چگونه بودجه ادوردز را تعیین کنیم: بودجه مشترک ادوردز

چگونه بودجه ادوردز را تعیین کنیم: بودجه مشترک ادوردز

سوالی که در ابتدای این مقاله مطرح می‌شود این است که چگونه باید بودجه اولیه ادوردز خود را مشخص کنیم؟ به طور تعجب آوری پاسخ به این سوال مشکل است و در عمل، توزیع بودجه حتی سخت‌تر از آن می‌باشد.

اما چرا این کار پیچیده است؟

 

چالش توزیع هزینه‌های ادوردز

بودجه‌های ادوردز معمولا به طور روزانه برای هر کمپین مشخص می‌شوند (مثلا شما بودجه روزانه‌ای را برای هریک از کمپین‌های خود معین می‌کنید). اغلب اوقات این کار پیچیده‌ای است؛ زیرا بیش‌تر تبلیغ‌کنندگان، به طور هم‌زمان چندین کمپین دارند.

پیشنهاد ما این است که هر کمپین مخصوص به یک زمینه را برای هدف گذاری، به حداقل 3 کمپین مختلف تقسیم کنید:

  • کمپین سرچ موبایل
  • کمپین شبکه نمایش (یا بازاریابی دوباره)
  • کمپین سرچ گوگل

اکنون تصور کنید که طبق موارد گفته شده، هر کمپین را به 3 کمپین کوچک‌تر تقسیم کرده‌اید تا بتوانید درک کنید که تخصیص بودجه (مثلا 100 دلار) به تعداد زیادی بخش کوچک‌تر تا چه حد چالش برانگیز است. ممکن است برخی از کمپین‌ها از مرز بودجه روزانه مشخص شده خود عبور کنند و غیرفعال شوند و برخی دیگر از کمپین‌ها کم‌تر از حد پیش‌بینی و تعیین شده هزینه داشته باشند و مقداری بودجه استفاده نشده باقی بماند.

البته در نهایت، باقی ماندن بودجه‌ای که خرج نشده باشد به خودی خود چیز بدی نیست (مگر آن که به طور خاصی روی خرج کردن کامل مبلغ معینی تاکید داشته باشید). به علاوه پیش‌بینی این که هریک از کمپین‌های سرچ موبایل، سرچ گوگل در کامپیوتر و فهرست نمایش دقیقا چقدر بودجه مصرف خواهند کرد تقریبا غیر ممکن است.

 

بودجه‌های مشترک در ادوردز

همه مشکلاتی که در بالا توضیح داده شد، نیاز و انگیزه لازم را برای ایجاد یک ویژگی در ادوردز بوجود می‌آورد که بودجه‌های مشترک در ادوردز (Shared budgets in AdWords) نام دارد.

ویگی بودجه‌های مشترک در ادوردز امکان تعیین یک مبلغ برای بودجه روزانه را به شما می‌دهد و این مبلغ بین چند کمپین در حساب ادوردز به اشتراک گذاشته می‌شود. گزینه بودجه‌های مشترک می‌تواند میزان هزینه پرداخت شده در ادوردز را به جای توزیع بودجه بین کمپین‌ها، با مسیر تجاری یا اهداف بازاریابی شما هم راستا کند. در ادامه در رابطه با چگونگی تعیین بودجه با استفاده از ویژگی بودجه‌های مشترک در ادوردز توضیحات بیش‌تری می‌دهیم.

 

بودجه‌های مشترک ادوردز چگونه کار می‌کند؟

برای مثال فرض کنید که شما فروشنده نرم‌افزار بازرگانی برای مدیریت تماس هستید و در حال حاضر 3 کمپین (سرچ کامپیوتری، تبلیغات نمایشی و سرچ موبایل) را برای محصول نرم‌افزاری خود را مدیریت می‌کنید.

برنامه کلی بازاریابی شما این است که روزانه 100 دلار برای 3 کمپین خود هزینه کنید. بدون ویژگی بودجه مشترک، باید تصمیم می‌گرفتید که چگونه می‌خواهید بودجه روزانه 100 دلاری را بین 3 کمپین خود تقسیم کنید؛ اما اگر نمی‌دانید یا برایتان مهم نیست که این بودجه چگونه بین تبلیغات نمایشی، سرچ موبایل و سرچ کامپیوتر تقسیم می‌شود، استفاده از ویژگی بودجه مشترک راه حل بسیار مناسبی برای شما می‌باشد.

استفاده از این ویژگی بدین معنی است که ادوردز به طور اتوماتیک بودجه شما را بین کمپین‌ها توزیع می‌کند؛ بنابراین دیگر نیازی نیست که در طول روز به طور مداوم بودجه هر کمپین را بررسی کنید و تغییر دهید.

 

چگونه بودجه ادوردز خود را با استفاده از بخش بودجه مشترک تعیین کنیم؟

یافتن این بخش آسان نیست. شما باید از ناحیه library ادوردز استفاده کنید که محل قرارگیری آن کمی نامناسب است؛ ولی به هر حال شما باید با انتخاب گزینه “Create a new shared budget” بودجه مشترک جدیدی بسازید، برای آن نام و مقداری را تعیین کنید و مطابق تصویر زیر آن را ذخیره کنید:

گوگل ادوردز

گوگل ادوردز

 

زمانی که بودجه مشترک را ایجاد کردید، می‌توانید ویژگی بودجه مشترک را از طریق صفحه تنظیمات هر کمپینی مطابق تصویر زیر اعمال کنید:

بودجه گوگل ادوردز

بودجه گوگل ادوردز

 از این ویژگی گوگل سود می‌برد یا تبلیغ کنندگان؟ آیا باید از بودجه‌های مشترک ادوردز اجتناب نمود؟

اکنون که ویژگی بودجه مشترک ادوردز و چگونگی کارکرد آن را شرح دادیم، باید بررسی کنیم که آیا استفاده از بودجه‌های مشترک ادوردز در درجه اول ایده خوبی است؟ زیرا همه ویژگی‌های ادوردز برای تبلیغ کنندگان مناسب نیستند.

ممکن است برخی بگویند که این ویژگی ادوردز بیش‌تر از این که به تبلیغ کننده کمک کند، به گوگل کمک می‌کند که تمامی هزینه شما را مصرف کند. در پاسخ به این ادعا به سادگی باید بگوییم که در حالتی که بودجه شما بین چندین کمپین توزیع شده باشد، احتمال بیش‌تری وجود دارد که گوگل کل بودجه شما را مصرف کند.

سوال کلیدی که مطرح می‌شود آن است که چه زمانی بودجه مشترک تمام می‌شود؟ برای مثال فرض کنید که بودجه‌ای میان یک کمپین بسیار پر واکنش و یک یا تعداد بیش‌تری کمپین‌های کم واکنش‌تر به اشتراک گذاشته شده است.

ریسکی که اینجا وجود دارد آن است که کمپین‌های پر واکنش‌تر تمام بودجه را به سرعت تمام کنند و بودجه بسیار کمی برای کمپین‌های کم مخاطب‌تر باقی بماند؛ بنابراین این موضوع ممکن است تاثیرات منفی داشته باشد. به همین دلیل، بهتر است به طور آگاهانه از ویژگی بودجه مشترک استفاده کنید و بودجه را بین کمپین‌هایی که مشابه یکدیگر نیستند به اشتراک نگذارید (مثلا کمپین‌هایی با اهداف مختلف) و تنها یک بودجه کلی را در میان تمامی کمپین‌های خود در نظر نگیرید.

جدا از این موضوع، در نگاه اول به نظر می‌رسد که این روشی منطقی برای مدیریت کمپین‌های مشابه باشد. آیا شما تا به حال از ویژگی بودجه‌ مشترک در حساب ادوردز خود استفاده کرده‌اید؟ 

 

 

منبع: Wordstream