هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چقدر است؟ – بخش اول

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چقدر است؟ – بخش اول

“هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چقدر است؟”

این سوالی است که زیاد آن را می‌شنویم؛ به خصوص از سوی افرادی که به تازگی با تبلیغات در گوگل ادوردز آشنا شده‌اند. به هر حال، افرادی که با این نوع تبلیغات آشنا نیستند احتمالا کنجکاوند بدانند که آیا این نوع تبلیغات رایگان هستند یا باید برای آن‌ هزینه بپردازند.

متاسفانه پاسخ آسان و ثابتی برای این سوال وجود ندارد و درست‌ترین جواب، این است که “بستگی دارد”.

هزینه گوگل ادز (که قبلا با نام گوگل ادوردز شناخته می‌شد) به چندین متغیر وابسته است. در این پست به شما توضیح می‌دهیم که این متغیرها چه تاثیری بر روی هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز می‌گذارند تا با مفاهیم مورد نیاز برای تعیین هزینه مناسب برای کمپین‌های تبلیغات گوگل ادوردز آشنا شوید.

بنابراین پس از مطالعه این پست می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا لازم است از گوگل ادز استفاده کنید؟

در ادامه می‌توانید خلاصه‌ای از محتوای این پست را مشاهده کنید:

  • گوگل ادز بر پایه یک سیستم مزایده مانند کار می‌کند که به کسب و کارهایی که کمپین‌های تبلیغاتی با کیفیتی دارند، با کم‌تر کردن هزینه‌ها و دادن جایگاه بهتری برای تبلیغ، پاداش می‌دهد.
  • شما می‌توانید نحوه خرج شدن هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز خود را به طور دقیق کنترل کنید. برای این کار از تاکتیک‌هایی مانند برنامه‌ریزی تبلیغ (ad scheduling)، هدف‌گذاری براساس موقعیت جغرافیایی (geotargeting) و هدف‌گذاری بر اساس دستگاه مورد استفاده مخاطبان خود (device targeting) استفاده کنید.
  • متوسط هزینه به ازای هر کلیک در گوگل ادز در شبکه جستجو، بین 1 تا 2 دلار است. در حالی که متوسط هزینه به ازای هر کلیک (CPC) در شبکه نمایش گوگل زیر 1 دلار می‌باشد.
  • گران‌ قیمت‌ترین کلمه کلیدی در گوگل ادز و همینطور تبلیغات Bing به ازای هر کلیک، 50 دلار یا بیش‌تر قیمت دارند. در صنایعی مانند حقوق و بیمه که هزینه بلند مدتی برای مشتریان دارند، بر سر این نوع کلمات کلیدی رقابت بسیاری وجود دارد.
  • فروشندگان بزرگ می‌توانند سالیانه تا حداکثر 50 میلیون دلار برای تبلیغات پولی جستجو در گوگل ادز هزینه کنند.
  • یک کسب و کار کوچک که به طور معمول از گوگل ادز استفاده می‌کند، ماهانه بین 9,000 تا 10,000 دلار روی کمپین‌های تبلیغات پولی هزینه می‌کند. این بدین معنی است که این کسب و کار، سالانه 100,000 دلار تا 120,000 دلار برای تبلیغات گوگل ادز پرداخت می‌کند.

اکنون می‌توانیم این موارد درباره هزینه‌های گوگل ادز را با دقت بیش‌تری بررسی کنیم.

 

گوگل ادز چگونه کار می‌کند؟

پیش از آن که وارد بحث ارقام شویم و درباره قیمت حرف بزنیم، مهم است که بدانیم پلتفرم گوگل ادز چگونه کار می‌کند.

یکی از بزرگ‌ترین تصورات اشتباهی که در مورد گوگل ادز وجود دارد این است که آگهی فردی که بیش‌ترین هزینه را به گوگل ادز بپردازد، بیش‌ترین تاثیر را خواهد داشت. اما با وجود این که همیشه بودجه بیش‌تر از نظر گوگل نکته مثبتی به شمار می‌رود، گوگل ادز جنبه‌های بیش‌تری را نسبت به آنچه که تبلیغ‌کنندگان می‌پندارند، برای نمایش تبلیغات در گوگل ادوردز در نظر می‌گیرد.

گوگل ادز اساسا عملکردی مشابه مزایده دارد. در ادامه نگاهی کلی به چگونگی کارکرد این فرآیند می‌اندازیم:

 

مزایده برای هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز 

مزایده برای یک تبلیغ زمانی اتفاق می‌افتد که یک کاربر وارد موتور جستجو گوگل می‌شود تا عبارتی را جستجو کند و پس از آن گوگل تعیین می‌کند که آیا عبارت جستجو شده، حاوی کلمات کلیدی که تبلیغ‌کنندگان برای آن پول پرداخت کرده‌اند هست یا خیر.

اگر تبلیغ‌کنندگان برای برخی از کلمات کلیدی که توسط کاربری جستجو شده‌ است هزینه کرده باشند، مزایده تبلیغ آغاز می‌شود. هدف این مزایده آن است که رتبه تبلیغ یا این که هر تبلیغ در چه جایگاهی قرار بگیرد، تعیین شود. بنابراین این مزایده، وارد شدن و قرارگیری تبلیغات را بر اساس فرمول رتبه تبلیغ که بر مبنای دو عامل اصلی است، مشخص می‌کند: بیش‌ترین بودجه پرداخت شده و امتیاز کیفی (Quality Score)

 

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

 

به محض محاسبه امتیاز کیفی (Quality Score)  و رتبه تبلیغ (Ad Rank) شما، گوگل از این اطلاعات استفاده می‌کند تا تعیین کند چقدر باید برای هر بار که یک کاربر روی یکی از تبلیغات شما کلیک می‌کند، بپردازید. این فرمول مشابه تصویر زیر است:

 

CPC هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

CPC هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

 

به این نکته توجه کنید که اگر تبلیغ‌کننده، امتیاز کیفی بیش‌تری داشته باشد باید هزینه کم‌تری برای جایگاه بالاتر تبلیغات خود بپردازد.

آنچه گفته شد به طور خلاصه چگونگی عملکرد گوگل ادز بود. متغیرهایی مانند روش‌های جایگزین تخصیص بودجه و فرمت‌های آگهی نیز وجود دارند که در این صفحه در موردشان صحبت نشده است. پس اگر قصد دارید بیش‌تر در مورد چگونه کار کردن گوگل ادز بدانید، می‌توانید به این اینفوگرافی مراجعه کنید.

اکنون که اصول کار گوگل ادز را توضیح دادیم، می‌توانیم به صحبت درباره ارقام بپردازیم.

 

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چگونه خرج می‌شود؟

یک اتفاق رایج برای تازه واردان آن است که بودجه تبلیغات آن‌ها بسیار سریع‌تر از آنچه محاسبه کرده بودند، خرج می‌شود.

قابل درک است که اتفاقی مانند این، برای تبلیغ‌کننده تعجب‌آور باشد. زیرا احتمالا تبلیغ‌‌کنندگان تخمین زده بودند که هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز آن‌ها تا یک ماه دوام بیاورد؛ ولی بیش‌تر این بودجه در عرض چند روز تمام شده است.

این نوع اتفاقات می‌تواند به تصورات اشتباه در مورد تبلیغات پولی گوگل مانند گران بودن آن، دامن بزند. با این حال به احتمال زیاد، مشکل اصلی از گران بودن تبلیغات در گوگل ادوردز نبوده و فقط کمبود اطلاعات در مورد چگونگی کارکرد تخصیص هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز باعث آن شده است. 

اصول اولیه تخصیص بودجه برای تبلیغات PPC (هزینه به ازای هر کلیک)

شما می‌توانید به این بودجه به چشم هر بودجه‌ دیگری نگاه کنید. کار خود را با یک رقم اصلی که بیش‌تر مقدار بودجه کنار گذاشته شده برای تبلیغ شما را تشکیل می‌دهد، آغاز کنید و کمی به آن مهلت دهید تا مطمئن شوید که در صورتی که چیزی تغییر کند یا چیزی اشتباه پیش برود، به مشکل نمی‌خورید. یکی از راه‌های بودجه‌بندی یک اکانت pay per click) PPC)، پرداخت دوره‌ای برای هر کمپین (per-campaign basis) است.

هر کمپین، نوار ابزار تنظیمات مخصوص به خود را در گوگل ادز دارد که به شما امکان کنترل پارامترهای خاص هر کمپین را به طور مستقل از سایر کمپین‌های اکانت شما می‌دهد.

هر کمپین باید بودجه روزانه خود را داشته باشد. اگر به صورت هم‌زمان چندین کمپین را مدیریت می‌کنید، باید به این فکر کنید که هر کمپین چه اولویت‌هایی دارد. برای مثال، ممکن است یک کمپین که پرفروش‌ترین محصول شما را تبلیغ می‌کند، برای کسب و کار شما اهمیت بیش‌تری نسبت به کمپین دیگری داشته باشد که محتوا را به مشتریان جدید مخابره می‌کند. در موقعیت‌هایی مانند این، ممکن است بودجه روزانه بیش‌تری را به کمپین کالا تخصیص دهید.

اگر بودجه‌بندی را به صورت ماهانه انجام می‌دهید، تمام چیزی که نیاز دارید این است که بودجه برای هر کمپین را به تفکیک محاسبه کنید و بسته به اولویت هر کمپین پول‌ را تخصیص دهید.

 

  • بودجه‌های روزانه هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چگونه خرج می‌شوند؟

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

فرض کنیم که شما تبلیغی با هزینه برای هر کلیک (CPC) به مقدار 0.25 دلار دارید و می‌خواهید روزانه 300 کلیک روی تبلیغ خود دریافت کنید. با استفاده از این ارقام، می‌توانید هزینه روزانه خود را محاسبه نمایید:

0.25 x 300 = $75

در این مثال در صورتی که حداکثر هزینه برای هر کلیک CPC خود را 25 سنت تعیین کنید، بیش‌ترین هزینه‌ای که از شما دریافت می‌شود همان 25 سنت است.

فقط به خاطر داشته باشید که اگر حداکثر CPC شما روی 25 سنت تنظیم شده باشد، هرگز برای یک کلیک از این میزان بیش‌تر پرداخت نخواهید کرد؛ ولی ممکن است در نهایت، کم‌تر از 25 سنت پرداخت کنید.

به اندازه کافی ساده است، نه؟ عوامل متعددی وجود دارند که می‌توانند روی هزینه PPC شما تاثیر بگذارند و شما باید آن‌ها را در نظر بگیرید. اولین عامل، بخش‌بندی روزانه (dayparting) است.

 

  • بخش‌بندی روزانه (Dayparting)

بخش‌بندی روزانه (Dayparting) که با نام برنامه‌ریزی تبلیغات نیز شناخته می‌شود، عمل تعیین کردن این موضوع است که چه زمان می‌خواهید تبلیغات شما به مشتریان نمایش داده شوند. با این که تبلیغات شما هنوز باید وارد فرآیند مزایده تبلیغات شوند، می‌توانید به گوگل بگویید که چه زمانی می‌خواهید تبلیغ شما نمایش داده شود.

 

بخش‌بندی روزانه (Dayparting)

بخش‌بندی روزانه (Dayparting)

 

این ویژگی به خصوص برای کسب و کارهای محلی مناسب است که از طریق تبلیغات، مشتریان خود را به مراجعه به فروشگاه و حضور فیزیکی تشویق می‌کنند. مثلا اگر یک شیرینی‌پزی را مدیریت می‌کنید که در ساعت 7 عصر فروشگاه خود را تعطیل می‌کند، منطقی نیست که تبلیغات شما خارج از ساعت کاری نمایش داده شوند. همچنین می‌توانید تنظیمات را به نحوی معین کنید که تبلیغات شما در طول روز نمایش داده شوند؛ ولی بخش بزرگ‌تر بودجه روزانه خود را به ساعت‌هایی تخصیص دهید که می‌خواهید تبلیغ شما بیش‌تر دیده شود.

 

  • هدف‌گذاری بر اساس موقعیت جغرافیایی (Geotargeting)

همانطور که می‌توانید بیش‌تر بودجه خود را به زمان‌های خاصی از روز تخصیص دهید، می‌توانید بیش‌تر بودجه را برای مناطق جغرافیایی خاص نیز خرج کنید. این تکنیک با نام هدف‌گذاری بر اساس موقعیت جغرافیایی (Geotargeting) شناخته می‌شود.

 

Geotargeting هزینه تبلیغات در گوگل

Geotargeting هزینه تبلیغات در گوگل

 

هدف‌گذاری بر اساس موقعیت جغرافیایی (Geotargeting) به شما اجازه می‌دهد تا نمایش تبلیغات خود را برای جستجو کاربرانی از مناطق خاص، اولویت بندی کنید. این مناطق می‌توانند به بزرگی یک ایالت یا ناحیه یا به کوچکی شعاع سه بلوک از فروشگاه خود شما باشد.

هدف‌گذاری بر اساس موقعیت جغرافیایی (Geotargeting) روش مناسبی برای سرمایه‌گذاری بر روی ترندهای در حال رشد ترافیک موبایل و عادت‌های خرید مشتریان است و ممکن است بر نحوه تخصیص هزینه تبلیغات خود تاثیر بگذارد. برای مثال، ممکن است بخواهید تبلیغات شما برای جستجوهای مرتبط در یک ناحیه خاص نمایش داده شوند و هم‌زمان بودجه بیش‌تری به جستجوهای صورت گرفته در یک شهر یا حتی منطقه خاص تخصیص دهید.

 

  • هدف‌گذاری دستگاه مورد استفاده مخاطبان

روزهایی که مخاطبان فقط از طریق دسکتاپ کامپیوتر در گوگل جستجو می‌کردند، سپری شده است. امروزه، مصرف‌کنندگان از طریق دستگاه‌های متعدد در اینترنت جستجو می‌کنند (اغلب به صورت هم‌زمان)؛ پس باید توجه کنید که بیش‌ترین هزینه شما صرف چه نوع دستگاهی می‌شود و اینجا جایی است که هدف‌گذاری دستگاه (Device Targeting) به کار می‌آید.

فرض کنیم که شما می‌خواهید هم در نتایج جستجو دسکتاپ و هم موبایل ظاهر شوید؛ ولی ترافیک موبایل بسیار برای شما ارزشمند‌تر است. می‌توانید تعیین کنید که بخشی از بودجه شما صرف دسکتاپ شود و بخش بزرگ‌تر به دستگاه‌های موبایل تخصیص داده شود. ممکن است حتی بسته به چیزی که تبلیغ می‌کنید یا کپی تبلیغ خود، بخواهید پول بیش‌تری به ترافیک آمده از برخی از انواع موبایل‌ها اختصاص دهید.

تعیین یک بودجه روزانه و فهمیدن آن که این فرآیند چگونه به سرانجام می‌رسد، مهم‌ترین جنبه‌های بودجه بندی برای PPC هستند؛ اما آگاهی پیدا کردن از آن که چگونه گزینه‌های هدف‌گذاری پیشرفته می‌تواند روی هزینه تبلیغ شما تاثیر بگذارد، حتی اهمیت بیش‌تری دارد. در بخش بعدی به هزینه معمول یک کلیک، هزینه کلمات کلیدی و سایر هزینه‌های PPC می‌پردازیم.

 

برای مطالعه بخش دوم کلیک نمایید

 

 

منبع: WordStream