هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چقدر است؟ – بخش دوم

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چقدر است؟ – بخش دوم

در بخش قبل توضیح مختصری درباره این که گوگل ادز چگونه کار می‌کند دادیم و به تفضیل به انواع نحوه‌ خرج شدن بودجه گوگل ادز، از جمله اصول اولیه تخصیص بودجه PPC، چگونگی خرج شدن بودجه روزانه، بخش‌بندی روزانه، هدف‌گذاری بر اساس موقعیت جغرافیایی و دستگاه مورد استفاده مخاطبان پرداختیم. در این پست، هزینه معمول هر کلیک یا هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز و عبارات کلیدی را به شما معرفی می‌کنیم و سپس به توضیح در مورد سایر هزینه‌های تبلیغات PPC ادوردز می‌پردازیم.

برای مطالعه بخش اول کلیک نمایید

 

یک کلیک معمولا چقدر در گوگل ادز هزینه دارد؟

پس از آن که با روش هزینه برای هر کلیک (PPC) و این که چگونه شبکه جستجو کار می‌کند آشنا شدید، منطقی است که سوال بعدی شما این باشد که “معمولا هر کلیک چقدر هزینه دارد؟” با این حال همان‌گونه که قبلا اشاره شد، پاسخ به این سوال آسان نیست.

از برخی جهات، می‌توانید تبلیغات PPC را کمی مشابه به تبلیغات سنتی پرینت شده بدانید؛ شما برای تبلیغ تمام صفحه روغنی در یک مجله مشهور، باید بیش‌تر از یک تبلیغ عادی در روزنامه محلی بپردازید. در دیجیتال مارکتینگ، تفاوت تبلیغات در شکل تبلیغ نیست؛ بلکه هدف تبلیغات و رقابت برای کلمات کلیدی است که برای آن هزینه می‌پردازید. برخی از کلمات کلیدی بسته به میزان رقابت در آن بازار خاص، به طور قابل ملاحظه‌ای گران‌تر از برخی دیگر هستند و مهم است که پیش از ایجاد یک کمپین PPC این را بدانید.

در آمریکا بین همه انواع گوناگون کسب و کارها و کلمات کلیدی میانگین بگیرید، متوسط قیمت هر کلیک (CPC) در گوگل ادز بین 1 تا 2 دلار می‌شود که این قیمت مربوط به شبکه جستجو است. در شبکه نمایش گوگل، کلیک‌ها ارزان‌تر هستند و متوسط آن‌ها زیر 1 دلار می‌باشد.

با این حال در بازارهایی که میزان رقابت در آن‌ها خیلی بالا است، قیمت کلیک‌ها بسیار بالاتر می‌رود. بدین منظور نگاهی به برخی از گران‌قیمت‌ترین کلمات کلیدی در گوگل ادوردز می‌اندازیم تا ایده‌ای داشته باشید که یک کلیک تا چه میزان می‌تواند قیمت داشته باشد.

 

گران‌قیمت‌ترین کلمات کلیدی در گوگل ادوردز

در تصویر زیر، دسته‌بندی گران‌قیمت‌ترین کلمات کلیدی در گوگل ادوردز و متوسط قیمت هر کلیک قرار داده شده است. قابل توجه است که این‌ موارد، دسته‌بندی کلمات کلیدی هستند و نه خود کلمات کلیدی. در برخی موارد، هزینه هر کلیک (CPC) کلمات کلیدی در هر دسته ممکن است بیش‌تر از میانگین گروه باشد.

 

گران‌ترین کلمات کلیدی در گوگل ادوردز

گران‌ترین کلمات کلیدی در گوگل ادوردز

 

البته موارد آورده شده در تصویر، فقط تعدادی از چند صد هزار کلمه کلیدی هستند که تمام کسب و کارها در سراسر جهان برای آن‌ها هزینه می‌کنند و قیمت‌های آن‌ها بسته به عوامل زیادی به شدت با یکدیگر تفاوت دارند. حتی اگر شما در صنعتی با میانگین هزینه برای کلیک (CPC) بالا مانند بیمه یا سرویس‌های قانونی کار می‌کنید، لزوما به این معنی نیست که حتما مجبورید این هزینه‌ها را برای هر کلیک بپردازید.

علاوه بر این، مهم است که بازگشت سرمایه (ROI) را دخیل کنید. صنایعی که بازگشت سرمایه بالایی دارند، قادر هستند هزینه به ازای کلیک (CPC) با قیمت بالا را بپردازند؛ چون متوسط هزینه بازگشتی یک مشتری در طولانی مدت بسیار بالا می‌باشد.

 

عبارات کلیدی

افراد گاهی اوقات دسته بندی کلمات کلیدی بالا را مثال می‌زنند تا به میزان گران بودن PPC اشاره کنند. با این حال، واقعیت آن است که این دسته‌بندی‌های کلمات کلیدی تنها بخش کوچکی از کل کلمات جستجو شده را تشکیل می‌دهند و این عبارات کلیدی هستند که بیش‌ترین مقدار جستجو وب در کاربران را به خود اختصاص می‌دهند.

 

keyword ads هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

keyword ads هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

 

به لیست کلمات کلیدی که در بالا قرار داده شده است، نگاهی دیگر بیندازید. برای مثال کلمه‌ای مانند کلمه کلیدی “دفع حشرات” را در نظر بگیرید که 44.66 دلار قیمت دارد. برخی از کاربران قطعا این کلمه را جستجو می‌کنند ولی سایر کاربران ممکن است عبارتی را در این مورد جستجو کنند و این فرصتی برای تبلیغ‌ کنندگان باهوش است تا با استفاده از آن عبارات تبلیغات خود را انجام دهند.

این فرصتی است که هدف گذاری روی عبارات کلیدی به تبلیغ کنندگان می‌دهد. عبارات کلیدی علاوه بر این که بیش‌ترین حجم جستجو  را دارند، اغلب بسیار ارزان‌تر از کلمات کلیدی کوتاه هستند؛ در حالی که به همان اندازه استفاده تبلیغاتی دارند.

 

متوسط هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز توسط کسب و کارها چقدر است؟

اغلب افراد به جز متوسط هزینه هر کلیک تبلیغات در گوگل ادوردز، درباره این که یک کسب و کار معمولی باید چقدر برای اکانت PPC گوگل ادز هزینه ‌کند نیز سوال می‌پرسند.

متاسفانه این پرسش نیز پاسخ ثابتی ندارد. با این حال این بدین معنی نیست که نمی‌توان این که یک کسب و کار معمولی برای جستجوی پولی چقدر هزینه می‌دهد را توضیح داد. اما برای این کار لازم است نگاهی به اطلاعاتی که توسط آن زمینه کاری داده می‌شود، بیندازیم.

اگر به متوسط  هزینه هر کلیک (CPC) دقت کنید، می‌بینید که پر رقابت‌ترین اصطلاحات موجود متعلق به بیمه، سرویس‌های مالی و صنایع قانونی هستند. پس از بررسی کامل هزینه این کسب و کارها، متوجه می‌شویم که هزینه کل این کسب و کارها تقریبا یکسان هستند.

 

کلمات کلیدی گوگل ادز

کلمات کلیدی گوگل ادز

 

همانطور که مشاهده می‌کنید، شرکت‌های مالی و بیمه و پس از آن‌ها فروشندگان، بیش‌ترین میزان هزینه را برای تبلیغات خود انجام می‌دهند. شرکت‌های خصوصی در این صنایع معمولا 40 تا 50 میلیون دلار در سال برای گوگل ادز هزینه صرف می‌کنند. برای مثال، آمازون بیش از 50 میلیون دلار در سال برای تبلیغات خود هزینه می‌کند. واضح است که این شرکت‌ها بازگشت سرمایه (ROI) خوبی در ازای پرداخت این هزینه دریافت می‌کنند.

البته این اطلاعات جالبی است؛ ولی برای تبلیغ کننده‌ای که هنوز در حال تصمیم‌گیری در مورد گوگل ادز است، مفید نیست. بسیاری از برندهای بزرگ، یک دسته‌بندی خاص را به تصرف خود در آورده‌اند؛ این نوع کسب و کارها برای افرادی که تازه می‌خواهند کار خود را در گوگل ادز آغاز کنند، قابل مقایسه نیستند. باقی 14 بیلیون دلاری که درآمد گوگل ادز را تشکیل می‌دهد، از سوی کسب و کارهای کوچک‌تری تامین می‌شود که بودجه کم‌تری دارند؛ بنابراین لازم نیست میلیون‌ها دلار خرج گوگل ادز کنید تا بتوانید با آن کار کنید.

 

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز برای کسب و کارهای کوچک چقدر است؟

از یکی از مدیران موفق درباره این که یک مشتری معمولی در گوگل ادز ماهانه چقدر برای PPC هزینه می‌کند، سوال پرسیده شد.

پاسخ این سوال، آن بود که مبلغ هزینه شده بسیار متغیر است. برخی کسب و کارها حدود 1,000 دلار در ماه برای گوگل ادز هزینه می‌کنند؛ در حالی که برخی دیگر از جمله آژانس‌های مدیریت PPC تا میزان ماهانه 30,000 دلار خرج می‌کنند.

با این حال او ادامه داد که میانگین هزینه کسب و کارهای کوچک و متوسط که مشتری سایت WordStream هستند، حدود 9,813 دلار در ماه برای تبلیغ روی PPC است. این میانگین از کل مشتریان WordStream گرفته شده و از کسب و کارهای تازه وارد تا آژانس‌های متوسط مدیریت PPC را شامل می‌شود.

در مجموع، متوسط هزینه برای هر کلیک (CPC) کلمات کلیدی در کل صنایع معمولا بین 1 تا 2 دلار می‌باشد که بسیار ارزان‌تر از متوسط لیست کلمات کلیدی قرار داده شده در بالا برای گوگل ادز است.

 

 هزینه‌ تبلیغات در گوگل ادوردز چه انواع دیگری دارد؟

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز همیشه بزرگ‌ترین و مستقیم‌ترین هزینه موجود برای کمپین‌های PPC شما است. با این حال با وجود این که بودجه تبلیغ مهم است، ولی الزاما تنها هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز، جستجو شما نیست. هزینه‌های احتمالی دیگری نیز وجود دارند که بسته به نوع کسب و کار شما، اهداف بازاریابی و فروش و موقعیت‌های خاص، باید آن‌ها را در نظر گرفته شوند.

 

  • هزینه‌های آژانس

برخی از کسب و کارهای کوچک ترجیح می‌دهند که یک آژانس، مدیریت PPC شرکت را در دست بگیرد. این کار فواید خاص خود را دارد؛ مثلا این که هزینه شخصی کمی برای تبلیغات خود انجام می‌دهید و مثلا زمان و تلاشی به مدیریت اکانت PPC خود اختصاص نمی‌دهید. همچنین آژانس‌ها تجربه چند ساله‌ای در مدیریت اکانت PPC دارند که این آن‌ها را تبدیل به شرکای قابل اطمینانی می‌کند که می‌توانند نظرات و راهنمایی‌های تخصصی خود را در اختیار شما بگذارند.

با این حال، آژانس‌ها مجانی نیستند و صرف نظر از میزان هزینه بازگشتی (ROI)، درصدی از هزینه تبلیغ شما را برمی‌دارند. ممکن است برخی از آژانس‌ها تضمین بدهند که شما بازگشت سرمایه خواهید داشت و برخی این ضمانت را ندهند. به هر حال این درصد در آژانس‌های مختلف متفاوت است، ولی آژانس‌ها معمولا حدود 10 درصد از هزینه را برمی‌دارند.

 

  • نرم‌افزار مدیریت PPC

گوگل ادز پلتفرم تبلیغاتی فوق‌العاده‌ای است که به تبلیغ‌کنندگان کنترل زیادی روی هر تغییری در اکانت خود می‌دهد و اگر از آن درست استفاده شود، می‌تواند بسیار قوی باشد. بزرگ‌ترین شکایتی که از مشتریان آن می‌شنویم آن است که با وجود قدرت زیاد، این پلتفرم می‌تواند به خصوص برای تبلیغ‌کنندگان جدید پیچیده و ترسناک باشد. به همین دلیل بسیاری از کسب و کارها ترجیح می‌دهند از نرم‌افزار مدیریت PPC استفاده کنند.

 

نرم‌افزار مدیریت PPC

نرم‌افزار مدیریت PPC

 

برخی از صاحبان کسب و کارها ترجیح می‌دهند به صورت دستی اکانت PPC خود را مدیریت کنند و این قابل درک است که نخواهید هزینه‌ای برای نرم‌افزار بدهید. با این حال، در صورتی که زمان محدودی دارید یا مطمئن نیستید باید چه کاری انجام دهید (یا هر دو)، هزینه کردن برای نرم‌افزار مدیریت PPC راه بسیار خوبی برای ذخیره زمان و بروز اشتباهات مربوط به قیمت می‌باشد تا شما آزاد باشید که زمان را به اداره کسب و کار خود اختصاص دهید.

نرم‌افزار PPC معمولا تحت لیسانس است و باید برای استفاده از نرم‌افزار و اتوماتیک کردن روند کاری در گوگل ادز، هزینه‌های اشتراک آن را بپردازید. توصیه می‌شود که پیش از امضا و موافقت با قوانین هر نرم‌افزاری، ابتدا شرایط قرارداد را به دقت مطالعه کنید.

 

عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند تاثیر قابل توجهی روی قیمت اداره کمپین PPC داشته باشند؛ ولی به یاد داشته باشید که تقریبا هر نوع کسب و کاری می‌تواند از گوگل ادوردز استفاده کند.

 

 

منبع: WordStream