هفت اشتباه مهلک تبلیغات در گوگل ادوردز و نحوه رفع آن‌ – بخش دوم

هفت اشتباه مهلک تبلیغات در گوگل ادوردز و نحوه رفع آن‌ – بخش دوم

در بخش اول درباره رایج‌ترین اشتباهاتی که در انتخاب نوع کلمات کلیدی (Keywords)، افزونه‌های تبلیغ (Ad Extension) و نگارش بد متن آگهی در تبلیغات در گوگل ادوردز به وجود می‌آید به شما توضیحاتی دادیم. در بخش دوم این پست به خطاهای رایج در زمینه حاشیه سود (Margin) و کانورژن (Conversion) و کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) می‌پردازیم.

 

برای مطالعه بخش اول کلیک نمایید

 

اشتباه 3: درک نادرست از حاشیه سود (Margin) و کانورژن

زمانی که یک کسب و کار (حتی آفلاین) را اداره می‌کنید، لازم است کانورژن و Margin یا حاشیه سود آن را رصد نمایید؛ این کار جهت تقویت سرمایه کلی انجام می‌شود و فقط برای به دست آوردن سود کوتاه‌مدت نیست.

margin و کانورژن تبلیغات در گوگل ادوردز

margin و کانورژن تبلیغات در گوگل ادوردز

 

همین عمل باید برای تبلیغات در گوگل ادوردز نیز صورت گیرد. بنابراین لازم است با انتخاب گزینه “Tools and Analysis” و سپس کلیک روی “add new conversion” یک کانورژن را تعیین کنید:

add کردن کانورژن جدید تبلیغات در گوگل ادوردز

add کردن کانورژن جدید تبلیغات در گوگل ادوردز

 

وقتی بدانید که درآمد مورد انتظار شما چقدر است و چه نرخ تبدیلی شما را به آن درآمد می‌رساند، قادر خواهید بود که سرمایه بیش‌تری ذخیره کنید. شما با استفاده از این فرمول ساده می‌توانید حاشیه سود (Profit Margin) کمپین گوگل ادز خود را محاسبه نمایید:

فرمول محاسبه Margin تبلیغات گوگل ادوردز

فرمول محاسبه Margin تبلیغات گوگل ادوردز

 

بیایید چند عدد را در این فرمول قرار دهیم و حاشیه سود یا Profit Margin آن را محاسبه کنیم تا ببینم نحوه کارکرد این فرمول به چه صورت است:

هزینه کلیک: 1 دلار

درآمد حاصل از هر کلیک: 10 دلار

حاشیه سود: 0.3

تعداد کلیک: 1000

سود به دست آمده: 149 دلار

مقایسه سود حاصل از بازگشت سرمایه یا ROI تبلیغات: 

ROI تبلیغات در گوگل ادوردز

ROI تبلیغات در گوگل ادوردز

 

به خاطر داشته باشید که حاشیه سود (Profit Margin) محاسبه شده در تصویر فوق برای هر کسب و کاری مناسب نیست. پس باید بدانید که چه چیزی برای کسب و کار شما موثر است و آن را تست کنید تا از میزان تاثیر آن مطمئن شوید. به طور کلی، برآورد حاشیه سود روش فوق‌العاده‌ای برای تنظیم یک کمپین گوگل ادز موفق است.

 

اشتباه 4: عدم استفاده از کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) در تبلیغات در گوگل ادوردز

عدم استفاده از کلمات کلیدی منفی یا Negative Keywords، یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که به وفور مشاهده می‌شود.

گوگل هر روزه بیش از 6 میلیون کلمه کلیدی (Keyword) را پردازش می‌کند که 15 درصد آن‌ها جدید هستند و هنوز در گوگل ثبت نشده‌اند. این بدین معنی است که برخی از این کلمات کلیدی کیفیت بالایی دارند؛ اما مزایده (Bid) و هدف‌گذاری (Target) روی برخی دیگر زیان‌‌آور خواهند بود.

اینجاست که کلمات کلیدی منفی یا Negative Keywords به کمک شما می‌آیند. با استفاده از کلمات کلیدی منفی می‌توانید کلمات کلیدی (Keywords) که برای خدمات یا محصولات شما مناسب نیستند را حذف کنید تا تبلیغات در گوگل ادوردز شما در نتیجه جستجوهای نامرتبط نمایش داده نشوند. این کار باعث کاهش هزینه و افزایش درآمد شما خواهد شد.

بسیاری از تبلیغ‌کنندگان ادوردز، به اشتباه از اهمیت ایجاد لیست کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) غافل می‌شوند و بعد تعجب می‌کنند که چرا تبلیغات در گوگل ادوردز آن‌ها آنطور که باید کانورژن ندارند.

Negative keywords تبلیغات در گوگل ادوردز

Negative keywords تبلیغات در گوگل ادوردز

 

واقعیت این است که به کار بردن کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords)، آسان‌ترین روش برای دستیابی به اغلب مشتریان هدف‌گذاری (Target) شده، کاهش هزینه‌ها و افزایش بازگشت سرمایه (ROI) می‌باشد.

کلمات کلیدی منفی یا Negative Keywords به شما کمک می‌کنند تا امتیاز کیفی (Quality Score) گوگل ادز خود را بالا ببرید. برای مثال، متخصصان موفق شده‌اند با استفاده از کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords)، امتیاز کیفی یا Quality Score مشتریان خود را تا 60.1 درصد افزایش دهند و موجب کاهش هزینه به ازای هر کلیک یا CPC تا 24.6 درصد شوند.

کاربرد negative keywords در افزایش Quality Score تبلیغات در گوگل ادوردز

کاربرد negative keywords در افزایش Quality Score تبلیغات در گوگل ادوردز

 

تصور کنید سایتی را مدیریت می‌کنید که مربوط به پیشنهادات کاری و استخدام است. در این صورت می‌توانید کلمات کلیدی تجاری مانند استخدام مشاغل مهندسی، استخدام مشاغل فنی و … را به کار ببرید.

به خاطر داشته باشید که شما برای کلیک‌هایی که روی تبلیغات گوگل ادز می‌شود، هزینه می‌کنید و سزاوار آن هستید که از طریق آن‌ها کسب درآمد نمایید. پس در چنین سایتی اگر یک کلمه کلیدی مانند “مشاغل” را هدف‌گذاری (Target) کنید، ممکن است افرادی که آن کلمه کلیدی را در گوگل جستجو می‌کنند هدف دیگری به جز استخدام را در ذهن داشته باشند. بنابراین اضافه کردن کلمه “شغل” یا “مشاغل” به لیست کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) این افراد را از نمایش تبلیغ شما بر حذر می‌دارد.لازم است که دو نکته را در مورد کلمات کلیدی منفی یا Negative Keywords توضیح دهیم:

  • ماهیت کلمات کلیدی یا Negative Keywords: چه لزومی دارد تبلیغات در گوگل ادوردز خود را به افرادی نمایش دهید که به خدمات شما علاقه‌مند نیستند؟ این سوال، ماهیت وجود کلمه کلیدی یا Negative Keyword را به خوبی شرح می‌دهد. 

یک مثال بزنیم: برخی اوقات که عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنید، آگهی‌های نامرتبطی به شما نمایش داده می‌شوند. مثلا در نتیجه جستجوی “Small Business Programs” به معنای برنامه‌های مخصوص کسب و کارهای کوچک، آگهی نرم‌افزار فروشگاه آنلاین نمایش داده می‌شود:

عدم نمایش تبلیغات در گوگل ادوردز غیرمرتبط با Negative keywords

عدم نمایش تبلیغات در گوگل ادوردز غیرمرتبط با Negative keywords

 

این آگهی کاملا به عبارت جستجو شده بی‌ربط است؛ زیرا افرادی که به دنبال برنامه برای راه‌اندازی کسب و کاری کوچک می‌گردند، به احتمال زیاد به دنبال ایجاد فروشگاه آنلاین نیستند.

همچنین تبلیغات گوگل ادوردز بسیاری در نتیجه جستجوی عبارت “Free Typing Jobs” به معنی “خدمات تایپ رایگان” در گوگل نمایش داده می‌شوند؛ اما زمانی که روی یکی از آن‌ها کلیک می‌کنیم، وارد صفحه‌ای می‌شویم که در آن درخواست پرداخت برای دسترسی به صفحه وجود دارد؛ در حالی که مشخصاً ما به دنبال خدمات رایگان بودیم.

نمایش تبلیغات در گوگل ادوردز مرتبط به عبارت جستجو شده

نمایش تبلیغات در گوگل ادوردز مرتبط به عبارت جستجو شده

 

آیا نوع و کیفیت کسب و کار شما به گونه‌ای است که مخاطب شما حاضر باشد از شما خرید کند؟ در این صورت، انتخاب کلمات کلیدی موجب فراهم آوردن نتایج دلخواه می‌شود. 

نکات مهم در استفاده از کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords):

  • بیش از حد نیاز از کلمات کلیدی منفی یا Negative Keywords استفاده نکنید.
  • کلمات کلیدی منفی را در سراسر کمپین کپی نکنید؛ بلکه آن‌ها را شخصی‌سازی نمایید.
  • کلمات کلیدی (Keywords) و کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) متناظر آن‌ها را در یک شیت ثبت نمایید. 

فرض کنید که قرار است اطلاعات شروع بیزینس را در قالب فایل آنلاین بفروشید. در این صورت به احتمال زیاد از کلمات کلیدی زیر استفاده می‌کنید:

شروع بیزینس، راه‌های رایگان برای شروع بیزینس، شروع بیزینس در خانه، شروع بیزینس ارزان، ایده‌های رایگان شروع بیزینس

اگر در آگهی خود از کلمات “رایگان” و “ارزان” استفاده کنید، تبلیغات گوگل ادز شما برای افرادی نمایش داده می‌شود که به اطلاعات رایگان علاقه‌مند هستند و قصد خرید از سایت شما را ندارند.

اما اگر کلمات “رایگان” و “ارزان” را به لیست کلمات منفی (Negative Keywords) خود اضافه کنید، تبلیغات گوگل ادوردز شما به افرادی که در جستجوی یافتن اطلاعات رایگان هستند، نمایش داده نمی‌شود و هزینه اضافی برای این کاربران نخواهید پرداخت.

  • تاثیر کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) بر شبکه نمایش: اگر تبلیغات در گوگل ادز خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که هم در شبکه جستجو (Search Network) و هم در شبکه نمایش (Display Network) ظاهر شوند، لیست کلمات کلیدی منفی شما به کانورژن شما کمک خواهد کرد.

برای مثال، شرکت Adapt Partners با حفظ کانورژن و آگاهی از برند، هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز خود را تا 40 درصد کاهش داد. چگونه؟

کاهش هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز با negative keywords

کاهش هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز با negative keywords

 

آن‌ها از کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) استفاده کردند، کلمات کلیدی را در شبکه نمایش (Display Network) بهینه‌سازی نمودند، تبلیغات خود را تست کردند و روش‌های اختصاص هزینه برنامه‌ریزی شده را به کار بردند تا به نتایج مناسب دست یابند.

برای اضافه کردن لیست کلمات کلیدی منفی یا Negative Keywords، روی علامت [-] کلیک کنید تا منوی مربوط به آن باز شود:

اضافه کردن negative keywords تبلیغات در گوگل ادوردز

اضافه کردن negative keywords تبلیغات در گوگل ادوردز

 

سپس کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) را در فضاهای مخصوص به خود وارد نمایید:

ثبت لیست negative keywords تبلیغات در گوگل ادوردز

ثبت لیست negative keywords تبلیغات در گوگل ادوردز

 

برای مطالعه بخش سوم کلیک نمایید

 

 

منبع: neilpatel