چرا تبلیغ در گوگل ادوردز برای توسعه کسب و کار اهمیت دارد؟

چرا تبلیغ در گوگل ادوردز برای توسعه کسب و کار اهمیت دارد؟

گوگل ادوردز پلتفرم تبلیغاتی گوگل است که باعث می‌شود زمانی که کاربران عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنند، تبلیغات مرتبط به آن‌ نمایش داده شود. مزیت تبلیغ در گوگل ادوردز در آن است که باعث دیده شدن بیش‌تر برند می‌شود و سریع‌تر نتیجه می‌دهد.

در طول سالیان متوالی و با تغییر شکل بازاریابی از روش‌های سنتی به دیجیتال، کسب و کارهای زیادی راه خود را به سوی اینترنت باز کرده‌اند و این موضوع، رقابت سخت و سنگینی را در اینترنت به وجود آورده است. جدا از خود کسب و کارها، حتی مصرف‌کنندگان زیادی نیز برای تصمیم‌گیری درباره خریدهای خود به اینترنت تکیه می‌کنند.

با توجه به موارد فوق، برای کسب و کارها بسیار مهم است که از هرج و مرج و رقابت موجود در اینترنت پیشی بگیرند و به مخاطبان هدف‌گذاری (Target) شده خود دسترسی پیدا کنند. به همین منظور، از گوگل ادوردز به عنوان راه‌حلی استفاده می‌شود که به کسب و کارها کمک می‌کند تا بلافاصله به مخاطبان هدف‌گذاری شده خود دسترسی پیدا کنند و نتایج دلخواه را برای کسب و کارها فراهم می‌کند.

گوگل ادوردز یک ابزار مهم برای تبلیغ‌‌کنندگان است تا به فرآیند درآمدزایی خود سرعت ببخشند.

گذشته از آن، ادوردز ویژگی‌های بسیاری را در پلتفرم خود معرفی کرده است که باعث افزایش کاربرد آن می‌شوند و نتایج مناسبی را فراهم می‌آورند. در این مقاله، به برخی از مهم‌ترین فواید تبلیغ در گوگل ادوردز برای کسب و کار اشاره می‌کنیم:

 

شناخته شدن بیش‌تر برند با تبلیغ در گوگل ادوردز

در سالیان گذشته، شناخته شدن برند، کم و بیش از طریق روش‌های کورکورانه مثل تبلیغ در روزنامه‌ها، بیلبوردهای تبلیغاتی و تبلیغات در رادیو و تلویزیون انجام می‌شد.

این روش برای فروش محصولات به مصرف‌کنندگان نتایج خوبی می‌داد ولی محصولاتی که یک کسب و کار به کسب و کار دیگری ارائه می‌کرد (B2B)، از تبلیغ کردن متضرر می‌شدند؛ زیرا اخبار پیام‌های تبلیغاتی به مخاطب گسترده، تاثیر خاصی نداشت و تنها باعث هدر دادن هزینه می‌شد. تبلیغات دیجیتال به خصوص تبلیغ در گوگل ادوردز، انقلابی را در روشی که برندها تبلیغات خود را انجام می‌دادند ایجاد کرده است.

برندها با استفاده از تبلیغ در گوگل ادوردز می‌توانند وقتی که افراد، عبارتی مرتبط با کسب و کار آن‌ها را در گوگل جستجو می‌کنند، تبلیغات خود را به مخاطبین مورد نظر خود برسانند. همچنین تبلیغ‌کنندگان می‌توانند با استفاده از شبکه نمایش گوگل (Google Display Network) افراد را روی سایت خود، هدف‌گذاری (Target) کنند و از این طریق تعداد مخاطبان خود را افزایش دهند. بنابراین شناخته شدن برند یکی از مهم‌ترین فواید تبلیغ در گوگل ادوردز می‌باشد.

 

نتیجه‌بخشی سریع‌تر تبلیغ در گوگل ادوردز نسبت به سئو

دیده شدنی که کسب و کارها از طریق خود گوگل به دست می‌آورند، از منظر فروش بسیار ارزشمندتر از استفاده از هرگونه ابزار واسطه است. کسب و کارها در موتور جستجو گوگل، فرصتی طلایی دارند تا دقیقا در زمانی که مردم به دنبال محصولات یا خدمات آن‌ها می‌گردند، دیده شوند.

اما این فرصت برای همه تبلیغ‌کنندگان مهیا است و در نتیجه رقابت بسیار شدیدی در این زمینه وجود دارد. به همین دلیل به دست آوردن جایگاه ارگانیک در موتور جستجو گوگل، کاری زمان‌بر و خسته‌کننده است. با بهینه‌سازی سایت‌ خود و استفاده از اعتبار سایت‌های بزرگ و معتبر از طریق استفاده از روش لینک‌دهی به آن سایت‌ها (Backlinking)، می‌توان نتایج ارگانیک خوبی را ایجاد کرد؛ ولی این فرآیند، زمان‌بر است.

بنابراین کسب و کارها با استفاده از تبلیغ در گوگل ادوردز، می‌توانند بسیار سریع‌تر نتیجه بگیرند. واضح است که در این بخش نیز رقابت بسیاری وجود دارد؛ ولی خبر خوب آن است که همراه با پرداخت مقداری هزینه، امتیاز کیفی (Quality Score) برای کلمه کلیدی، مرتبط بودن تبلیغ به عبارت جستجو شده توسط کاربر، تجربه کاربری لندینگ پیج (landing page) و نرخ کلیک (CTR) مورد انتظار، جایگاه تبلیغ را تعیین می‌کنند. از این رو با بهینه سازی مناسب تبلیغ در گوگل ادوردز به همراه پرداخت هزینه مورد نیاز، می‌توان نرخ بازگشت هزینه (ROI) بسیار خوبی را به دست آورد.

 

از رتبه رقیب‌های خود در گوگل ادوردز پیشی بگیرید

همگی ما جنگ برندها را به خصوص در بیلبوردها دیده و شنیده‌ایم. ادوردز گزینه‌های هوشمندانه‌ و آبرومندانه‌‌‌تری را برای شکست دادن رقیب‌ها به شما ارائه می‌دهد. مثلا فرض کنیم که شما رقابت تنگاتنگی با یکی از برندهای جایگاه خود دارید و شک دارید که بیش‌تر فروش‌های شما با آن‌ها مشترک هستند.

گزارش اشتراک ادوردز (AdWords Share Report) برای این نوع فرض، بیش‌ترین زمان‌هایی را نشان می‌دهد که که رقیب شما در گوگل، رتبه بهتری نسبت به شما دریافت کرده است. شما می‌توانید با گوگل ادوردز، استراتژی‌های اتوماتیک تخصیص بودجه “هدف‌گذاری برای دریافت رتبه بهتر” یا “Target outrank” را انتخاب کنید تا بودجه خود را صرف رقابت و مزایده خاصی کنید. آوردن رتبه بهتر از تبلیغ رقیب یکی از اصلی‌ترین مزایای گوگل ادوردز است.

 

تاثیر روی مخاطب برای خرید

چند بار پیش آمده است که زمانی که برای اولین بار وارد یک سایت شده‌اید، از آن خرید کنید یا اطلاعات تماس خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید؟ پاسخ این سوال، به ندرت است.

دلیل این امر آن است که در دنیای اینترنتی، تمامی اطلاعات به سادگی در دسترس است و یک مصرف‌کننده پیش از تصمیم خرید، بررسی‌های زیادی انجام می‌دهد، انتخاب‌های متفاوت را با یکدیگر مقایسه می‌کند و سپس تصمیم خود را می‌گیرد. این برای برندها ضروری است که روی تصمیم افرادی که از سایت آن‌ها بازدید کرده‌اند تاثیر بگذارند و آن‌ها را مشتاق به خرید کنند.

با تبلیغات بازاریابی دوباره (Remarketing) گوگل ادوردز، این فرآیند بسیار ساده و موثر است. مخاطبانی که از طریق هر منبعی از سایت بازدید کرده‌اند، در دسته‌بندی‌های مختلفی جای می‌گیرند و روی وب‌سایت‌هایی که در شبکه نمایش گوگل (Google Display Network) قرار دارند، هدف‌گذاری می‌شوند.

 

اهمیت گوگل ادوردز

اهمیت گوگل ادوردز

تبلیغ در گوگل ادوردز برای بیش‌تر دیده شدن توسط مخاطبان

یک تصور غلط میان تبلیغ‌کنندگان این است که هر کلمه کلیدی باید 100% بهره بازخورد داشته باشد. ولی آیا در واقعیت، مناسب است که برای هر جستجو پول پرداخت شود؟ دفعات بسیاری وجود دارند که نتایج صرفا جهت تحقیق توسط افرادی که در حال انجام پروژه هستند، رقیبان و … انجام می‌شوند که قصد خرید محصول را ندارند.

ادوردز این را ممکن می‌کند که تبلیغات، برای مخاطبی که احتمال خرید او بیش‌تر است به کار برده شوند. برای این کار باید استراتژی‌های اتوماتیک تخصیص بودجه مثل Ecpc (هزینه هر کلیک) انتخاب شوند که در آن، بودجه بر اساس اطلاعات کانورژن (Conversion) گذشته و ترکیب اطلاعات گوناگون، مبدل‌هایی مانند موقعیت جغرافیایی، دستگاه، مدل، مرورگر، زمان معین شده در روز، روز تعیین شده در هفته و … تنظیم می‌شوند.

 

امتحان و انتخاب بهترین روش

فرض کنیم که شما ویژگی جدیدی در محصول خود دارید که فکر می‌کنید می‌تواند مشتریان را جذب کند؛ پس این ویژگی را جایگزین ویژگی‌های کنونی در نسخه‌های تبلیغ خود می‌کنید و همان را در صفحه لندینگ خود بروزرسانی می‌کنید. در همین زمان، شما همچنین تصمیم گرفته‌اید که یکی از استراتژی‌های تخصیص اتوماتیک بودجه را امتحان کنید تا نرخ‌های تبدیل‌ (conversions Rate) خود را بهتر کنید.

در یک ماه، عملکرد ادوردز شما از نظر شرایط نرخ کلیک و کانورژن (Conversion) پیشرفت می‌کند. شما نتایج را به رئیس خود نشان می‌دهید و رئیس شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد و به شما می‌گوید که این کار را روی تمامی کمپین‌های خود پیاده کنید. تنها مشکل، آن است که شما نمی‌دانید آیا این پیشرفت، تاثیر ویژگی جدید محصول شما بوده یا تاثیر استراتژی جدید بودجه.

گوگل ادوردز گزینه‌ای برای آزمایش تغییر در هر کمپین و امتحان آن در یک بازه زمانی دارد تا مشخص شود که نسخه اصلی نتیجه بهتری داشته یا نسخه آزمایشی تغییر داده شده. اطلاعات به دست آمده از آزمایش، از نظر آماری مورد تایید قرار می‌گیرند تا از گزارش تصادفی پرهیز شود.

 

بر مبنای اطلاعات جمعی کاربران، استراتژی کمپین بسازید

یکی از آخرین به روزرسانی‌های گوگل ادوردز به خصوص برای کمپین جستجو، اطلاعات جمعی کاربری، مانند سن، پدر و مادر بودن و … می‌باشد. برای نمونه فرض کنیم که شما یک طراح داخلی هستید و مشتریان هدف‌گذاری شده شما، افرادی هستند که صاحب خانه‌اند یا قصد دارند خانه بسازند.

شما شروع به استفاده از گوگل ادوردز کرده‌اید و مشاهده می‌کنید که نرخ تبدیل (Conversion Rate) شما خوب نیست. بنابراین تصمیم می‌گیرید که اطلاعات جمعی مخاطبان خود را بررسی کنید و در طی این بررسی، متوجه می‌شوید که 30% ترافیک سایت شما را افراد 24-18 ساله تشکیل می‌دهند که معمولا گروه سنی مخاطبان شما نیست.

شما تصمیم می‌گیرید که برای مدتی، به طور آزمایشی این گروه سنی را از مخاطبان تبلیغات خود حذف کنید و در پایان آزمایش، مشاهده می‌کنید که نرخ تبدیل (Conversion Rate) این آزمایش بسیار بهتر از حالت اصلی است. این یکی از نمونه‌هایی است که نشان می‌دهد امکان استفاده از اطلاعات جمعی کاربران، یکی از مزایای گوگل ادوردز است.تبلیغ در گوگل ادوردز را طوری زمان‌بندی کنید که در زمان مناسب در دسترس مخاطب قرار گیرد

یکی از مزایای مهم گوگل ادوردز، امکان تصمیم‌گیری در مورد زمان و روزی است که می‌خواهید تبلیغات شما در آن‌ها نمایش داده شوند و فعال باشند. اما آیا سودمند نیست که تبلیغات، 24 ساعته فعال باشند؟ نه الزاما. سودمند بودن یک تبلیغ بستگی به جایگاه کسب و کار، محصول، خدمات و از همه مهم‌تر اطلاعات قبلی شما دارد.

پس از 6-3 ماه کار کردن کمپین شما، لازم است اطلاعات را بر مبنای زمان و روز دریافت کنید. زمان یا روز یا ترکیب آن‌ها که پول شما برای آن هزینه می‌شود (تنها کلیک‌ها و کانورژن (Conversion) را شامل نمی‌شود) را شناسایی کنید و یا بودجه را کاهش دهید یا تبلیغات آن زمان یا روز را قطع کنید. این آزمایش را برای چند روز ادامه دهید و ببینید که آیا هزینه هر کانورژن (Conversion) و نرخ تبدیل (Conversion Rate) پیشرفتی داشته است یا خیر.

 

ریمارکتینگ (Remarketing) با پیشنهادات فروش خوب

ریمارکتینگ (Remarketing) یکی از مهم‌ترین فواید گوگل ادز است. در حال حاضر این یک حقیقت شناخته شده است که ریمارکتینگ یکی از بهترین روش‌ها برای تشویق کاربران به خرید است. کارکرد ریمارکتینگ در همین‌جا متوقف نمی‌شود و تبلیغات ریمارکتینگ (Remarketing ads) می‌توانند طبق استفاده هر کاربر از سایت تنظیم شوند.

اگر کاربری از صفحه موبایل برند خاصی بازدید کند و بدون پرداخت در سایت آن را ترک کند، تبلیغ ریمارکتینگ برای آن بازدید‌کننده می‌تواند همان صفحه و فقط با اضافه شدن پیشنهادی مانند بازپرداخت نقدی یا پیشنهاد پست رایگان باشد.

فرد تبلیغ‌کننده جهت آسان‌سازی این مورد برای سایت‌های بزرگ، می‌تواند تبلیغات ریمارکتینگ داینامیک را انتخاب کند که آگهی‌ها در آن بر اساس صفحه‌ای که کاربر بازدید کرده، آپدیت می‌شوند. تاثیرگذاری روی مخاطب با پیشنهاد معامله‌ خوبی که احتمالا کاربر به آن علاقه‌مند می‌شوند، یکی از بهترین فواید استفاده از ادوردز است.

 

افزایش دسترسی به مخاطبان با استفاده از RLSA و کلمات کلیدی

زمانی که پای گوگل ادوردز در میان است، معمولا تبلیغ‌کنندگان کلمات یا عبارات کلیدی را انتخاب می‌کنند تا مطمئن شوند تبلیغ، حاوی کلمات کلیدی مرتبط می‌باشد. ویژگی‌های RLSA ( لیست‌های بازاریابی دوباره یا Remarketing برای تبلیغات جستجو) به فرد این امکان را می‌دهند که به طور هوشمندانه از گستره کلمات کلیدی استفاده کنند. فرد باید با استفاده از گستره کلمات کلیدی مورد نظر خود، یک کمپین ایجاد کند و مخاطبان، بازاریابی دوباره برای آگهی‌های جستجو (RLSA) را برای آن کمپین انتخاب نماید.

با این کار می‌توانید با اطمینان از این که محصولات شما توسط افراد جدید نیز جستجو خواهند شد، بازه جستجو را برای کاربرانی که قبلا از وب‌سایت شما بازدید کرده‌اند وسیع‌تر کنید. این کار به فرد تبلیغ‌کننده کمک می‌کند تا گزینه‌های بیش‌تری را در اختیار کاربرانی قرار دهد که به سایت بازمی‌گردند.

 

سخن پایانی

ویژگی‌ها و فواید گوگل ادز به موارد ذکر شده خلاصه نمی‌شوند؛ ولی این موارد جزو مهم‌ترین نکات هستند. گوگل همیشه در حال توسعه نتایج جستجو خود بوده تا بهترین نتیجه ممکن را برای کاربران فراهم کند.

به همین صورت گوگل در حال بهتر کردن و توسعه پلتفرم تبلیغاتی خود نیز می‌باشد تا تبلیغ‌کنندگان، بهترین نتایج ممکن را از آن بگیرند. اکنون این به تبلیغ‌کنندگان بستگی دارد که بهترین استفاده را از این فواید بکنند و عملکرد ادوردز خود را بهبود ببخشند.

همان‌گونه که قبلا اشاره شد، چشم‌انداز فروش و بازاریابی در طول سال‌های گذشته تغییر کرده است و گوگل ادوردز نقش مهمی را در این تغییر شکل ایفا می‌کند. گوگل ادوردز یکی از اجزای مرکزی دیجیتال مارکتینگ است و درک عمیق آن نیازمند مطالعه فراوان در این زمینه می‌باشد.

 

 

منبع: Digital Vidya