موثرترین روش‌ها برای تبلیغ محصولات – بخش دوم

موثرترین روش‌ها برای تبلیغ محصولات – بخش دوم

در بخش قبلی توضیح داده شد که برای فروش یک کالا، باید آن را به مشتریان درست تبلیغ کنید و در همین راستا، به روش‌های متعددی مانند بازاریابی با ایمیل (Email Marketing)، نظرات مشتریان، تبلیغ در مطبوعات، ویدئو و محتوای دیداری، پیش فروش، برنامه وفاداری پرداختیم. در این بخش سایر روش‌های تبلیغات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

برای مطالعه بخش اول کلیک نمایید

 

برنامه وفاداری (Loyalty Program) ایجاد کنید

برنامه‌های وفاداری، مشتریان طولانی مدت را افزایش می‌دهند و آن‌ها را تشویق به خریدهای دوباره و حتی پیشرفت متوسط ارزش سفارش می‌کند. این برنامه‌ها به آسانی برای توسعه محصولات جدید یا خاص کاربرد دارند. در ادامه چند راه را برای انجام این کار معرفی می‌کنیم:

  • به وفادارترین مشتریان خود دسترسی پیدا کنید و به آن‌ها تبلیغات مخصوصی را روی محصولات خود پیشنهاد دهید.
  • روی صفحه محصول خود تخفیف‌هایی را مختص مشترکان برنامه وفاداری پیشنهاد دهید.
  • به اعضای برنامه وفاداری ایمیل دهید و آن‌ها به استفاده از محصول خاصی تشویق کنید.
  • برای بازخرید یک محصول خاص، کالا را با تخفیف قیمت به مشتری ارائه دهید.
  • برای خرید محصول تبلیغ شده، مشتری وفادار بتواند با هزینه یک کالا دو عدد از آن محصول را تهیه کند.

اگر برنامه وفاداری ندارید، بهتر است آن را راه اندازی کنید. می‌توانید همراه با محصولی که برای آن تبلیغ می‌کنید، برنامه جدید وفاداری خود را نیز به مشتریان ارائه دهید. شما می‌توانید در هنگام ثبت نام مشتریان برای برنامه وفاداری، امتیاز دو برابر یا مزایای دیگری را برای خرید محصول پیشنهاد دهید.

 

داستان محصول خود را بازگو کنید

بسیاری از بازاریابان فقط سعی می‌کنند محصول خود را بفروشند و توصیف تجربه‌ای که آن کالا به فرد می‌دهد بی توجهی می‌کنند. واقعیت آن است که مشتریان به خود محصول شما اهمیت نمی‌دهند؛ تمام چیزی که مشتریان به آن اهمیت می‌دهند این است که نیاز یا مشکل خود را رفع کنند.

بنابراین وقتی یک داستان را در مورد محصول خود بازگو می‌کنید، بخش کاملا متفاوتی از مغز مشتری را درگیر می‌کنید. یک داستان دقیق و با جزئیات که عواطف و احساسات را به شنونده انتقال می‌دهد کل مغز مشتری را درگیر می‌کند.

براساس مقاله نیویورک تایمز، مغز انسان تفاوت زیادی بین مطالعه و تجربه و رویارویی در واقعیت قائل نمی‌شود و در هر دو صورت بخش‌های یکسانی از مغز درگیر می‌شوند. روایت داستان در مورد محصول زیاد سخت نیست و برای این کار باید روی فواید کالا، سنجش مخاطبان، مشکلاتی که با آن روبرو هستند و این که چگونه با محصول ارتباط برقرار می‌کنند تمرکز کرد.

 

استوری اینستاگرام

نیازی نیست کل وب‌سایت خود را به روایت داستان اختصاص دهید. برای شروع می‌توانید از استوری‌های اینستاگرام استفاده کنید. تقریبا همه شبکه‌های اجتماعی به شما امکان ارسال ویدئو را می‌دهند؛ ولی فقط تعداد کمی از شبکه‌ها روایت داستان و هم‌زمان تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری را برای شما امکان‌پذیر می‌کنند و کاربران در استوری اینستاگرام می‌توانند مستقیما به سایت محصول یا صفحه فرود هدایت شوند.

بنابراین استوری‌های اینستاگرام، به خصوص اگر فالوورهای شما رو به افزایش هستند یا با اینفلوئنسری کار می‌کنید که محتوای شما را با مخاطبان بیش‌تری به اشتراک می‌گذارد، روش بسیار مناسبی برای تبلیغ طبیعی محصول با روایت داستان هستند.

 

تبلیغات اینستاگرام

تبلیغات اینستاگرام

ارسال محتوا در سایت‌های دیگر

با ایجاد و ارسال محتوا در سایر سایت‌ها، می‌توانید محصولات خود را بیش‌تر ارائه دهید. باید بدانید که به اشتراک‌گذاری محتوای ارزشمند و تخصصی میزان ارائه شما به مخاطبان هدف‌گذاری شده را افزایش می‌دهد. احتمال آن که مخاطبان این پست‌ها در سایت دیگر، محتوای شما را دنبال کنند از متوسط مشتریان هدف‌گذاری شده خود شما بیش‌تر است. پس لیستی از سایت‌ها و وبلاگ‌های مرتبط با کسب و کار خود ایجاد کنید و در مورد موضوعات تخصصی محتوا تولید کنید.

مهم‌ترین نکته که باید در این روش به آن توجه کنید آن است که سعی نکنید در محتوای خود محصولات خود را بفروشید. با این که فروش محصول هدف نهایی است، ولی هیچ سایتی محتوای مهمانی که تبلیغاتی باشد را قرار نمی‌دهد. عنوان‌هایی را انتخاب کنید که آموزنده و سرگرم کننده و برای مخاطبان آن سایت ارزشمند باشند.

همچنین ممکن است بسته به نوع محتوا بتوانید به محصول خود در پست اشاره کنید. بازاریابی محتوا سرمایه‌گذاری هوشمندانه‌ای است که ممکن است حتی از تبلیغات اینترنتی پولی (Paid Ads) بازگشت سرمایه بیش‌تری برای شما داشته باشد.

قرار دادن پست‌ در دیگر سایت‌ها ابزار مناسبی برای ایجاد ترافیک ارجاع داده شده (referral) و ایجاد backlink به سایت شما می‌باشد و میزان دیده شدن شما در سرچ به صورت ارگانیک را بهبود می‌بخشد.

 

استفاده از محتوای دیداری

تصاویر گرافیکی و ویدئو بهتر از هرگونه محتوایی در شبکه‌های اجتماعی تاثیرگذار هستند. این موضوع، محتوای دیداری را تبدیل به محتوایی می‌کند که باید در تبلیغ یک محصول استفاده کرد. در واقع، پست‌های فیسبوکی که دارای تصویر هستند 2.3 برابر بیش‌تر از پست‌های بدون عکس بازخورد دارند و توییت‌هایی عکس دار 150% بیش‌تر ریتوییت می‌شوند.

از قرار دادن عکس‌های قدیمی و محتوای دیداری عمومی برای تبلیغ محصول خودداری کنید. به جای آن، خلاق شوید و روش‌های متفاوتی را برای استفاده از تصاویر چشمگیر در پیش گیرید.

 

پیشنهاد محصول

فروشگاه‌های تجارت الکترونیک (e-Commerce) می‌توانند برای تبلیغ محصولات خود از بخش فروش سایت استفاده کنند. در سایت شما بخش‌های متعددی برای پیشنهاد محصولات مختلف وجود دارد که می‌توان از بین آن‌ها موارد زیر را نام برد:

  • در صفحه اصلی
  • به عنوان محصولات مرتبط در صفحه یک کالای دیگر
  • به عنوان کالای توصیه شده در صفحات دسته‌بندی
  • در نوار کنار صفحه (Sidebar)

همچنین می‌توانید از پربازدیدترین صفحات محتوا استفاده کنید تا محصولات جدید خود را در این صفحات تبلیغ کنید. از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید تا پربازدیدترین محتوای سایت خود را بیابید و محصولات پیشنهادی خود را در آن صفحات نمایش دهید.فروش محصول با استفاده از تایید اجتماعی

آیا تا به حال دیده‌اید یک رستوران پر رفت و آمد باعث می‌شود تشویق شوید آن را امتحان کنید؟ چون اگر این تعداد مشتری به آن می‌روند، باید رستوران خوبی باشد. این موضوع مفهوم کلی تایید اجتماعی است.

زمانی که یک محصول، صدها نظر و بازخورد دارد یا زمانی که رقابت شدیدی برای محصولی وجود دارد که ناگهان در فروشگاه‌های نزدیک کم‌یاب شده، همین اتفاق تکرار می‌شود. بنابراین می‌توانید از این تاثیر در تجارت الکترونیک استفاده کنیم تا به فروش محصولات کمک کند.

توصیه مکرر محصولی که برای آن تبلیغ می‌کنید می‌تواند مشتری را به خرید کالای مورد نظر شما تشویق کند.

 

تبلیغ و فروش در پلتفرم‌های اینترنتی مختلف

اگر یک فروشگاه اینترنتی دارید، به آسانی می‌توانید یک استراتژی برای استفاده از چند کانال برای فروش و بازاریابی محصول خود در پلتفرم‌های متفاوت تنظیم کنید.

همه بازارهای اینترنتی یکسان نیستند و برخی از آن‌ها مدل‌های تجاری بسیار متفاوتی دارند. مثلا فروش در سایت آمازون مختص محصولات برندهای خصوصی می‌باشد؛ ولی سایتی مانند Etsy بیش‌تر مخصوص کالاهای دست ساز و دست دوم است. بنابراین پیدا کردن پلتفرم‌هایی که با روش فروش محصولات شما متناسب باشند و بتوانید کالای خود را در آن به فروش برسانید، نیازمند بررسی و تحقیق است.

تعداد زیادی از پلتفرم‌های eCommerce مانند Shopify بخش یک‌پارچه‌ای را برای فروش محصولات در سایر کانال‌ها ایجاد کرده‌اند که شامل مشهورترین سایت‌های موجود مانند آمازون، فیسبوک، eBay، Lyst، Google Shopping و غیره می‌باشد.

نکته مهم آن است که هر چه کالای خود را در پلتفرم‌های بیش‌تری برای فروش قرار دهید، احتمال آن که کالای شما توسط مخاطبان شما خریداری شود بیش‌تر است.

 

نتیجه‌گیری

هر چقدر هم که محصول شما خوب باشد، نمی‌تواند خودش را تبلیغ کند و توصیه کلامی مشتریان همیشه کافی نیست.

بنابراین اگر می‌خواهید به اهداف تجاری خود دست یابید، باید کسب و کار خود را تبلیغ کنید و برای این کار باید از همه کانال‌ها و روش‌های موجود استفاده کنید. استفاده از ترکیب روش‌های فوق موجب می‌شود بدون پرداخت هزینه زیادی برای بازاریابی، حداکثر استفاده ممکن را از تبلیغات ببرید.

 

 

منبع: Startup Bros