۶ مزیت گوگل ادوردز

۶ مزیت گوگل ادوردز

گوگل ادز که قبلا با نام گوگل ادوردز شناخته می‌شد، همان تبلیغات متنی هستند که در نتایج سرچ گوگل مشاهده می‌کنید. معمولا چهار تبلیغ در بالای نتایج جستجو و چندین تبلیغ نیز در پایین نتایج سرچ نمایش داده می‌شوند. همچنین برخی از تبلیغات گوگل ادوردز در سمت راست نتایج جستجو نیز نمایش داده می‌شوند که دیگر بخشی از قسمت سرچ و نمایش گوگل نیستند.

 

گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند؟

زمانی که کاربر یک عبارت را در گوگل سرچ می‌کند، الگوریتم موتور سرچ تعیین می‌نماید که چه تبلیغاتی لازم است برای آن عبارت، نمایش داده شوند. این الگوریتم، مزایده (Auction) نامیده می‌شود. هر بار که کاربری سوال یا عبارتی را در گوگل سرچ می‌کند، الگوریتم مزایده وارد عمل می‌شود و این کار بیش از 65,000 بار در هر ثانیه انجام می‌گردد.

در ادامه این صفحه، 6 مزیت گوگل ادوردز را نام می‌بریم:

 • گوگل ادوردز قابل سنجش است

این مورد در ابتدای لیست قرار دارد؛ زیرا در عصر مدرن امروز، تبلیغات و بازاریابی (Marketing) برای هر کسب و کار امری ضروری است. دانستن این که چه بخش‌هایی از بازاریابی شما به خوبی کار می‌کنند و چه بخش‌هایی کارکرد مناسبی ندارند، بهترین اطلاعاتی است که هر مدیر مارکتینگ می‌تواند داشته باشد.

تبلیغات گوگل اطلاعات بسیاری را در اختیار شما قرار می‌دهد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان تبدیل (Conversion) را نام برد. چه این تبدیل در یک صفحه فروش، صفحه تکمیل فرم یا در حین مشاهده یک صفحه خاص اتفاق بیفتد، دانستن آن که تبدیل در چه زمان و کجای سایت شما رخ داده ارزش بسیاری دارد.

همچنین می‌توانید به گوگل بگویید که فروش متوسط شما چقدر است تا ROI را به طور مستقیم در داشبورد خود محاسبه کند.

 

 • گوگل ادوردز نسبتا ارزان است

شروع به کار با گوگل ادوردز تا حد زیادی سریع و ارزان است. هر کلمه کلیدی یک هزینه کلیک (CPC) مرتبط با آن دارد. شما با استفاده از گوگل ادوردز می‌توانید هر قدر که دوست داشته باشید هزینه کنید تا هر موقع بخواهید میزان بودجه خود را برای کسب موفقیت بیش‌تر افزایش دهید.

برخی از صنایع، CPC های نجومی دارند؛ بنابراین اگر کسب و کار شما جزو این نوع زمینه‌های کاری است، از این که بودجه شما برای رقابت موثر با سایرین مناسب است اطمینان یابید.

یک نکته خوب برای شروع بودجه دهی روزانه 3x-4x متوسط CPC به ازای هر کمپین می‌باشد.

نکته تخصصی: با این که امکان استفاده از گزینه بودجه مشترک (Shared Budget) در گوگل ادوردز وجود دارد، توصیه می‌کنیم که از آن در همه کمپین‌های خود استفاده نکنید. ممکن است استفاده از این ابزار راه آسانی برای مدیریت هزینه در چندین کمپین باشد؛ ولی در واقعیت، گوگل به جای شما بودجه را اختصاص می‌دهد. طبیعتا گوگل تبلیغات و کمپین‌هایی که عملکرد بهتری دارند را در اولویت قرار می‌دهد و بودجه بیش‌تری به این کمپین‌ها تخصیص می‌دهد و در عوض سایر کمپین‌ها را نادیده می‌گیرد. با تعیین بودجه خاص برای هر کمپین، می‌توانید به گوگل بگویید که به بودجه کدام بخش اولویت دهد تا اختلاف عملکرد یک یا دو کمپین با سایر کمپین‌ها از حد معینی بیش‌تر نشود.

گوگل ادوردز

گوگل ادوردز

 

در گوگل ادوردز پول بیش‌تر الزاما به معنی برنده شدن نیست

هدف گوگل این است که دقیقا چیزی که جستجوکنندگان به دنبال آن می‌گردند را به سریع‌ترین شکل ممکن به آن‌ها بدهد. این در مورد کار با گوگل ادوردز نیز صدق می‌کند. بنابراین زمانی که با گوگل ادوردز کار می‌کنید، لزومی ندارد نگران شکست از رقبایی با بودجه بیش‌تر باشید؛ زیرا گوگل ادوردز به طور مساوی به همه تبلیغ‌کنندگان کوچک و بزرگ فرصت می‌دهد؛ بنابراین تا زمانی که کلمات کلیدی، تبلیغات و صفحات فرود (Landing Pages) شما مرتبط باشند، تبلیغ شما در نتایج گوگل نمایش داده خواهند شد.

این کار با استفاده از ابزار سنجشی به نام رتبه تبلیغ (Ad Rank) انجام می‌پذیرد. این ابزار اساسا معیاری است که جایگاه تبلیغ را در صفحه نتایج سرچ گوگل تعیین می‌کند و در نهایت مقدار هزینه‌ای که باید برای هر کلیک روی تبلیغ خود بپردازید را مشخص می‌نماید.

سیستم رتبه دهی تبلیغ (Ad Rank) تبلیغ‌کنندگان را وادار به بهبود کیفیت تبلیغات خود می‌کند تا هزینه تبلیغات آن‌ها پایین بیاید و میزان هزینه‌ای که باید به کمپین‌ها بدهند را پوشش دهد.

مثلا در تصویر بالا، چهارمین تبلیغ‌کننده امتیاز کیفی بسیار بدی دارد و به همین خاطر سعی می‌کند تا با بودجه 8 دلاری به ازای هر کلیک جایگاه بالایی را از آن خود کند. از سوی دیگر، اولین تبلیغ‌کننده امتیاز کیفی بسیار خوبی دارد و هم‌زمان بودجه او 75 درصد کم‌تر است و در واقع کم‌ترین مقدار CPC را در بین این 4 تبلیغ‌کننده دارد.

به طور کلی گوگل تبلیغاتی که بالاترین جایگاه تبلیغ (Ad Rank) را دارند، در بالای صفحه نتایج سرچ نمایش می‌دهد.

 • با تخصیص هزینه پیشرفت کنید

گوگل ادوردز این امکان را به شما می‌دهد که با تخصیص هزینه، برای دستیابی به جایگاه‌های بالاتر صفحه نتایج سرچ پیشرفت کنید؛ البته این در صورتی ممکن است که تبلیغ شما به عبارت جستجو مرتبط باشد و رتبه تبلیغ (Ad Rank) مناسبی داشته باشد.

در صورتی که به تازگی کار روی سئو را آغاز کرده‌اید، تکیه بر تخصیص هزینه تاکتیک مناسبی به شمار می‌رود. بنابراین زمانی که رتبه ارگانیک شما به مرور در حال ایجاد شدن می‌باشد، می‌توانید از سرچ پولی استفاده کنید تا سایت شما تا زمانی که آماده شوید، مطرح شود. پس از آن که آماده شدید می‌توانید بررسی کنید که برای چه عبارات ارگانیکی رتبه خوبی ندارید تا از سرچ پولی برای به چشم آمدن آن استفاده نمایید. • هدف‌گذاری (Targeting) و بازاریابی دوباره (Remarketing) در گوگل ادوردز

این مورد یکی از بهترین مزایای گوگل ادوردز می‌باشد که با استفاده از آن، تقریبا هر چیزی را می‌توانید روی هر دستگاه و در هر مکانی هدف‌گذاری (Targeting) کنید.

مثلا اگر یک فروشگاه کوچک دارید که به محدوده خاصی خدمات می‌دهد، می‌توانید تبلیغات خود را در شهرهایی که به آن‌ها خدمات می‌دهید یا حتی تا مسافت خاصی از نظر فاصله هدف‌گذاری نمایید.

شما می‌توانید بر اساس تاریخچه عملکرد گوگل ادوردز، بودجه تخصیص داده شده به مکان‌ها و دستگاه‌های مختلف را بالا یا پایین ببرید. برای مثال اگر بیش‌تر تبدیل‌های شما از موبایل حاصل می‌شوند، می‌توانید به سرچ‌های مرتبط از سوی دستگاه‌های موبایل بودجه بیشتری اختصاص دهید.

شما می‌توانید این ویژگی را با استفاده از بازاریابی دوباره (Remarketing) یک مرحله فراتر ببرید. آیا امکان هدف‌گذاری مشتریانی که از سایت شما بازدید کرده‌اند، وجود دارد؟ بله این امکان وجود دارد. با تنها یک قطعه کد می‌توانید در اکانت گوگل ادوردز خود، Remarketing را فعال نمایید. پس از آن می‌توانید بر اساس صفحاتی که مشتریان از آن‌ها بازدید کرده‌اند، لیست‌هایی ایجاد کنید و بر اساس آن صفحات تبلیغات مورد نظر را به کاربر نمایش دهید. همچنین امکان بارگذاری لیستی از آدرس ایمیل‌های مشتریان در گوگل ادوردز وجود دارد؛ بنابراین اگر مشتریان شما با همان آدرس ایمیل وارد گوگل شوند، می‌توانید تا زمانی که در گوگل هستند از ریمارکتینگ برای آن‌ها استفاده نمایید.

با توجه به این نکته، دقت داشته باشید که قوانین حریم خصوصی سایت شما شامل نحوه استفاده از اطلاعات خصوصی مشتری باشد و همچنین از این که به قوانین ریمارکتینگ گوگل پایبند هستید، اطمینان حاصل نمایید. برای مثال، اگر در زمینه درمانی مشغول به کار باشید، نمی‌توانید از ریمارکتینگ به نحوی استفاده کنید که تبلیغ نمایش داده شده به کاربر، اطلاعات شما از داروهای مصرفی وی را نشان دهد. این بدین معنی است که مثلا عنوان‌های زیر برای تبلیغ مناسب نیستند:

آیا زانو درد دارید؟ می‌توانیم به شما کمک کنیم.

می‌توانیم قلب شما را درمان کنیم.

دلیل آن چیست؟ زیرا تبلیغات فوق بر این تاکید دارند که شما از زانو درد یا مشکل قلب مشتری خود باخبر هستید. با این حال، مثلا عنوان‌ زیر مناسب است:

متخصصان درد زانویی که می‌توانند به شما کمک کنند.

این تبلیغ به اطلاع از شرایط پزشکی مشتری (چه در گذشته و چه در آینده) تاکید ندارد و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد.

 • از برند خود محافظت نمایید

این مورد یکی از مزایای کم‌تر شناخته شده استفاده از گوگل ادوردز می‌باشد. با این که اختصاص بودجه به نام رقبا معمولا توصیه نمی‌شود (مگر آن که در گوگل ادوردز با تجربه باشید)، می‌توانید نام اختصاصی کسب و کار خود را بخرید.

اگر در زمینه کاری پر رقابتی مشغول به کار هستید، خرید نام روش بسیار مناسبی برای از دور خارج کردن رقبا در زمانی است که کسی نام شما را سرچ می‌کند. برای این کار نه تنها لازم است نتایج بالای ارگانیک داشته باشید، بلکه باید نتایج بالای پولی را نیز به اختیار خود در آورید.

نکته تخصصی: افرادی با تخصص بیش‌تر که سعی در جذب مشتریان دارند، لازم است هزینه خود را به سرچ‌هایی بیش از تنها نام رقیب اختصاص دهند. از نظر قانونی استفاده از نام رقیب در تبلیغ متنی غیر قانونی است و این کار باعث آسیب رسیدن به امتیاز کیفی شما خواهد شد؛ زیرا دو جنبه امتیاز کیفی مرتبط بودن تبلیغ و صفحه فرود هستند.

به جای این کار، به نام برند رقیب + یکی از سرویس‌هایی که ارائه می‌‌دهند یا شهری که در آن قرار گرفته‌اند بودجه اختصاص دهید.

مثلا اگر قصد دارید روی شرکت محتوایی Leighton Interactive، اقدام به bid گذاشتن کنید و به آن بودجه تخصیص دهید، می‌توانید از مثال‌های زیر برای بودجه دهی استفاده کنید:

 • بازاریابی leighton interactive inbound
 • leighton interactive خیابان cloud در minnesota
 • leighton interactive در interactive green bay

همینطور تبلیغ متنی و صفحات فرود شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آژانس بازاریابی Inbound در St. Cloud
 • آژانس‌های بازاریابی در Minnesota
 • بازاریابی Inbound در Green Bay

سخن نهایی درباره مزایای گوگل ادوردز برای بازاریابی کسب و کار شما

گوگل ادوردز ابزار فوق‌العاده‌ای برای بازاریابی و تبلیغات است. اگر چنین ابزاری در دست کاربر باتجربه‌ای قرار گیرد، می‌تواند وسیله بسیار موثری برای بازاریابی باشد.

در پایان، موارد گفته شده بسیار اهمیت دارند؛ با این حال دلایل استفاده از گوگل ادوردز بسیار بیش‌تر از موارد ذکر شده می‌باشند.

منبع: leightoninteractive