چگونه هزینه‌های حساب ادوردز را کاهش دهیم؟ – بخش اول

چگونه هزینه‌های حساب ادوردز را کاهش دهیم؟ – بخش اول

گوگل ادوردز پلتفرم پیشرفته‌ای است که ویژگی‌ها، به روز رسانی‌ها و تغییرات بسیاری را از سر گذرانده است. تنها در سال 2018، تعداد زیادی آپدیت جدید ماهانه بر روی گوگل ادز صورت گرفته است. همین نرم افزارهای گزارش‌گیری، معیارهای سنجش، چارچوب و تغییرات اعمال شده جدید بر روی سیستم تخصیص بودجه گوگل ادز موجب شده که کنترل حساب گوگل ادوردز مشکل باشد. متاسفانه نگهداری و بررسی منظم حساب گوگل ادز الزامی می‌باشد؛ ولی این بدین معنی نیست که این کار غیرممکن است.

در این بخش، چند روش کلیدی برای حفظ عملکرد موفقیت آمیز حساب گوگل ادوردز و توسعه آن در عرض 1 هفته را به شما نشان می‌دهیم:

 

نحوه نگهداری حساب گوگل ادوردز

 

  • کاهش مخارج تبلیغ با استفاده از لیست کلمات کلیدی منفی در ادوردز

بیش‌تر تبلیغ کنندگان بدون آنکه متوجه باشند، بیش از حد نیاز برای گوگل ادوردز هزینه می‌کنند.

آیا کمپین‌های شما به خوبی کار می‌کنند؟ نرخ کلیک (CTR) بالا است؟ تبدیل‌ها به نظر خوب می‌رسند؟ بازخوردها بالا هستند؟ حتی اگر در تمامی این معیارهای ارزیابی امتیاز عالی دریافت کنید، تضمینی وجود ندارد که در گوگل ادوردز از نهایت پتانسیل خود استفاده می‌کنید و همچنین تضمینی بر این نیز نیست که هزینه بیش از حدی برای تبلیغات نمی‌پردازید.

تحقیق بر روی 2,000 حساب تجاری گوگل ادوردز نشان می‌دهد که به طور متوسط، 61% هزینه صرف شده برای تبلیغات، اضافه‌تر از حد نیاز بوده است.

هزینه گوگل ادز

هزینه گوگل ادز

 

طبیعتا این هزینه اضافه روی بودجه‌ای که برای تبلیغات خود تعیین کرده‌اید، تاثیر منفی خواهد داشت؛ زیرا زمانی که درصد هزینه تلف شده افزایش پیدا می‌کند، هزینه هر تبدیل نیز افزایش می‌یابد.

نرخ تبدیل گوگل ادوردز

نرخ تبدیل گوگل ادوردز

 

این بدین معنی است که جذب مشتری یا فروش، بسیار گران قیمت‌تر از چیزی که باید باشد تمام می‌شود و شما هزینه‌ای بیش از چیزی که لازم است را می‌پردازید.

چرا این اتفاق می‌افتد؟ مقصر و دلیل این مشکل چیست؟ اصلی‌ترین دلیل این موضوع، تعیین و تنظیم نادرست شرایط سرچ توسط شما می‌باشد. همچنین دلیل آن، غفلت از لیست‌های کلمات کلیدی منفی (negative keyword lists) می‌باشد.

میانگین حساب‌های ادوردز موجود در تحقیق انجام شده، 76% از بودجه روزانه خود را صرف پرداخت برای عبارات سرچی در حساب گوگل ادز می‌کردند که تبدیل (convert) و فروشی را برای آن‌ها حاصل نمی‌کرد.

استفاده از لیست آسان و موثر اغلب به چند دلیل نادیده گرفته می‌شود:

  • استفاده کنندگان از گوگل ادوردز نمی‌دانند گزارش شرایط سرچ (search terms report) چیست یا نمی‌دانند چگونه باید از آن برای کلمات کلیدی منفی (negative keywords) استفاده کنند.
  • استفاده کنندگان نمی‌دانند کلمات کلیدی منفی چیست.
  • لیست‌های کلمات کلیدی منفی خسته کننده و در حال تغییر هستند که این، پیش رفتن و استفاده از آن‌ها را دشوار می‌سازد.

پس از این توضیحات مختصر، می‌توانیم به شرح اصول کاهش هزینه تبلیغات با استفاده از کلمات کلیدی منفی (negative keywords) بپردازیم.کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) در ادوردز چیست؟

بر اساس توضیح گوگل، کلمات کلیدی منفی (negative keywords)، نوعی کلمه کلیدی هستند که باعث می‌شوند تبلیغ شما به آن کلمه یا عبارت خاص واکنش ندهد. در نتیجه تبلیغات شما به افرادی که آن عبارت را سرچ می‌کنند، نمایش داده نمی‌شود.

negative keyword ادوردز

negative keyword ادوردز

 

برای مثال، فرض کنید که شما کسب و کاری دارید که خدمات مشاوره ارائه می‌دهد و می‌خواهید در گوگل ادوردز برای آن تبلیغ کنید؛ ولی ارائه مشاوره توسط شما رایگان نیست و 50 دلار می‌باشد. در این صورت اگر کلمه “رایگان” را به عنوان کلمه کلیدی منفی (negative keyword) خود قرار دهید، تبلیغات شما به افرادی که کلمه “رایگان” را سرچ می‌کنند، نمایش داده نمی‌شود.

دلیل این کار چیست؟

این کار به این دلیل انجام می‌شود که شما خدمات مشاوره رایگان ارائه نمی‌کنید و  زمانی که در گوگل ادوردز تبلیغ می‌کنید، برای هر کلیک هزینه‌ای از شما کسر می‌شود؛ بنابراین شما نباید بودجه خود را صرف سرچ‌هایی کنید که هرگز تبدیل (Convert) و منجر به فروش نمی‌شوند.بنابراین هزینه 50 دلاری شما توسط فردی که به دنبال دریافت مشاوره رایگان است، تبدیل (Convert) نخواهد شد.

کار کلمات کلیدی منفی (Negative keywords) این است که نمایش تبلیغ را به سرچی که منجر به تبدیل (Convert) نخواهد شد را متوقف کند.

بنابراین شما در گوگل ادوردز به خاطر شرایطی که در سرچ ذکر می‌شود، هزینه می‌پردازید؛ نه کلمات کلیدی. با اینکه ممکن است در ظاهر بسته به نوع سرچ عبارتی که انتخاب می‌کنید مستقیما به یک کلمه کلیدی بودجه تخصیص دهید، ولی در واقع برای تعداد زیادی سرچ مرتبط به کلمه کلیدی انتخابی خود هزینه می‌پردازید و این احتمال وجود دارد که کلیک‌های دریافتی شما شرایطی داشته باشند که شما نمی‌خواهید.

برای استفاده از کلمات کلیدی منفی (negative keywords) به داشبورد گوگل ادز خود بروید و گزارش شرایط سرچ (search terms report) را بیابید. شما می‌توانید در این بخش، شرایط سرچ مختلف را در لیست خود انتخاب کنید و آن‌ها را به عنوان کلمه کلیدی منفی اضافه (Add) کنید.

گزارش جستجو ادوردز

گزارش جستجو ادوردز

 

شما می‌توانید این تنظیمات را در کمپین یا حتی گروه تبلیغ (ad group) و سطوح مختلف حساب گوگل ادوردز را به صورت دستی انجام دهید و در سطح حساب (account level) کلمات کلیدی منفی که مناسب همه کمپین‌های شما هستند را اضافه (Add) کنید. برای مثال می‌توانید برای زمانی که خدمات رایگان ارائه نمی‌دهید کلماتی مثل “رایگان” یا خدمات مشابهی که تبلیغات شما با آن‌ها مرتبط نیستند را add کنید.

بازبینی نگهداری حساب گوگل ادوردز باید به صورت هفتگی انجام شود؛ بنابراین زمانی که گزارش را بررسی می‌کنید، نتایج را تا 7 روز گذشته فیلتر کنید.

بررسی حساب گوگل ادز

بررسی حساب گوگل ادز

 

با استفاده از این روش اطمینان می‌یابید که کار اضافه انجام نمی‌دهید و زمانی که به انجام این کار اختصاص می‌دهید و هم‌زمان نتایجی بگیرید که از نظر مالی به صرفه است.

در این مقاله درباره کاهش مخارج تبلیغ گوگل ادز با استفاده از کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) توضیحاتی دادیم. در بخش بعدی به شرح باقی موارد نگهداری حساب گوگل ادوردز می‌پردازیم.

 

برای مطالعه بخش دوم کلیک نمایید

 

 

منبع: adespresso