هزینه به ازای کلیک ( CPC ): هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه به ازای کلیک ( CPC ): هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه به ازای کلیک یا CPC یک اصطلاح در تبلیغات آنلاین پولی است که در آن، تبلیغ‌کننده مبلغی را بابت هر کلیک روی تبلیغات گوگل ادوردز خود به گوگل یا سایر پلتفرم‌ها پرداخت می‌کند. CPC جهت تعیین بودجه نمایش تبلیغات گوگل به کاربران در موتور جستجو، شبکه Display گوگل ادوردز و پلتفرم‌های شبکه اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد و عامل مهمی در طراحی استراتژی و انتخاب روش‌های مطلوب اختصاص هزینه کانورژن، برای به حداکثر رساندن کلیک‌های متناسب با هزینه مشخص شده و کلمات هدف‌گذاری (Target) شده توسط شما به شمار می‌رود.

هر کلیک روی یکی از تبلیغات متنی یا تبلیغات Display شما در گوگل ادوردز، نشانگر یک بازدید یا مشارکت کاربر با محصول یا خدمات ارائه شده توسط کسب و کار شما می‌باشد. هر کلیک در تبلیغات گوگل ادوردز نشانگر توجه فردی است که محصول ارائه شده توسط شما را جستجو کرده و شما به عنوان تبلیغ‌کننده گوگل ادوردز دقیقاً به خاطر دریافت همین توجه است که هزینه می‌‌پردازید. پس مهم است که در رابطه با تبلیغات در گوگل ادوردز خود به دو سوال فکر کنید:

 1. به دنبال چه نوع توجهی از سوی کاربران هستید؟
 2. تصمیم دارید چقدر برای دریافت این توجه هزینه بپردازید؟

در این پست، با پاسخ به عناوین زیر تلاش می‌کنیم هزینه به ازای هر کلیک یا CPC در گوگل ادوردز را به درستی تعریف نماییم و برای اخذ تصمیم‌های مناسب در رابطه با بودجه تبلیغات در گوگل ادوردز به شما کمک کنیم:

 • هزینه به ازای کلیک یا CPC چیست؟
 • چه عواملی بر CPC تاثیرگذار هستند؟
 • چرا هزینه به ازای کلیک اهمیت دارد؟
 • CPC مناسب باید چقدر باشد؟
 • چگونه CPC را محاسبه کنیم؟
 • چگونه هزینه به ازای هر کلیک را کم کنیم؟

هزینه به ازای کلیک یا CPC چیست و چه عواملی بر آن تاثیر دارند؟

 

CPC در تبلیغات گوگل ادوردز، مخفف عبارت Cost Per Click و به معنی هزینه به ازای کلیک می‌باشد؛ در واقع هزینه به ازای هر کلیک یا CPC، هزینه نهایی است که به ازای هر کلیک روی تبلیغات خود در پلتفرم‌هایی مانند گوگل ادوردز یا بینگ می‌پردازید.

حداکثر هزینه به ازای هر کلیک (Maximum CPC) حداکثر مبلغی است که شما حاضرید برای یک کلیک بپردازید؛ اما بیش‌تر اوقات، CPC واقعی (Actual CPC) کم‌تر از حداکثر هزینه به ازای هر کلیکی است که توسط شما تعیین می‌شود.

به دلیل نحوه کارکرد سیستم تبلیغات گوگل که به شکل مزایده است، CPC به وسیله عوامل متعددی از جمله حداکثر بودجه (Maximum bid) مشخص شده توسط شما، امتیاز کیفی (Quality Score) سایت شما و رتبه تبلیغ (Ad Rank) سایر تبلیغ‌کنندگانی که کلمات کلیدی یکسانی را در تبلیغات گوگل ادوردز خود به کار برده‌اند، تعیین می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید نحوه تاثیر عوامل نام برده شده را بر CPC مشاهده کنید:

 

عوامل موثر بر CPC یا هزینه به ازای کلیک گوگل ادوردز

عوامل موثر بر CPC یا هزینه به ازای کلیک گوگل ادوردز

 

لازم است توجه داشته باشید که با افزایش تعداد کلیک بر روی تبلیغات شما در گوگل، مبالغ مرتبط به سرعت از حساب گوگل ادوردز شما کسر می‌شوند؛ پس اگر CPC شما بیش از حد بالا باشد، احتمال بازگشت سرمایه (ROI) کم می‌شود.

 

چرا CPC در تبلیغات گوگل ادوردز اهمیت دارد؟

 

هزینه به ازای هر کلیک یا CPC مهم است؛ زیرا میزان موفقیت مالی کمپین‌های جستجوی شما در گوگل ادوردز و این که تبلیغات در گوگل ادوردز چقدر برای شما هزینه خواهند داشت را مشخص می‌کند.

بنابراین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) شما فارغ از این که برای هر فعالیت (Action) در سایت خود بودجه ادوردز کمی مشخص کرده‌اید یا زیاد، بر اساس این که چقدر برای دریافت کلیک‌ هزینه می‌کنید و در نتیجه این سرمایه‌گذاری، کاربران شما تا چه حد کیفیت خواهند داشت، تعیین می‌شود.

از آنجایی که نرخ کلی بازگشت سرمایه یا ROI کمپین‌های شما بر مبنای بودجه ادوردزی که برای دریافت کلیک می‌پردازید و کیفیت ترافیکی که این کلیک‌ها برای شما به ارمغان می‌آورند تعیین می‌شود، مهم است که هم درباره شرایط قیمت و هم ارزش CPC خود به خوبی فکر کنید. همچنین باید کلیک‌هایی را شناسایی و هدف‌گذاری (Target) کنید که هم ارزان و هم با ارزش هستند.

 هزینه به ازای کلیک یا CPC مناسب در گوگل ادوردز چقدر است؟

 

همانطور که توضیح دادیم، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بر اساس این که چقدر برای کلیک روی تبلیغات گوگل ادوردز خود و کیفیت ترافیک دریافتی از طریق این کلیک‌ها هزینه می‌پردازید، تعیین می‌گردد. پس اشتباه است که به هر قیمتی فقط ترافیک را به سایت خود هدایت کنید؛ بلکه باید با بودجه ادوردز معقول، ترافیک و بازدید‌کنندگانی را به سایت خود جذب کنید که سود مورد نظر شما را برای کسب و کارتان فراهم می‌کنند.

متوسط هزینه به ازای هر کلیک یا CPC بسته به کسب و کار، نوع تجارت و شبکه‌ای که در آن تبلیغ می‌کنید، متفاوت است؛ اما به طور کلی کسب و کارهای پر رقابت و کسب و کارهایی با نرخ تبدیل‌ (Conversion Rate) بالاتر، مانند شرکت‌های نرم‌افزاری و اقتصادی، تجهیزات صنعتی یا خدمات قانونی و مالی که گران‌تر از سایر خدمات هستند، معمولاً CPC بیش‌تری دارند.

 

هزینه به ازای کلیک یا CPC چگونه محاسبه می‌شود؟

 

فرمول محاسبه هزینه به ازای هر کلیک (CPC) از قرار زیر است:

فرمول محاسبه هزینه به ازای کلیک یا CPC گوگل ادوردز

فرمول محاسبه هزینه به ازای کلیک یا CPC گوگل ادوردز

 

یعنی CPC، حاصل جمع تقسیم رتبه تبلیغ (Ad Rank) رقیب بر امتیاز کیفی (Quality Score) سایت شما، با 0.01 است.

همچنین هزینه به ازای هر کلیک یا CPC شما همواره کوچک‌تر یا مساوی حداکثر بودجه (Maximum Bid) می‌باشد؛ زیرا CPC، در واقع متوسط بودجه‌های شما در مقابل تعدادی رقیب، طی یک بازه زمانی است.

 

هزینه به ازای کلیک یا CPC گوگل ادوردز

هزینه به ازای کلیک یا CPC گوگل ادوردز

چگونه با حفظ بازدهی، CPC را در گوگل ادوردز کم‌تر کنیم؟

 

تبلیغ‌کنندگان در گوگل ادوردز لازم است هم‌زمان با تلاش برای بهبود کیفیت ترافیک بازدیدکنندگان، هزینه به ازای هر کلیک یا CPC خود را کنترل کنند تا مبلغی که برای کلیک روی تبلیغات گوگل ادوردز خود پرداخت می‌کنند، موثر واقع شود.

اما چگونه باید هزینه‌ای که برای هر کلیک می‌پردازید را کم کنید و هم‌زمان ارزش بازدیدهای خود را حفظ کنید و یا حتی بهبود بخشید؟  دو کار کلیدی در این بخش، نقش دارند:

امتیاز کیفی (Quality Score) خود را بالا ببرید: گوگل، سیستم اتوماتیکی را تعبیه کرده که از کمپین‌هایی با مدیریت مناسب و امتیاز کیفی بالا هزینه کم‌تری دریافت می‌کند. در حال حاضر اکانت‌های گوگل ادوردز با امتیاز کیفی (Quality Score) معادل 6 یا بیش‌تر، از 16 تا 50 درصد تخفیف در هزینه CPC برخوردار می‌شوند؛ این در حالی است که CPC اکانت‌های گوگل ادوردز با امتیاز کیفی 4 به پایین معادل 25 تا 400 درصد افزایش می‌یابد.

 

امتیاز کیفی (Quality Score) در تبلیغات گوگل ادوردز

امتیاز کیفی (Quality Score) در تبلیغات گوگل ادوردز

 

پس اکنون می‌دانیم که امتیاز کیفی (Quality Score) می‌تواند متوسط CPC شما را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد. اما چه عواملی، امتیاز کیفی را تعیین می‌کنند؟

 • نرخ کلیک (Click-through Rate): با ایجاد تبلیغات جذابی که به عبارت جستجو شده توسط کاربر مرتبط هستند، می‌توانید نرخ کلیک یا CTR را افزایش دهید.
 • مرتبط بودن کلمات کلیدی (Keywords) به جستجوی کاربران: تبلیغاتی ایجاد نمایید که به کلمات کلیدی شما مرتبط باشند و این کلمات کلیدی در متن آگهی نیز به کار رفته باشند.
 • کیفیت متن تبلیغ و صفحه فرود (Landing Page): صفحه فرود یا لندینگ پیج (که کاربران پس از کلیک وارد آن می‌شوند) خود را به گونه‌ای ایجاد نمایید که به کلمات کلیدی و تبلیغات شما مرتبط باشد، کاربران بتوانند در آن چیزی که به دنبال آن هستند را پیدا کنند و به آسانی عمل مورد نظر را در سایت شما انجام دهند.
 • گروه‌های تبلیغ (Ad Group): حول یک عبارت جستجو، گروه‌های تبلیغ بسازید.

 

تبلیغات گوگل ادوردز خود را گسترش دهید: با کشف کلیک‌های جدید از سوی کاربرانی که به دنبال کسب و کار شما می‌گردند، توزیع بودجه شما به طور قابل ملاحظه‌ای بهبود خواهد یافت. به همین دلیل، لازم است کلمات کلیدی و فرصت‌های جدیدی را در تبلیغات جستجوی گوگل پیدا کنید؛ اما به خاطر داشته باشید که بدون حذف هم‌زمان کلیک‌های نامرتبط یا بیش از حد گران، توسعه تبلیغات در گوگل ادوردز ممکن نیست.

پس لازم است تبلیغات گوگل ادوردز خود را اصلاح کنید؛ یعنی با قرار دادن مداوم کلمات کلیدی منفی یا Negative Keywords در اکانت گوگل ادوردز خود، ترافیک ناخواسته که منجر به کانورژن نمی‌شود را فیلتر کنید و با این کار، متوسط CPC خود را کنترل نمایید. با این کار هر بار که کلمه کلیدی جدیدی را به اکانت گوگل ادوردز خود اضافه می‌کنید، بازدیدکنندگان ناخواسته حذف می‌شوند. زمانی که تنها کلمات کلیدی که عملکرد خوبی دارند و به کسب و کار شما مرتبط هستند را هدف‌گذاری یا Target کنید، تضمین می‌شود که:

 1. بودجه پرداخت شده توسط شما محفوظ می‌ماند: اگر پول خود را خرج کلیک‌های نامرتبط کنید، پایین آوردن هزینه به ازای کلیک فایده‌ای ندارد. کلمات کلیدی منفی یا Negative Keywords به کمپین‌های گوگل ادوردز شما می‌گویند که چه کلماتی را هدف‌گذاری (Target) نکنید تا بودجه شما تنها برای عبارات مرتبط خرج شود.
 2. امتیاز کیفی (Quality Score) شما بهبود می‌یابد: اگر کلمات کلیدی شما مستقیماً به متن تبلیغ، صفحات فرود و پیشنهادات شما مرتبط باشد، نرخ کلیک (Click-through Rate) و سایر عوامل امتیاز کیفی به طور مثبتی تحت تاثیر قرار می‌گیرند. این کار برای شما کلیک‌های بهینه‌ای مانند 50 درصد کاهش در هزینه CPC و کاهش هزینه عبارات جستجویی که احتمالاً به کانورژن ختم می‌شوند را فراهم می‌کند.

 

همواره به خاطر داشته باشید که هزینه به ازای کلیک پایین، کلید موفقیت در تبلیغات گوگل ادوردز است؛ زیرا CPC کم در نهایت به معنی هزینه به ازای کانورژن (Cost Per Conversion) کم‌تر می‌باشد.