گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند ؟ – بخش اول

گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند ؟ – بخش اول

حتما تا به حال چیزهایی در مورد گوگل ادوردز (Google Adwords) شنیده‌اید و به همین دلیل نیز در حال مطالعه این پست هستید. اما تا چه حد با این که گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند آشنایی دارید؟

توضیح چگونگی کارکرد گوگل ادوردز، کاری دشوار است؛ برخی کارکرد آن را بیش از اندازه ساده در نظر می‌گیرند و برخی آن را بیش از حد پیچیده می‌کنند.

در این پست، دقیقاً توضیح می‌دهیم که گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند و چه توقعی می‌توانید از تبلیغ در گوگل ادوردز داشته باشید. همچنین در مورد شبکه‌های تبلیغاتی مختلف، انتخاب‌های شما در زمینه تبلیغات در گوگل ادوردز و این که چگونه می‌توانید کاری کنید که آگهی شما در گوگل نسبت به رقبا رتبه بهتری داشته باشد صحبت می‌کنیم.

 

شبکه‌ گوگل (Google Network) چیست و چه مفهومی دارد؟

 

گوگل ادوردز به دو شبکه گوگل یا Google Network تقسیم شده است که هر یک از این شبکه‌ها، امکانات تبلیغاتی متفاوتی را برای رسیدن به هدف مورد نظر در اختیار شما قرار می‌دهند:

 

  • شبکه جستجو (Search Network) در گوگل ادوردز

 

شبکه جستجو یا Search Network، به مجموعه‌ای از فضاهای آنلاین گفته می‌شود که تبلیغات گوگل ادوردز در آنجا انجام می‌شوند.

مثلاً آگهی‌های متنی گوگل در صفحه نتایج جستجوی گوگل (SERP) و دارایی‌های دیگر گوگل مانند سرویس‌های گوگل مپ (Google Maps)، گوگل شاپینگ (Google Shopping) و همینطور سایت‌های پارتنر گوگل نمایش داده می‌شوند که این فضاها جزو شبکه جستجوی گوگل به شمار می‌روند.

در تصویر زیر می‌توانید نمونه‌ای از آگهی‌های متنی (Text Ads) نمایش داده شده در نتایج جستجوی گوگل که بخشی از شبکه جستجو می‌باشد را مشاهده نمایید:

 

گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند؟ : تبلیغات متنی در شبکه جستجو ( Search Network )

گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند؟ : تبلیغات متنی در شبکه جستجو ( Search Network )

 

تبلیغات فروش (گوگل شاپینگ) در گوگل ادوردز، امکان مشاهده مستقیم محصولات و کالا را از طریق جستجو در گوگل در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. این تبلیغات در Google Shopping انجام می‌شوند که فضای دیگری متعلق به شبکه جستجو می‌باشد.

مثلا با جستجوی عبارت “4k LED TVs” در گوگل، تصویر و عنوان محصولات مرتبط با آن به شما نمایش داده می‌شوند:

 

گوگل ادز چگونه کار می‌کند؟ : تبلیغات گوگل شاپینگ در شبکه جستجو

گوگل ادز چگونه کار می‌کند؟ : تبلیغات گوگل شاپینگ در شبکه جستجو

 

در صورتی که نام برخی از کسب و کارها را در گوگل یا گوگل مپ جستجو کنید نیز تبلیغات گوگل ادوردز که دارای افزونه جغرافیایی (Location Extension) هستند، به شما نمایش داده می‌شوند. این آگهی‌ها در صفحه نتایج جستجوی گوگل و Google Map صورت می‌گیرند که جزئی از شبکه جستجوی گوگل می‌باشند.

در تصویر زیر می‌توانید نمایش موقعیت جغرافیایی برای تبلیغات گوگل ادوردز را در نتایج جستجوی گوگل که بخشی از شبکه جستجو می‌باشد، مشاهده نمایید:

 

گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند؟ : افزونه لوکیشن در شبکه جستجو

گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند؟ : افزونه لوکیشن در شبکه جستجو

 

  • شبکه نمایش (Display Network) در گوگل ادوردز

 

شبکه نمایش یا Display Network گوگل ادوردز بر پلتفرم‌ها و روش‌های تبلیغاتی تمرکز دارد که تبلیغات آن‌ها، مانند شبکه جستجو، متن-محور نیستند؛ پلتفرم‌هایی مانند Youtube ،Gmail و هزاران سایت پارتنر گوگل.

حتما تا به حال تبلیغات Youtube را دیده‌اید؛ این تبلیغات در شبکه دیسپلی انجام می‌شوند. تبلیغاتی که در اینباکس Gmail خود مشاهده می‌کنید نیز در شبکه نمایش انجام می‌گردند. آیا تا به حال به  تبلیغات تصویری در سایدبار یا هدر وب‌سایتی که در آن بودید، توجه کرده‌اید؟ این آگهی‌ها، همان تبلیغات سایت‌های شریک گوگل در شبکه نمایش (Display Network) هستند.

بیایید مثالی بزنیم تا به وضوح متوجه شویم که گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند:

فرض کنیم که من می‌خواهم برای تابستان، یک چادر مسافرتی سفارش دهم.

  1. برای یافتن چادر مورد نظر در گوگل جستجو انجام می‌دهم.
  2. صفحه نتایج جستجوی گوگل، تبلیغات فروش گوگل (Google Shopping) سایت‌هایی که چادر مسافرتی می‌فروشند را به من پیشنهاد می‌دهد.
  3. من روی تبلیغی که توجهم را جلب کرده است، کلیک می‌کنم تا ببینم چه چیزی برای ارائه دارد.
  4. سپس تبلیغ‌کننده به خاطر کلیک کردن من روی آگهی، چند دلار می‌پردازد به امید آن که پولی که پرداخت کرده با خرید من جبران شود.
  5. من با ورود به لندینگ پیج سایت، یکی یکی کالاها را بررسی می‌کنم و یکی را میخرم.
  6. اگر من چیزی از آن سایت نخرم، فروشنده باید چه کار کند؟ می‌تواند از روش فروش دوباره یا Remarketing استفاده کند.

 

آنچه مطالعه کردید، خلاصه‌ای از چگونگی کارکرد گوگل ادوردز بود. به طور کلی در گوگل ادوردز، تبلیغات بر اساس کلمات کلیدی (Keywords) و یا مخاطب (Audience) انجام می‌شوند و سپس باید از متن تبلیغ متقاعد کننده و لندینگ پیج مناسب استفاده کنید تا مشتریان به آسانی از شما خرید نمایند.

در بخش دوم این مقاله، در مورد این صحبت می‌کنیم که چگونه رتبه تبلیغات خود را در گوگل بهبود ببخشید.

 

 

برای مطالعه بخش دوم کلیک نمایید

 

 

 

منبع: adespresso