرعت در نتایج سرچ ظاهر می‌شوید و سایت شما کلیک‌های بیش‌تری نسبت به سایر کمپین‌های آن زمینه دریافت خواهد کرد.

اگر رقیبان شما نیز از ادوردز استفاده کنند چه می‌شود؟ حتی این موضوع نیز بهانه خوبی برای این نیست که رقیبان خود را شکست ندهید.

بر اساس آمار شرکت تحلیل بازاریابی Moz، میزان 80% نتایج سرچ حاوی تبلیغات ادوردز هستند. از سوی دیگر این جایگاه‌های تبلیغاتی، میزان 85% از فضای بالایی نتایج سرچ را پوشش می‌دهند. این تنها بدین معنی نیست که گوگل سود سنگینی از این تبلیغات به دست می‌آورد؛ بلکه نشان دهنده این نیز می‌باشد که ادوردز روز به روز توسط افراد بیش‌تری مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین تنها راه شکست سایر تبلیغ کنندگان این است که به آن‌ها ملحق شوید.

 

آیا تا به حال از ادوردز استفاده کرده‌اید؟ اگر جواب شما مثبت است، چه ابزارهایی به نظر شما موثرترین ویژگی‌های ادوردز هستند؟

 

 

منبع: Forbes

نظرات شما

 1. وحید گفت:

  سلام . من یک کمپین ادوردز از طریق شرکتی راه اندازی کردم الان حدود دو هفته هست که فعال کردم اما همچنان به من میگن کلمات توسط گوگل تایید نشده، بنظرتون غیر عادی نیست که هنوز بعد از دوهفته فعال نشده کمپین من؟
  میگن در حال حاضر قیمت تنها دو کلمه کلیدی مشخص شده است. به طور معمول آنالیز گوگل ۲ الی ۳ روز زمان می‌برد اما در بعضی موارد این زمان بیشتر هم خواهد شد.

  1. با سلام و احترام.

   پس از فعال کردن اکانت گوگل ادز، یک حالت به نام under review یا تحت بازبینی داریم که حداکثر بیشتر از ۱۵ دقیقه نیست و پس از آن، یک حالت دیگر به نام حالت Learning وجود دارد که این حالت هم حداکثر بیشتر از ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان می‌خواهد.

   این که پس از گذشت دو هفته هنوز کلمات شما تایید نشده یا قیمت انها مشخص نشده‌اند، ممکن است دلایل دیگری داشته باشد: مثل پایین بودن سرچ ولیوم، متغایر بودن با قوانین گوگل و غیره.

   گاهی اوقات هم کلمات شما approved هستند؛ ولی همچنان ورودی‌ای ندارید که این مشکل می‌تواند از دلایلی مانند تنظیمات اکانت شما ایجاد شود.