چگونه در تنظیمات گردش تبلیغ (Ad Rotation) گوگل ادوردز حرفه‌ای شویم؟

چگونه در تنظیمات گردش تبلیغ (Ad Rotation) گوگل ادوردز حرفه‌ای شویم؟

احتمالا هم اکنون تعداد زیادی تبلیغ مصور را در گروه تبلیغ (Ad Group) گوگل ادوردز خود جمع‌آوری کرده‌اید که آماده نمایش داده شدن به دنیا هستند. مشکل اینجاست که فقط می‌توانید یک تصویر را انتخاب کنید؛ چگونه انتخاب می‌کنید؟

بسیاری از تبلیغ‌کنندگان در این زمینه کاری را انجام می‌دهند که خودشان یا طراح دوست دارد؛ اما آیا این بهترین روش برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب تبلیغی است که بهترین عملکرد را برای کسب و کار شما دارد؟

اگر مشکل شما این است، خوش شانس هستید؛ زیرا انتخاب بهترین تبلیغ می‌تواند یک تجربه علمی باشد که بدون دخالت شما در حساب ادوردز انجام می‌پذیرد. این کار، یک معامله برد برد است؛ هر بار. آیا آماده‌اید که شروع کنیم؟

 

گردش تبلیغ (Ad Rotation) در گوگل ادوردز چیست؟

گردش تبلیغ (Ad Rotation) یکی از تنظیمات قابل تغییر در ادوردز است که به طور اتوماتیک گردش تبلیغات موجود در گروه تبلیغ (Ad Group) شما را در شبکه‌های سرچ و نمایش انجام می‌دهد. ادوردز می‌تواند یا کار اصلی را انجام دهد و خودش تبلیغاتی با بهترین عملکرد را را انتخاب کند و Rotate آن‌ها را برای شما انجام دهد یا آن‌ها را به طور برابر گردش دهد تا خود شما در مورد این که به چه تبلیغی اهمیت بیش‌تری دهید، تصمیم نهایی را بگیرید.

در این صفحه، قصد داریم به انواع مختلف تنظیمات گردش تبلیغ (Ad Rotation) بپردازیم و به شما نشان دهیم که کدام تبلیغ بیش‌ترین تاثیر را برای استراتژی کمپین شما دارد. 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، تنظیمات گردش تبلیغ (Ad Rotation) گوگل ادوردز دو نوع دارد:

 • بهینه‌سازی (Optimize)
 • گردش نامحدود (Rotate Indefinitely) 

 

گوگل ادوردز تنظیمات Ad Rotation

گوگل ادوردز تنظیمات Ad Rotation

 

در سال 2017 برای ساده‌تر کردن تنظیمات ادوردز، به جای گزینه‌های “بهینه‌سازی برای کلیک” (Optimize for Clicks) و “بهینه‌سازی برای تبدیل” (Optimize for Conversions) که قبلا در این تنظیمات وجود داشتند، یک گزینه به نام “بهینه‌سازی” (Optimize) قرار گرفت. گزینه “گردش به طور مساوی” (Rotate Evenly) نیز حذف گردید و اکنون به جای آن می‌توان از همین گزینه یعنی “Optimize” استفاده نمود. لازم به ذکر است که گردش‌ها نیز می‌توانند هم در سطح Ad Group و هم در سطح کمپین ایجاد شوند. 

گیج شدید؟ نگران نباشید؛ این مبحث را برای شما باز خواهیم کرد. 

 

بهینه‌سازی (Optimize)

تنظیمات گردش تبلیغ (Ad Rotation) به طور اتوماتیک، تبلیغات شما را Rotate می‌کنند و آن‌ها را بهینه‌سازی می‌کنند تا با استفاده از یادگیری ماشین-محور و تکنولوژی پیشرفته AI گوگل، بیش‌ترین میزان کلیک ممکن حاصل شود. ادوردز با استفاده از سیگنال‌های متنی که در ادامه معرفی می‌شوند، بهترین تبلیغات را در هر مزایده تبلیغ انتخاب می‌کند و نمایش می‌دهد:

 • دستگاه
 • مکان فیزیکی و هدف مکانی
 • زمان روز
 • لیست‌های فروش دوباره (Remarketing)
 • مشخصات تبلیغ
 • زبان
 • مرورگر و سیستم اجرایی
 • آمار جمعی (Demographics)
 • کلمات کلیدی و عبارات سرچ
 • پارتنر شبکه سرچ
 • قرارگیری در وب
 • رفتار سایت
 • ویژگی‌های محصول

گزینه “بهینه‌سازی برای کلیک” (Optimize for Clicks) قبلا جزو تنظیمات پیشفرض ادوردز بود که تبلیغاتی که فکر می‌کرد بیش‌ترین کلیک را دریافت خواهند کرد را نمایش می‌داد. این تنظیمات برای کمپین‌های ویدئویی به ادوردز دستور می‌داد که تبلیغات شما را به جای کلیک، برای دریافت بالاترین نرخ بازدید بهینه‌سازی نماید. 

این در حالی است که تنظیمات بهینه‌سازی (Optimize) فعلی، نسبت به تنظیمات قبلی از موارد اطلاعاتی بیش‌تری برای پیش‌بینی تبلیغات با کیفیت استفاده می‌کنند. 

گزینه “بهینه‌سازی برای تبدیل” (Optimize for Conversions) نیز به ادوردز اجازه می‌داد تبلیغی که احتمال بیش‌تری وجود دارد به واسطه آن مشتریان عمل مورد نظر شما را انجام دهند (مثلا خرید از شما و یا ارسال فرم ثبت نام) را انتخاب کند.

 به دلیل آن که اکنون این ویژگی از گوگل ادوردز حذف گردیده است، تبلیغ‌کنندگان باید به جای آن، از استراتژی تخصیص هزینه اتوماتیک “حداکثر کردن تبدیل‌ها” (Maximize Conversions) استفاده کنند.گردش نامحدود (Rotate Indefinitely)

این تنظیمات، تبلیغات شما را به طور برابر و با زمانی نامحدود Rotate می‌کند و هر یک از تبلیغات را وارد تعداد برابری مزایده‌ می‌کند که این کار، شانس کشف تبلیغاتی با بهترین عملکرد را از طریق تست، فراهم می‌نماید. 

این بدین معنی است که شما روی موردی که قصد بهینه‌سازی آن را دارید، کنترل کامل خواهید داشت. اگر عادت دارید موارد را تحلیل کنید و می‌خواهید برای تنظیم اهداف خاصی وقت بگذارید، این استراتژی برای شما مناسب است. بسته به مخارج تبلیغ، می‌توانید به اطلاعات آماری قابل توجهی دست یابید تا تصمیم بگیرید که چه تبلیغی عملکرد بهتری دارد و بر این اساس به آن بودجه تخصیص دهید و جایگاه‌های آن را تعیین کنید.

همچنین مهم است که از اشتباه رایجی که می‌گوید “گردش مساوی” (Rotating Evenly) بدین معنی است که همه تبلیغات عملکرد یکسانی خواهند داشت، بپرهیزید؛ زیرا مانند هر تبلیغ دیگری در ادوردز، عملکرد تبلیغات شما مشروط به هزینه اختصاص داده شده به مزایده‌ها و امتیاز کیفی می‌باشد.

لازم به ذکر است که گزینه “گردش مساوی” (Rotate Evenly) که در گذشته در تنظیمات ادوردز وجود داشت، در سال 2017 حذف شد و جای خود را به تنظیمات “بهینه‌سازی” (Optimize) داد. این تنظیمات تقریبا با تنظیمات “گردش نامحدود” (Rotate Indefinitely) یکسان بود و تنها یک تفاوت با آن داشت: ادوردز در گذشته، تبلیغات شما را پس از یک بازه 90 روزه تنظیم می‌کرد.

هر کمپینی که با استفاده از CPC پیشرفته، هدف‌گذاری ROAS یا هدف‌گذاری هزینه CPA تنظیم شده است، برای تبدیل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در حالی که سایرکمپین‌ها برای کلیک بهینه‌سازی شده‌اند. تبلیغ‌کنندگان لازم است از استراتژی‌های هوشمند تخصیص هزینه نیز استفاده کنند تا از رویکردهای بهینه‌سازی شما به جای استفاده از تنظیمات Ad Rotation استفاده شود.

 

چگونه تنظیمات گردش تبلیغ (Ad Rotation) را در گوگل ادوردز راه‌اندازی کنیم

 1. ادوردز را باز کنید.
 2. روی یک کمپین کلیک نمایید.
 3. روی نوار ابزار تنظیمات (Setting) کلیک کنید.
 4. گزینه “تنظیمات افزوده” (Additional Settings) را بیابید و “Ad Delivery: Ad rotation” را انتخاب کنید.
 5. روی گزینه Edit کلیک نمایید.
 6. نوع گردش (Rotation) خود را انتخاب کنید.
 7. روی دکمه “Save” کلیک کنید.
گوگل ادوردز Ad Rotation

گوگل ادوردز Ad Rotation

 

سخن پایانی

در ادامه به چکیده‌ای از آنچه گفته شد می‌پردازیم:

 • گردش تبلیغ (Ad Rotation) بسته به هدف شما، تبلیغاتی با بهترین عملکرد را در ad group نمایش می‌دهد.
 • دو گزینه Rotation وجود دارند:

– بهینه‌سازی (Optimize): از AI گوگل و یادگیری ماشینی استفاده می‌کند تا تبلیغات با بهترین عملکرد را پیش‌بینی کند.

– گردش نامحدود (Rotate indefinitely): به طور برابر Rotate می‌کند تا خاموش شود و بدون تنظیمات اتوماتیک 

 

 

 

منبع: tryadhawk