چگونه هزینه‌های حساب ادوردز را کاهش دهیم؟ – بخش دوم

چگونه هزینه‌های حساب ادوردز را کاهش دهیم؟ – بخش دوم

در بخش اول این مقاله، در مورد کلمات کلیدی منفی و چگونگی کاهش هزینه‌های گوگل ادوردز با استفاده از آن توضیحاتی را دادیم. در این بخش به شرح گزارش عبارات سرچ و تاثیر آن بر روی ایجاد کمپین‌های جدید و بهبود عملکرد گوگل ادوردز شما می‌پردازیم.

 

برای مطالعه بخش اول کلیک نمایید

 

  • گزارش عبارات سرچ را جهت ایده گرفتن برای کمپین خود بررسی کنید

این مرحله با اضافه (add) کردن کلمات کلیدی منفی قابل انجام می‌باشد. خوشبختانه به لطف گوگل، هم کلمات کلیدی و هم عبارات سرچ در یک گزارش یکسان قرار داده شده‌اند.

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، عبارات سرچ (search terms) چیزی است که واقعا در گوگل ادز برای آن هزینه می‌پردازید. این بدین معنی است که تخصیص بودجه برای شبکه سرچ، نیازمند آن است که شما تعدادی کلمه کلیدی انتخاب کنید. برای مثال عبارت کلیدی “آژانس سئو” را در نظر بگیرید.

ممکن است شما به یک عبارت خاص (مانند آژانس سئو)، بودجه تخصیص دهید تا بیش‌تر در نتیجه سرچ قرار گیرید و ترافیک بیش‌تری در سایت خود ایجاد نمایید؛ اما اگر برای این کار از بخش “عبارت مشابه (broad match)” استفاده کنید، تبلیغ شما در نتیجه سرچ عبارات کلیدی متفاوتی که به کلمه شما مرتبط هستند نیز نمایش داده می‌شود (مانند آژانس یا سئو).

لازم به ذکر است که چند نوع کلمه کلیدی متفاوت در گوگل ادز وجود دارند و در تصویر زیر آن‌ها را مشاهده می‌کنید:

keyword گوگل ادوردز

keyword گوگل ادوردز

 

برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در مورد انواع عبارات کلیدی گوگل ادوردز، می‌توانید صفحه “چگونه از گوگل ادوردز استفاده کنیم؟ – بخش دوم” را مطالعه نمایید.

 

چگونه از گزارش عبارات سرچ کلیدی ادوردز استفاده کنیم؟

بسته به نوع کلمه کلیدی که استفاده می‌کنید، تبلیغ شما در نتایج سرچ عبارات متفاوتی ظاهر می‌شود. در بیش‌تر مواقع، اکانت‌ها برای کلمات کلیدی خود از بخش “عبارات مشابه (broad match)” استفاده می‌کنند و در نتیجه آن، گزارش عبارات سرچ آن‌ها حاوی کلمات کلیدی خوب و بد بسیاری می‌باشد. از آنجایی که عبارت مشابه (broad match) تبلیغ شما را برای سرچ‌های مرتبط متفاوتی نمایش می‌دهد، در واقع شما تنها به کلمه کلیدی مورد نظر خود بودجه تخصیص نمی‌دهید؛ بلکه برای کلیک همه این سرچ‌ها هزینه می‌پردازید.

این کار فرصت بسیار مناسبی را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ ولی ابتدا باید با استفاده از لیست کلمات کلیدی منفی (negative keyword lists) سرچ‌های غیرمرتبط را فیلتر کنید. برای مثال، می‌توانید مطابق تصویر زیر، گزارش عبارات سرچ را بررسی کنید و کلمات کلیدی خاصی که منتهی به تبدیل می‌شوند را پیدا کنید:

گزارش جستجو گوگل ادوردز

گزارش جستجو گوگل ادوردز

 

شما می‌توانید این اطلاعات را بر اساس استانداردهای ارزیابی مختلف مانند تبدیل‌‌ها (conversions) و نرخ کلیک (CTR) مرتب (sort) کنید و سپس به دنبال عبارات سرچی بگردید که در حال حاضر در گروه تبلیغاتی (ad group) شما به آن‌ها بودجه تخصیص نداده شده است. اگر عبارات سرچ جدیدی را پیدا کردید که هنوز کمپین ندارند، باید از فرصت استفاده کنید و با استفاده از این کلمات کلیدی، جذب سرمایه نمایید.

بدین منظور، این عبارات کلیدی را به گروه‌های تبلیغ (ad group) با فقط یک کلمه کلیدی تبدیل کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا شانس خود را برای تبدیل (convert) شدن این عبارات افزایش دهید و در را به روی عبارات سرچ بیش‌تری باز کنید تا در هفته‌های آینده تولید شوند. تکرار هفتگی این فر‌آیند با لیست کلمات کلیدی منفی شما تنها چند دقیقه از وقت شما را می‌گیرد.

با این حال راه ساده‌تر و سریع‌تری نیز برای انجام این کار وجود دارد:

به جای بررسی گزارش در گوگل ادز، از گوگل استفاده کنید تا لیستی هفتگی از گزارش عبارات سرچ را به شما ایمیل کند. با این کار شما به جای استفاده از گوگل ادز، می‌توانید اطلاعات مورد نظر را تنها با مشاهده از طریق ایمیل تحلیل کنید. برای انجام این کار طبق تصویر زیر به بخش search terms report بروید و روی دکمه دانلود روی نوار ابزار خود کلیک نمایید:

ریپورت جستجو گوگل ادوردز

ریپورت جستجو گوگل ادوردز

 

در این بخش، گزینه “schedule” را انتخاب کنید تا تنظیمات مربوط به ایمیل‌های دوره‌ای گوگل را انجام دهید؛ در مرحله می‌توانید انتخاب کنید که می‌خواهید این گزارش را با چه کسانی به اشتراک بگذارید و هر چند وقت یک بار می‌خواهید این گزارش به شما ایمیل شود:

گزارش عبارت کلیدی جستجو گوگل ادوردز

گزارش عبارت کلیدی جستجو گوگل ادوردز

 این گزارش هفتگی می‌تواند کار شما را ساعت‌ها کم کند. ولی اگر می‌خواهید زمان خود را صرف کلمات کلیدی مهم کنید، پیش از آن که تنظیمات ارسال دوره‌ای ایمیل‌ها را انجام دهید، روی دکمه “filter” روی گزارش عبارات سرچ خود کلیک نمایید.

فیلتر گزارش جستجو گوگل ادوردز

فیلتر گزارش جستجو گوگل ادوردز

 

با استفاده از فیلترها، شما می‌توانید اطلاعات گزارش عبارات سرچ را بر اساس عملکرد، تبدیل‌ها، ویژگی‌ها و موارد دیگری مرتب کنید.

فیلتر گزارش جستجو ادوردز

فیلتر گزارش جستجو ادوردز

 

مثلا می‌توانید حداقل نرخ کلیک (CTR) ای را به عنوان میانگین CTR کمپین‌های خود تعیین کنید:

CTR گوگل ادوردز

CTR گوگل ادوردز

 

این کار تمامی عبارات سرچی که CTR آن‌ها پایین‌تر از میانگین باشد را فیلتر می‌کند و عباراتی که ارزش زمان و تلاش شما را ندارند حذف می‌شوند.

این فیلتر کردن را برای استانداردهای ارزیابی اصلی مثل تبدیل‌ (Convert) و هزینه‌ مالکیت تکرار کنید تا گزارش‌های کوتاه‌تر و فشرده‌تری که تنها کلمات کلیدی مورد نظر شما را برای کمپین‌های جدید در بر دارند، ایجاد نمایید. پس از انجام این مراحل، دوباره روی دکمه “Schedule” کلیک نمایید و کار با عبارات کلی را به خوبی شروع کنید.

 

در بخش بعدی درباره چگونگی اتوماتیک کردن فرآیند توضیح خواهیم داد تا زمان کم‌تری صرف گوگل ادز کنید و عملکرد بهتری در آن داشته باشید.

 

برای مطالعه بخش سوم کلیک نمایید

 

منبع: adespresso