راهنمای تنظیمات زبان و مکان گوگل ادوردز

راهنمای تنظیمات زبان و مکان گوگل ادوردز

این صفحه، دومین مقاله از مجموعه مقالات تنظیمات کمپین‌های گوگل ادوردز می‌باشد. در بخش اول درباره این صحبت کردیم که چگونه کمپین‌های گوگل ادوردز خود را نام‌گذاری و سازمان‌دهی کنید؛ در این بخش روی تنظیمات موقعیت جغرافیایی (Locations) و زبان در نوار ابزار تنظیمات ادوردز تمرکز خواهیم کرد.

 

تنظیمات موقعیت جغرافیایی (Location) گوگل ادوردز

پس از آن که کمپین خود را نام‌گذاری کردید، اولین انتخاب بزرگی که پیش روی شما قرار می‌گیرد این است که چه لوکیشن یا لوکیشن‌هایی را هدف‌گذاری (target) کنید.

گوگل ادوردز لوکیشن

گوگل ادوردز لوکیشن

 

شما می‌توانید یکی از حالت‌های پیش‌فرض و یا یک ناحیه خاص را انتخاب کنید. برای انتخاب ناحیه خاص نیز می‌توانید از نقشه استفاده کنید و یک یا چند موقعیت جغرافیایی یا یک شعاع مساحتی را هدف‌گذاری کنید.

برای مثال، فرض کنید که شرکتی داریم که برای کنسرت، بلیط می‌فروشد:

با این که یک کنسرت در محله‌ای خاص برگزار می‌گردد، بهتر است افرادی که در سایر نواحی اطراف زندگی می‌کنند را نیز به خرید بلیط تشویق نمایید. مثلا اگر بخواهید که برای کنسرتی در تهران بلیط بفروشید، طبیعتاً بهتر است تلاش کنید که تبلیغات گوگل ادوردز شما علاوه بر سرچ کننده‌های عبارت “بلیط کنسرت” که در تهران زندگی می‌کنند، به سرچ کننده‌هایی که در کرج زندگی می‌کنند نیز نمایش داده شوند.

این کار با تنظیم دو کمپین جداگانه قابل انجام است:

  • کمپین هدف گذاری شده روی مکان (Geo-Targeted): این کمپین روی محل خاصی که به آن علاقه‌مند هستیم هدف‌گذاری شده است و می‌توان از عبارات کلیدی مستقیم‌تری مانند “بلیط کنسرت” در آن استفاده نمود.
  • کمپین ملی با اصلاح محل (Geotargetifiers): در اینجا کمپین را برای یک ناحیه وسیع (کشور ایران) هدف‌گذاری شده است؛ ولی اصلاحات خاصی نیز در کلمات کلیدی (مانند نام شهرها، کد پستی و …) به کار برده می‌شود.

اکنون که ایده‌‌ای کلی از میزان تاثیر کلمات کلیدی و هدف‌گذاری جغرافیایی در کمپین خود پیدا کرده‌اید، نوبت به این می‌رسد که بدانید هدف‌گذاری مکانی (Location Targeting) چگونه کار می‌کند تا در صورت تمایل، بتوانید از هدف‌گذاری مکانی پیشرفته استفاده نمایید.

گوگل ادوردز location and language

گوگل ادوردز location and language

 

بسته به نوع کمپینی که اداره می‌کنید، می‌توانید مکان فیزیکی یا نیت سرچ (Search Intent) را هدف‌گذاری کنید. یعنی روی محل فیزیکی (در ساختار کمپینی توضیح داده شده در فوق، این گزینه خوبی برای کمپین هدف‌گذاری شده روی مکان فیزیکی یا geo-targeted می‌باشد) تمرکز کنید یا از نیت سرچ (مانند مثال فوق در کمپین ملی با اصلاح مکان یا Geotargetifiers) استفاده نمایید.هدف‌گذاری زبان گوگل ادوردز

هدف‌گذاری زبان در ظاهرا بسیار ساده به نظر می‌رسد؛ فقط لازم است زبان یا زبان‌هایی که می‌خواهید تبلیغاتتان روی آن‌ها هدف‌گذاری شوند را انتخاب کنید.

گوگل ادوردز تنظیمات زبان

گوگل ادوردز تنظیمات زبان

 

هدف‌گذاری زبان بر اساس تنظیماتی صورت می‌پذیرد که سرچ کننده در اکانت گوگل از آن استفاده می‌کند. گوگل توصیه می‌کند که تنها سرچ‌ کنندگان هم‌زبان با تبلیغ خود را هدف‌گذاری نمایید؛ زیرا تبلیغ شما ترجمه نخواهد شد.

با این حال، کارشناسان SERP دلایل متقاعد کننده‌ای برای این استدلال می‌آورند که ممکن است هدف‌گذاری سایر زبان‌ها در کمپین‌های مناسب به خود می‌تواند باعث دریافت نتایج بهتر و تبدیل بیش‌تر شود. بنابراین اگر کمپین‌هایی توسعه‌پذیر و بین‌المللی را اداره می‌کنید، استفاده از تنظیمات زبان مختلف احتمالا ارزش امتحان را دارد و به طور کلی نیز بهتر است هم زبان تبلیغ و هم زبان کشور هدف‌گذاری شده خود را در نظر داشته باشید.

 

برای مطالعه بخش اول – تنظیمات گوگل ادوردز: چگونه کمپین‌ها را نام‌گذاری و مرتب کنیم؟ – کلیک نمایید

برای مطالعه بخش سوم – راهنمای تنظیمات تخصیص هزینه و بودجه گوگل ادوردز – کلیک نمایید

 

 

 

منبع: WordStream