راهنمای هدف‌گذاری جغرافیایی (Location Targeting) گوگل ادوردز – بخش دوم

راهنمای هدف‌گذاری جغرافیایی (Location Targeting) گوگل ادوردز – بخش دوم

هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting پیچیده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌آید.

ایجاد کمپین گوگل ادوردز و هدف‌گذاری (Target) موقعیت‌های جغرافیایی (Location) نسبتاً آسان به نظر می‌رسند؛ اما اگر نحوه استفاده مناسب از این تنظیمات را به درستی در نظر نگیرید، ممکن است در نهایت تمام بودجه خود را صرف تبلیغاتی در گوگل ادوردز بکنید که نتیجه‌ای در بر ندارند.

در بخش اول این مجموعه، هدف‌گذاری جغرافیایی یا location Targeting در گوگل ادوردز را تعریف کردیم، دلایل استفاده از آن را شرح دادیم و به کاربردهای هر یک از انواع آن پرداختیم. اکنون در این پست تلاش می‌کنیم که نحوه به کارگیری این تنظیمات را به شما آموزش دهیم. آماده‌اید؟

 

برای مطالعه بخش اول، کلیک کنید

 

بسیار خب. بیایید چند حالت را مثال بزنیم که در آن‌ها، استفاده و یا عدم استفاده از تنظیمات هدف‌گذاری جغرافیایی حداکثر سود و حداقل ضرر را برای شما به ارمغان می‌آورد:

 • فروش محلی دارید و یا صاحب مغازه هستید

در این صورت، استفاده از تنظیمات هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting برای شما مناسب است.

اگر محصولات خود را در مغازه به فروش می‌رسانید، راه‌اندازی کمپین لوکیشن تارگتینگ برای شما مناسب است؛ همچنین اگر محصولات خود را برای فروش به فروشگاه‌های مختلف ارسال می‌کنید نیز می‌توانید کمپین موثری برای فروش کالاهای خود ایجاد نمایید. به این صورت که کاربری کالای شما را در کنار عبارت “نزدیک من” در گوگل جستجو کند و محصولات شما در فروشگاه‌‌های نزدیک به آن شخص در نتیجه این جستجو نمایش داده شود.

این کار با استفاده از افزونه وابسته یا affiliate جغرافیایی صورت می‌گیرد؛ یعنی می‌توانید تبلیغات جستجو (Search Ads) خود را هدف‌گذاری جغرافیایی کنید تا در نتیجه جستجوی یک فرد در گوگل، فروشگاه‌های نزدیک او که دارای آن محصول هستند به وی نمایش داده شوند.

 

افزونه affiliate مکان یا Affiliate Location Extension

افزونه affiliate مکان یا Affiliate Location Extension

 • محصولات یا خدمات شما در نقاط مناسب تولید سرمایه می‌کنند

در این صورت، استفاده از تنظیمات هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting برای شما مناسب است.

هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting فقط مخصوص افرادی نیست که به صورت حضوری یا از طریق یک فروشگاه دیگر محصولات خود را به فروش می‌رسانند؛ بلکه اگر محصولی دارید که در یک شهر خاص مصرف کننده دارد، می‌توانید آن شهر(ها) را تارگت کنید.

 

 • ورژن موبایل سایت شما بهینه نباشد

در این صورت، استفاده از تنظیمات هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting برای شما مناسب نیست.

ترافیک موبایل اخیراً به اندازه ترافیک دسکتاپ رایج شده است و در نتیجه، بهینه‌سازی موبایل بخشی اساسی از هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting هر کمپین به شمار می‌رود.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که به طور کلی بیش از 33 درصد از جستجوهای موبایل (بدون محاسبه جستجوهای حاوی عبارت “نزدیک من”) لوکیشن-محور هستند؛ این یعنی یک سوم ترافیک حاصل از جستجوهای لوکیشن-محور، از طریق موبایل انجام می‌پذیرند.

جدا از این موضوع، بررسی‌های گوگل نشان می‌دهند که جستجوهای حاوی عبارت “نزدیک من” به شکل زیر رشد بسیاری داشته‌اند:

 • 150 درصد رشد در جستجوهای موبایل حاوی عبارت “نزدیک من”
 • 900 درصد رشد در جستجوهای موبایل حاوی عبارت “نزدیک من امروز”
 • 200 درصد رشد در عبارت‌های جستجو شده حاوی عبارت‌های “باز” + “اکنون” + “نزدیک من” در موبایل

پس اگر قصد دارید از تنظیمات هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting استفاده کنید، باید از خود بپرسید که آیا ورژن موبایل سایت شما به خوبی کار می‌کند؟ آیا نرخ تبدیل شما در موبایل کم است؟ تجربه کاربری ورژن موبایل سایت شما در چه وضعیتی است؟

سوالات فوق، موارد کلیدی است که پیش از شروع استفاده از Location Targeting باید صادقانه از خود بپرسید و اگر پاسخ شما به ترتیب بله، خیر و خوب باشد، استفاده از هدف‌گذاری جغرافیایی برای شما مفید خواهد بود.

پس اگر ورژن موبایل سایت شما مناسب نیست و نرخ تبدیلی پایین‌تر از دسکتاپ دارد، یا باید آن را اصلاح کنید و یا از خیر هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting برای تبلیغات گوگل ادوردز خود بگذرید.

 

 • راه‌اندازی تنظیمات هدف‌گذاری جغرافیایی (Location Targeting)

گزینه‌های متعددی برای هدف‌گذاری جغرافیایی در گوگل ادوردز وجود دارند. در ادامه پست به سراغ گزینه‌های مختلف آن، این که این گزینه‌ها را در چه محلی از داشبورد خود پیدا کنید و چگونه هر یک از آن‌ها را تنظیم کنید می‌رویم:

 

راه‌اندازی هدف‌گذاری جغرافیایی (Location Targeting) برای کمپین گوگل ادوردز

اگر قصد دارید برای کمپین خود هدف‌گذاری پایه‌ای داشته باشید، می‌توانید این کار را نسبتاً سریع در گوگل ادوردز انجام دهید. امکان اضافه کردن تنظیمات Location Targeting به هر کمپینی وجود دارد؛ اما توصیه می‌کنیم که به طور کل یک کمپین مجزا برای هدف‌گذاری جغرافیایی ایجاد نمایید تا آزاد باشید متن تبلیغ، صفحات فرود و فعالیت‌های مورد انتظار از کاربر (Call To Action) را برای یک مکان خاص اصلاح کنید.

یک کمپین معین را انتخاب کنید، به داشبورد خود بروید و نوار ابزار “Locations” را بیابید.

 

تنظیمات Location Targeting گوگل ادوردز

تنظیمات Location Targeting گوگل ادوردز

 

در این بخش می‌توانید لیست کمپین‌های خود را به همراه کشور مبدا آن مشاهده نمایید. این لیست به خودی خود، نوعی هدف‌گذاری جغرافیایی است:

 

لیست Location Targeting برای کمپین گوگل ادوردز

لیست Location Targeting برای کمپین گوگل ادوردز

 

اما می‌توانید از این هم دقیق‌تر شوید. روی آیکون مداد آبی کلیک کنید و کمپینی را که قصد دارید تنظیمات Location Targeting مربوط به آن فعال شود، انتخاب نمایید. پس از انجام این کار گزینه‌های زیر را مشاهده خواهید کرد:

 

نحوه استفاده از Location Targeting

نحوه استفاده از Location Targeting

 

اکنون لازم است دو بخش را اصلاح کنید:

 1. بخش هدف‌گذاری شده یا Targeted: در این بخش، مکان‌هایی که قصد دارید کمپین شما هدف‌گذاری نماید را لیست می‌کنید.
 2. بخش حذف شده یا Excluded: در این بخش، می‌توانید مکان‌هایی را از لیست هدف‌گذاری خود حذف نمایید.

با انتخاب گزینه “Location”، می‌توانید موقعیت‌های جغرافیایی خاصی را در نوار جستجو وارد کنید و گوگل نتایج مختلفی را نمایش می‌دهد که می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید:

 

انتخاب Location در تنظیمات Location Targeting

انتخاب Location در تنظیمات Location Targeting

 

تفاوتی ندارد که مکان مورد نظر شما کشور، مدرسه و یا هر جای دیگری باشد؛ شما مجاز به انتخاب هر مکانی هستید. پس از مشخص کردن مکان، انتخاب شما در نقشه سمت راست صفحه مشخص می‌شود:

 

هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting

هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting

 

این نقشه، تصویر مناسبی از مناطقی که هدف‌گذاری (Target) می‌کنید و این که چه مساحتی طی این هدف‌گذاری در بر گرفته می‌شود را به شما می‌دهد.

همچنین استفاده از گزینه هدف‌گذاری (Target) شعاعی، انعطاف بیش‌تری در مورد محلی که قصد دارید هدف‌گذاری (Target) کنید به شما می‌دهد و در آن، شعاعی را حول یک نقطه خاص ایجاد می‌نمایید:

 

هدف‌گذاری شعاعی یا Radius Targeting در Location Targeting گوگل ادوردز

هدف‌گذاری شعاعی یا Radius Targeting در Location Targeting گوگل ادوردز

 

حتی در صورتی که بخواهید خیلی دقیق شوید، می‌توانید مختصات دقیق نقطه مورد نظر خود را وارد نمایید.

نکته قابل توجه در مورد هدف‌گذاری شعاع یا Radius Targeting این است که لازم نیست به دلیل خطوط شهری و کشوری، مناطق زیادی را در اطراف مرکز شهر انتخاب نمایید. بلکه در عوض، شعاعی می‌سازید و در یک حرکت، مساحت زیادی انتخاب می‌شود.

اگر قصد دارید کمپین Location Targeting گسترده‌ای را در اطراف کشور ایجاد کنید، می‌توانید از گزینه “bulk” استفاده کنید تا به این فرآیند، سرعت ببخشید.

 

گزینه Bulk در تنظیمات Location Targeting گوگل ادوردز

گزینه Bulk در تنظیمات Location Targeting گوگل ادوردز

 

اگر می‌دانید که نمایش تبلیغات گوگل ادوردز به برخی از مناطق، منجر به کانورژن محصولات و خدمات شما نخواهد شد، می‌توانید این نواحی را از لیست هدف‌گذاری جغرافیایی خود حذف یا Exclude نمایید:

 

Exclude کردن مکان در Location Targeting

Exclude کردن مکان در Location Targeting

 

اگر مطمئن نیستید که باید کدام مکان‌ها را حذف کنید، این بخش را خالی بگذارید؛ بعداً می‌توانید پس از تحلیل عملکرد کمپین خود و مشاهده این که نمایش تبلیغات گوگل ادوردز به چه مکان‌هایی بدون افزایش نرخ تبدیل (Conversion Rate) از شما هزینه کسر می‌کنند، به این صفحه بازگردید و تعدادی لوکیشن‌ را از لیست حذف (Exclude) نمایید.

پس از انتخاب چند موقعیت مکانی، لازم است توجه داشته باشید که تنظیمات گوگل ادوردز تبلیغات شما باید کاری که قصد دارید با هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting انجام دهید را به وضوح مشخص کنند. برای انجام این کار به نوار ابزار “Setting” کمپین خود مراجعه نمایید و مکان‌هایی را از لیست انتخاب کنید:

 

بهینه سازی تنظیمات Location Targeting

بهینه سازی تنظیمات Location Targeting

 

اگر منوی کشویی “Location Options” را در این بخش باز کنید، گزینه‌‌هایی برای شخصی‌سازی تنظیمات خود مشاهده خواهید کرد:

 

Location Options در تنظیمات Location Targeting گوگل ادوردز

Location Options در تنظیمات Location Targeting گوگل ادوردز

 

اما کارکرد این گزینه‌ها به چه شکل است؟ این گزینه‌ها، در واقع نقش اصلاح‌کننده را برای نحوه عملکرد تنظیمات جغرافیایی کمپین شما ایفا می‌کنند.

تنظیمات هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting به صورت پیشفرض روی گزینه “People in, or who show interest in” قرار دارد. این گزینه، جستجوهایی که مشخصات زیرا دارند، برای نمایش تبلیغات گوگل ادوردز هدف‌گذاری (Target) می‌کند:

 • افرادی که در مکان‌های هدف‌گذاری (Target) شده توسط شما قرار دارند.
 • افرادی که به مکان هدف‌گذاری (Target) شده توسط شما علاقه نشان می‌دهند؛ حتی اگر به طور فیزیکی در آن مکان نباشند و از محل دیگری راجع به آن محل در گوگل جستجو می‌کنند.

با این که این تنظیمات پیشفرض برای برخی از کمپین‌های گوگل ادوردز مفید است، برای برخی دیگر مخرب می‌باشد.

مثلاً اگر صاحب یک مغازه هستید، قطعاً نمی‌خواهید افرادی که به میزان قابل توجهی از مغازه شما فاصله دارند روی تبلیغات گوگل ادوردز شما کلیک کنند؛ زیرا این کار باعث هدر رفتن هزینه شما می‌شود. در این صورت، بهتر است گزینه “people in your targeted locations” را انتخاب نمایید تا تبلیغات گوگل ادوردز شما تنها در نتیجه جستجوی افرادی که در مناطق نزدیک شما هستند نمایش داده شود.

همچنین اگر صاحب هتل یا شرکت مسافرتی باشید، می‌توانید گزینه “people searching for your targeted locations” را هدف‌گذاری کنید تا کمپین‌های مربوط به سفر شما به خوبی کار کنند.

حتماً هر بار که کمپینی را ایجاد می‌کنید، این تنظیمات را به‌روزرسانی کنید؛ زیرا این تنظیمات می‌توانند منجر به موفقیت یا شکست شما شوند.

 

در بخش بعدی این مجموعه پست به هزینه و افزونه‌های هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting می‌پردازیم.

 

 

برای مطالعه بخش سوم کلیک کنید

 

 

منبع: adespresso