۲۵ راه برای افزایش ترافیک سایت

۲۵ راه برای افزایش ترافیک سایت

اگر از یک بازاریاب یا صاحب کسب و کار بپرسید که بیش از هر چیزی چه می‌خواهد، احتمالا این پاسخ را خواهید شنید: مشتری بیش‌تر. همچنین به احتمال زیاد خواسته دوم آن‌ها بعد از مشتری، ترافیک بیش‌تر در سایت است.

به طور کلی روش‌های زیادی برای افزایش ترافیک در وب سایت شما وجود دارند که در این صفحه، 25 مورد از آن‌ها از جمله روش‌های افزایش رایگان ترافیک سایت را بررسی می‌کنیم.

 

 • تبلیغ کنید

این کار واضح‌ترین روش برای افزایش ترافیک سایت می‌باشد و به همین دلیل ابتدا به شرح آن می‌پردازیم. سرچ پولی، تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات شبکه نمایش (برای این نوع تبلیغات می‌توانید از نرم‌افزار Smart Ads Creator استفاده کنید) همگی راه‌های بسیار مناسبی برای جذب بازدیدکنندگان، ایجاد برند و قرار دادن سایت شما در معرض دید افراد هستند. توصیه می‌شود که استراتژی‌های پولی را بر اساس اهداف خود تنظیم کنید. زیرا به دلیل آن که هر کانال بازاریابی پولی معایب و مزایای خاص خود را دارد، باید پیش از پرداخت هزینه به دقت روی اهداف خود فکر کنید.

در صورتی که قصد دارید ترافیک بیش‌تری وارد سایت خود کنید تا به همان میزان فروش شما بالا رود، لازم است کلمات کلیدی مرتبط به تبلیغ را به عنوان بخشی از استراتژی‌های خود هدف‌گذاری نمایید و به آن بودجه اختصاص دهید. بله، ممکن است رقابت بر سر این کلمات جدی (و گران) باشد؛ ولی بازگشت سرمایه نهایی ارزش این رقابت را دارد.

 

 • اجتماعی شوید

این که محتوای مناسب تولید کنید و انتظار داشته باشید خود افراد آن را پیدا کنند کافی نیست؛ بلکه باید فعال باشید. یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش ترافیک به سایت، استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای معرفی محتوای تولیدی توسط شما می‌باشد.

برای مثال توییتر برای قرار دادن لینک‌های کوتاه و متون تند و تیز و وسوسه کننده عالی است. همچنین اگر صاحب شرکت B2C هستید، ممکن است کشش زیادی به شبکه‌های اجتماعی عکس-محور مانند Pintrest و Instagram نیز پیدا کنید. در ادامه، شما را برای نهایت استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی راهنمایی می‌کنیم.

شبکه اجتماعی برای افزایش ترافیک

شبکه اجتماعی برای افزایش ترافیک

 

 • از محتوای ترکیبی استفاده کنید

با وجود آن که برخی از افراد به دلایل نامعلومی به وجود فرمولی ثابت و جادویی برای موفقیت در بازاریابی از طریق محتوا باور دارند، چنین فرمولی وجود ندارد. به همین دلیل، لازم است مدام طول و قالب محتوای خود را تغییر دهید تا برای خواننده‌های گوناگون خوشایند باشند. انواع محتوا مانند محتوای کوتاه‌تر و پراکنده، پست‌های وبلاگ با متن‌های طولانی‌تر و همینطور ویدئو، اینفوگرافی و بخش‌های اطلاعات-محور را برای ایجاد بیش‌ترین تاثیر در مخاطب تولید کنید.

 

 • عنوان‌های جالب و وسوسه کننده بنویسید

عنوان‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های محتوای شما هستند. بدون تیتر متقاعد کننده، حتی جامع‌ترین پست‌های بلاگ شما خوانده نخواهند شد؛ بنابراین لازم است که هنر نوشتن عنوان را به خوبی فرا گیرید. برای مثال، نویسندگان سایت‌های BuzzFeed و Upworthy اغلب بیش از 20 عنوان را می‌نویسند تا در نهایت، عنوانی که بیش‌ترین ترافیک را به سایت هدایت می‌کند را انتخاب کنند؛ بنابراین پیش از منتشر کردن محتوای خود، به دقت در مورد عنوان‌ها فکر کنید.

 

 • به سئوی صفحه توجه نمایید

فکر می‌کنید با رواج ادوردز دیگر سئو مهم نیست؟ در اشتباهید. تنظیم محتوا برای موتورهای سرچ هنوز کاری با ارزش و مهم به شمار می‌رود. آیا از Alt تصاویر خود به خوبی استفاده می‌کنید؟ آیا در محتوای سایت خود از  لینک‌های داخلی استفاده می‌کنید؟ Meta Description ها چطور؟ توجه کنید که تنظیم سئوی صفحات شما مدت زمان زیادی را به خود اختصاص نمی‌دهد و ترافیک ارگانیک شما را نیز افزایش می‌دهد.

 

 • روی عبارات کلیدی (Long-Tail Keywords) هدف‌گذاری کنید

آیا از کلمات کلیدی پرمخاطب و معروف استفاده می‌کنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، زمان آن رسیده که از عبارات کلیدی نیز استفاده نمایید. عبارات کلیدی به وفور در سرچ‌های کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند و این بدین معنی است که اگر از آن‌ها در تبلیغات ادوردز و سئوی خود استفاده نکنید، ضرر کرده‌اید.

عبارات کلیدی برای افزایش ترافیک سایت

عبارات کلیدی برای افزایش ترافیک سایت

 

 • از نوشته‌های مهمان در وبلاگ استفاده نمایید

نه، برخلاف آنچه ممکن است شنیده باشید پست‌های مهمان منسوخ نشده‌اند. به اشتراک‌گذاری پست مهمان در یک سایت معتبر می‌تواند ترافیک وبلاگ را به سایت شما هدایت کند و کمک کند تا از برند شما خریداری شود. با این حال لازم است بدانید که در 18 ماه گذشته، شرایط به اشتراک‌گذاری نوشته‌های مهمان به میزان زیادی تغییر کرده‌ است؛ بنابراین مراقب باشید که صفحه شما به شکل اسپم نباشد؛ زیرا نتیجه آن می‌تواند به ضرر شما تمام شود. در این زمینه آگاهانه پیش بروید.

 

 • از دیگران دعوت کنید تا در سایت شما به عنوان مهمان بنویسند

نوشتن به صورت مهمان شمشیری دو لبه است؛ این کار به این صورت انجام می‌شود که شما علاوه بر این که محتوای خود را به بلاگ‌های دیگر ارسال می‌کنید، از افرادی که در جایگاه مناسب قرار دارند نیز دعوت می‌کنید تا در وبلاگ شما مطلب بنویسند.

به احتمال زیاد نویسنده‌های مهمان نوشته خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند و به آن لینک می‌دهند که این می‌تواند خواننده‌های جدیدی را به سایت شما هدایت کند. فقط مطمئن شوید که محتوای با کیفیت و خاص بدون لینک‌های اسپم را در وبلاگ خود منتشر می‌کنید؛ زیرا گوگل به ضرر محتوای مهمان بی‌کیفیت عمل می‌کند.

 

 • به دنبال ترافیک Referral (ارجاعی) باشید

به جای آن که سعی کنید سایر سایت‌ها را متقاعد کنید که به شما لینک دهند (که فرآیند خسته کننده و زمان‌بری می‌باشد)، محتوایی تولید کنید که لینک دادن به آن لازم باشد.

جذب ترافیک Referral روش خاص خود را دارد که در مقالات بعدی به آن می‌پردازیم.

افزایش ترافیک ریفرال سایت

افزایش ترافیک ریفرال سایت

 

در LinkedIn پست ارسال کنید

شبکه اجتماعی LinkedIn به چیزی بیش از ابزار یافتن شغل تبدیل شده است. LinkedIn که بزرگ‌ترین شبکه‌ اجتماعی حرفه‌ای دنیا می‌باشد، اکنون پلتفرمی ارزشمند برای انتشار محتوا نیز می‌باشد؛ این بدین معنی است که لازم است به طور مرتب در LinkedIn محتوا ارسال کنید. این کار می‌تواند ترافیک سایت و شناخته شدن مشخصات شما در زمینه کاری خاص خود را افزایش دهد؛ به خصوص زمانی که تعداد دنبال کنندگان شما متوسط رو به بالا است.

افزایش ترافیک سایت با استفاده از لینکد این

افزایش ترافیک سایت با استفاده از لینکد این

 

 • الگوی اطلاعات میکرود‌یتا را پیاده سازی نمایید

پیاده‌سازی الگو (schema) که قالب دیگری از میکرو‌دیتا می‌باشد، الزاما به خودی خود ترافیک سایت شما را افزایش نمی‌دهد؛ بلکه یافتن و لیست کردن صفحات شما را برای بات‌های موتور سرچ آسان‌تر می‌کند. مزیت دیگر استفاده از الگوی سئو این است که می‌تواند بخش‌های با کیفیت و بهتری را ایجاد کند که نرخ کلیک را افزایش می‌دهد.

 

 • از لینک‌دهی داخلی استفاده کنید

نقاط قوت پروفایل شما تنها با لینک‌دهی چند سایت به شما تعیین نمی‌شوند؛ بلکه ساختار لینک‌دهی داخلی سایت شما نیز بر این امر تاثیرگذار است. بنابراین زمانی که محتوا تولید و منتشر می‌کنید، مطمئن شوید که از فرصت‌های مناسب برای لینک‌دهی داخلی استفاده می‌کنید. این کار نه تنها به سئوی سایت شما کمک می‌کند، بلکه تجربه مفید‌تر و بهتری را برای کاربر ایجاد می‌کند که همین سنگ‌ بنای افزایش ترافیک به سایت شما می‌باشد.

 

 • با افراد صاحب نظر در زمینه کاری خود مصاحبه کنید

فکر می‌کنید مصاحبه تنها برای کسب و کارهای بسیار بزرگ است؟ پس تعجب می‌کنید از این که بدانید اگر از افراد درخواست کنید، چه تعداد حاضر می‌شوند با شما صحبت کنند. به افراد صاحب نظر در زمینه کاری خود ایمیل‌هایی بفرستید و درخواست مصاحبه کنید و مصاحبه را در وبلاگ خود منتشر کنید. استفاده از نام‌های آشنا در محتوا، نه تنها اعتبار و ترافیک سایت شما را افزایش می‌دهد، بلکه فرد مصاحبه شده نیز به احتمال زیاد این محتوا را به اشتراک می‌گذارد و مخاطبان بیش‌تری آن را خواهند دید.

 

 • به ایمیل مارکتینگ بی‌توجه نباشید

بسیاری از کسب و کارها با استفاده از بازاریابی محتوایی (Content Marketing) مشتریان جدیدی جذب می‌کنند و پس از آن، روش‌های سنتی‌تر را فراموش می‌کنند. ولی ایمیل مارکتینگ می‌تواند ابزار قدرتمندی باشد و حتی ارسال نسبتا موفق یک گروه ایمیل می‌تواند منجر به افزایش ترافیک سایت شما شود.

فقط مراقب باشید که به خاطر مسائل غیر مهم، مردم را با ایمیل‌های خود بمباران نکنید. همچنین قدرت بازاریابی کلامی را فراموش نکنید؛ به خصوص در مورد افرادی که از محصولات و خدمات شما استفاده می‌کنند. یک ایمیل دوستانه که یادآور یکی از خدمات یا کالاهای شما می‌باشد، می‌تواند به افزایش ترافیک شما نیز کمک کند.

 

 • مطمئن شوید سایت شما پاسخگو می‌باشد

روزهایی که استفاده از اینترنت تنها از طریق کامپیوتر صورت می‌گرفت، به اتمام رسیده است. امروزه بیش‌تر مردم برای دسترسی به اینترنت از موبایل استفاده می‌کنند؛ بنابراین اگر مشتریان را برای بهره‌مندی از خدمات خود وادار به استفاده از کامپیوتر می‌کنید، در واقع به آن‌ها می‌گویید که به جای دیگری مراجعه کنند.

پس مطمئن شوید که سایت شما قابل دسترس است و استفاده از آن در دستگاه‌های مختلف از جمله تلفن‌های کوچک نیز آسان می‌باشد.

 

 • مطمئن شوید که سایت شما سریع است

آیا تا به حال 30 ثانیه تمام برای لود شدن یک صفحه منتظر مانده‌اید بدون آن که از استفاده از آن سایت پشیمان شوید؟ اگر لود شدن سایت شما زمان زیادی ببرد، نرخ پرش (Bounce Rate) شما سر به فلک خواهد کشید. بنابراین مطمئن شوید که صفحات شما از نظر فنی تا حد امکان بهینه‌سازی شده‌اند؛ شامل حجم‌های فایل تصاویر، ساختار صفحه و عملکرد افزونه‌های سوم. هر چه سایت شما سریع‌تر لود شود، بهتر است. • انجمن ایجاد کنید

افراد می‌خواهند نظر خود را ابراز کنند و به موضوعاتی که علاقه دارند بپردازند؛ بنابراین ایجاد یک انجمن در سایت شما روش فوق‌العاده‌ای برای شروع مکالمه و افزایش ترافیک به سایت شما می‌باشد. بنابراین از طریق افزونه‌های مجزا یک سیستم نظ‌ردهی قدرتمند ایجاد کنید تا بازدیدکنندگان بتوانند در آن سوال بپرسند. فراموش نکنید که انجمن خود را مدیریت کنید تا اطمینان یابید حداقل استانداردهای اصولی رعایت شوند.

 

 • در بخش‌ها نظرات، شنیده شوید

به احتمال زیاد شما به طور مرتب حداقل چندین سایت که به کسب و کار شما مرتبط هستند را بررسی می‌کنید. نظر دادن الزاما افزایش فوری ترافیک Referral شما را تضمین نمی‌کند؛ ولی مطرح شدن نام شما با نظرات هوشمندانه‌ای که افراد را به فکر وادار می‌کنند، در وبلاگ‌های کاری و سایت‌ها روش مناسبی برای شناخته شدن بیش‌تر است و این می‌تواند ترافیک بیش‌تری را برای سایت شما ایجاد کند. فقط به خاطر داشته باشید که لازم است با سایر افراد زمینه کاری خود تعامل داشته باشید؛ نه این که لینک‌های اسپم را در سایت‌های غیرمرتبط ارسال کنید.

 

 • اطلاعات آنالیتیکس خود را بررسی کنید

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) منبع اطلاعاتی ارزشمندی درباره همه جنبه‌های ممکن سایت شما، از پربازدیدترین صفحات گرفته تا کلیت بازدیدکنندگان می‌باشد. به اطلاعات آنالیتیکس دقت کنید و از این اطلاعات در راستای استراتژی‌های تبلیغاتی و محتوایی خود استفاده کنید. مشاهده کنید که چه صفحات و پست‌هایی معروف‌تر از سایرین هستند. اطلاعات بازدیدکننده را برای بررسی این به کار ببرید که ترافیک سایت شما چگونه، از کجا و در چه زمانی می‌آید.

 

 • در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید

قرار دادن محتوا در شبکه‌های اجتماعی به تنهایی کافی نیست؛ باید به طور فعالانه در آن شبکه مشارکت کنید. آیا اکانت توییتر دارید؟ باید در بحث‌هایی با هشتگ‌های مرتبط شرکت نمایید. آیا مخاطب شما زیر پست‌های فیسبوک شما کامنت می‌گذارند؟ سوال بپرسید و خوانندگان خود را درگیر کنید. هیچ چیزی به سرعت استفاده از شبکه اجتماعی به عنوان کانال خبر رسانی مردم را جذب نمی‌کند؛ بنابراین از شبکه‌های اجتماعی به عنوان چیزی که برای آن ایجاد شده استفاده کنید و واقعا با دنبال‌کنندگان خود تعامل داشته باشید.

 

 • محتوای سایت خود را در سایت‌های جمعی قرار دهید

در ابتدا توصیه می‌کنیم که سایت‌هایی مانند Reddit و سایت‌های مشابه را به امید دریافت ترافیک Referral اسپم نکنید؛ زیرا این اتفاق نخواهد افتاد. اعضای شبکه‌هایی مانند Reddit به شدت به اسپم‌هایی مانند لینک حساسیت نشان می‌دهند؛ ولی ضرری ندارد که هر از گاهی در زمانی که واقعا این لینک می‌تواند برای مخاطبان مفید واقع شود را ارسال کنید. بنابراین هر از گاهی لینک ارسال کنید، محتوای مناسبی قرار دهید و ترافیک به سایت شما روانه خواهد شد.

افزایش ترافیک سایت در شبکه اجتماعی

افزایش ترافیک سایت در شبکه اجتماعی

 

 • در استراتژی محتوایی خود ویدئو را بگنجانید

محتوای متنی مناسب و خوب است؛ ولی ویدئو می‌تواند ابزاری ارزشمند برای جذب مخاطبان جدید و تعاملی‌تر شدن سایت شما باشد. اطلاعات نشان می‌دهد که نگهداری اطلاعات در موارد بصری بسیار بالاتر از متن است؛ این بدین معنی است که ویدئو مارکتینگ روش عالی‌ای برای جذب و نگه داشتن توجه مخاطبان و هم‌زمان افزایش ترافیک به سایت شما می‌باشد.

 

 • درباره رقابت تحقیق کنید

اگر تا به حال از نرم‌افزاهایی مانند BuzzSumo استفاده نکرده‌اید تا ببینید رقیبان شما به چه کاری مشغولند، به شدت در اشتباهید. این نوع سرویس‌ها عملکرد اجتماعی و محتوای سایت‌های خاصی را جمع‌آوری می‌کنند تا یک شمای کلی از عنوان‌هایی که مورد توجه مشتریان و مهم‌تر از آن، مورد توجه مخاطبان شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرند را به شما ارائه دهند. به طور کلی لازم است شما کشف کنید مردم درباره چه چیزهایی مطالعه می‌کنند و از آن نوع محتوا برای جذب ترافیک به سایت خود استفاده نمایید.

افزایش ترافیک سایت

افزایش ترافیک سایت

 

 • سمینارهای ویدئویی آنلاین (Webinar) ترتیب دهید

افراد یادگیری را دوست دارند و وبینار روش فوق‌العاده‌ای برای انتقال دانش به مخاطبان مشتاق می‌باشد. ترکیب سمینارهای آنلاین با کمپین‌ اجتماعی موثر روش بسیار خوبی برای افزایش ترافیک سایت شما می‌باشد. یک یا دو هفته و همینطور یک روز پیش از شروع سمینار، ایمیلی با مضمون “آخرین فرصت برای ثبت نام” به مخاطبان خود ارسال کنید. همچنین مطمئن شوید که ارائه خود را برای نمایش پس از اتمام آن آرشیو نمایید و وبینار خود را به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی اعلام کنید.

 

 • در کنفرانس‌ها شرکت کنید

در هر زمینه‌ای که مشغول به کار هستید، احتمال آن زیاد است که حداقل یک یا دو کنوانسیون و کنفرانس وجود داشته باشند که به کار شما مرتبط می‌باشند. شرکت در این رویدادها ایده خوبی است و صحبت کردن در آن‌ها ایده بهتری است. حتی تعامل نصفه و نیمه از طریق صحبت‌های مناسب روش بسیار خوبی برای مطرح کردن خود به عنوان یک صاحب نظر در زمینه کاری خود و شناخته شدن بسیار سایت شما می‌باشد.

 

 

منبع: WordStream