7 روش برای کاهش هزینه‌های کمپین‌های گوگل ادوردز شما

7 روش برای کاهش هزینه‌های کمپین‌های گوگل ادوردز شما

هزینه‌های Pay Per Click گوگل ادوردز رو به افزایش هستند و به نظر می‌رسد این تمام چیزی است که این روزها مارکترها درباره آن صحبت می‌کنند. دلیل اصلی این که قیمت‌ها در حال افزایش هستند این است که تبلیغ‌کنندگان بیش‌تر و بیش‌تری متوجه میزان قدرت این کانال برای رشد خود شده‌اند. از آنجایی که گوگل ادوردز یک مزایده است، هرچقدر تبلغ‌کنندگان بیش‌تری سعی کنند در بخشی از این فعالیت شرکت کنند، هزینه‌ها نیز افزایش می‌یابند. 

مدیریت گوگل ادوردز یکی از خدمات اصلی بسیاری از شرکت‌هاست و افزایش هزینه کلیک (Cost Per Click) مشتریان به مرور، قابل مشاهده می‌باشد. به همین دلیل لازم است وقتی پای مدیریت کمپین به میان می‌آید، سریع عمل کنیم تا بتوانیم تا حد ممکن بالاترین ROI ممکن را تولید کنیم. یک راه برای انجام این کار، بررسی این موضوع است که آیا کمپین‌های شما به طور موثر، به خصوص برای پایین آوردن هزینه‌ها در جای ممکن بهینه‌سازی و تنظیم شده‌‌اند؟ 

در این صفحه، قصد داریم 7 روش برای پایین آوردن هزینه‌های گوگل ادوردز را به شما معرفی کنیم. ابتدا این موارد را بدون ترتیب خاصی نام می‌بریم:

 1. هزینه‌های خود را به طور منظم تنظیم کنید.
 2. امتیاز کیفی خود را افزایش دهید.
 3. نرخ تبدیل خود را افزایش دهید.
 4. تبلیغات خود را تست نمایید.
 5. در افزودن کلمات کلیدی جدید فعال باشید.
 6. همیشه کلمات کلیدی منفی (Negative Keywords) را بررسی کنید.
 7. هر کلمه کلیدی از نوع عبارت مشابه (Broad Match) را به دقت تحت نظر داشته باشید.

در  ادامه صفحه، هر یک از این موارد را شرح خواهیم داد:

 

 • هزینه‌های ادوردز خود را به طور منظم بهینه‌سازی کنید

هزینه‌ها یکی از مبانی اساسی گوگل ادوردز هستند. هزینه همان قیمتی است که حاضرید برای نمایش یکی از تبلیغات خود با یک کلمه کلیدی که به آن بودجه اختصاص داده‌اید، بپردازید. همچنین می‌توانید بزرگ‌ترین پیشرفت‌‌هایی که تقریبا یک شبه در کمپین‌ها رخ می‌‌دهند را در ادوردز مشاهده کنید.

زمانی که تنظیمات هزینه را انجام می‌دهید، لازم است ایده‌ای کلی از هزینه تبدیل (Cost Per Conversion) یا بازگشت سرمایه تبلیغی که مد نظر دارید، داشته باشید. پس از آن که وارد داشبورد کمپین خود می‌شوید نیز امکان تمرکز بر نواحی با عملکرد ضعیف را به اضافه بخش‌هایی که عملکرد مناسبی دارند، خواهید داشت. در این راستا اصلاح‌کننده‌های هزینه (Bid Modifiers) وجود دارند که در زیرگروه تخصیص هزینه (Bidding) قرار می‌گیرند و شما می‌توانید از این تنظیمات برای تغییر موارد متعددی در کمپین‌ها و گروه‌های تبلیغ (Ad Groups) در اکانت خود استفاده کنید تا کنترل موردی بیش‌تری را روی عملکرد حساب ادوردز خود داشته باشید. این تنظیمات، شامل موارد زیر هستند:

 1. تغییرات هزینه دستگاه (Device Bid Modifications): این تنظیمات، هزینه‌ها را بر اساس عملکرد یک دستگاه خاص تغییر می‌دهند.
 2. موقعیت جغرافیایی (Geo): این تنظیمات، هزینه‌ها را بر اساس عملکرد لوکیشن تغییر می‌دهد. 
 3. روز/زمان: این تنظیمات، هزینه‌ها را بر اساس ساعت روز و روز هفته تغییر می‌دهد. 

جنبه‌های بیش‌تری از حساب ادوردز شما وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را در گوگل ادوردز تغییر دهید؛ اما اگر تا به حال این کار را نکرده‌اید، راهنمای تنظیمات هزینه گوگل ادوردز برای شروع کار شما مناسب خواهد بود.

 

 • امتیاز کیفی خود را افزایش دهید

گوگل امتیاز کیفی را به شکل زیر تعریف می‌کند:

امتیاز کیفی، تخمینی از کیفیت تبلیغات و صفحات فرود شماست. امتیاز کیفی بالاتر موجب کاهش هزینه‌ها و به دست آوردن جایگاه‌های بهتر تبلیغات در نتایج سرچ گوگل می‌گردد. این امتیاز بین 1 تا 10 می‌باشد؛ 1 کم‌ترین امتیاز ممکن و 10 بیش‌ترین امتیاز است. اگر می‌خواهید بدانید که در حال حاضر امتیاز کیفی شما چقدر است، می‌توانید از راهنمای گوگل ادوردز در این زمینه استفاده کنید. 

امتیاز کیفی شما به طور معمول از سه بخش تشکیل می‌شود که که هر یک بین 1 تا 10 امتیاز بندی شده‌اند:

 1. مرتبط بودن تبلیغ شما
 2. نرخ کلیک مورد انتظار 
 3. تجربه کاربری صفحه فرود.

به طور کلی امتیاز کیفی تفاوت قابل توجهی بر روی هزینه‌های شما ایجاد می‌کند؛ به خصوص اگر متوسط امتیازهای شما از بازه 3-1 به 10-7 تغییر کند. بنابراین تمرکز بر روی امتیاز کیفی بالاتر یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توانید هزینه‌ کمپین‌های گوگل ادوردز خود را کاهش دهید. 

شما می‌توانید در راستای افزایش امتیاز کیفی، کار خود را از کشف مواردی که باعث کم بودن امتیاز کیفی شما می‌شوند (از جمله مرتبط بودن تبلیغ، نرخ کلیک مورد انتظار و تجربه کاربری صفحه فرود) شروع کنید.

گوگل ادوردز هزینه

گوگل ادوردز هزینه

 

 • نرخ تبدیل (Conversion Rate) ادوردز خود را افزایش دهید

تاثیری که افزایش نرخ تبدیل (Conversion Rate) بر روی هزینه‌ها و عملکرد حساب ادوردز شما می‌گذارد، با یک مثال اجمالی قابل توضیح است:

فرض کنید که سایت شما به طور ماهانه 1,000 بازدیدکننده دارد و شما از میان این تعداد بازدیدکننده، 100 فروش دارید. از میان این تعداد فروش، مبلغ 10,000 دلار را از فروش، به همراه متوسط 100 دلار برای هر سفارش به دست می‌آورید. نرخ تبدیل شما 10% است؛ بنابراین از هر 100 کاربری که از سایت شما بازدید می‌کنند، به طور متوسط 10 کاربر از شما خرید می‌کنند.

با افزایش نرخ تبدیل می‌توانید فروش خود را بدون این که لازم باشد برای ترافیک بیش‌تر هزینه‌ای پرداخت کنید، بالا ببرید. یعنی اگر نرخ تبدیل خود را 20% افزایش داده باشید، نرخ تبدیل جدید شما 12% خواهد بود. در این صورت اگر در 30 روز آینده، 1,000 کاربر از سایت شما بازدید کنند، به جای 100 سفارش، 120 سفارش خواهید داشت. این کار، درآمد شما را از 10,000 دلار به 12,000 دلار افزایش می‌دهد. بنابراین مشاهده می‌کنید که با افزایش نرخ تبدیل خود، بدون این که برای ترافیک بیش‌تر هزینه بپردازید، 2,000 دلار درآمد افزوده به دست می‌آورید. این به معنی افزایش 24,000 دلاری در درآمد سالانه شما نیز است و به این ترتیب، لازم نیست حتی 1 پنی برای دریافت ترافیک بیش‌تر از سوی گوگل ادوردز بپردازید.

پس نتیجه می‌گیریم که شما می‌توانید با افزایش نرخ تبدیل (Conversion Rate)، هزینه‌های خود را در گوگل ادوردز کاهش دهید؛ البته این در صورتی است که سعی کنید بدون افزایش درآمد، هزینه‌ها را پایین آورید.

 

 • تبلیغات ادوردز خود را تست کنید

تبلیغات شما، اولین برخوردی محسوب می‌شود که کاربران با کسب و کار شما خواهند داشت و باید برای بار اول، تاثیر خوبی روی مشتری بگذارید. بنابراین لازم است که همیشه در حال پیدا کردن تبلیغاتی با بهترین عملکرد برای اهداف تجاری خود باشید.

روش مفیدی که می‌توانیم برای این کار به شما ارائه دهیم این است که هر گروه تبلیغ (Ad Group) شما حداقل دو تبلیغ متفاوت داشته باشد که با هدف مقایسه، به طور هم‌زمان تست می‌شوند تا بتوانید تبلیغی که بهترین عملکرد ممکن را دارد را پیدا کنید. با انجام مداوم این کار، به تدریج نرخ‌های تبدیل (Conversion Rates) شما شروع به افزایش می‌کنند که در نهایت موجب هزینه کلیک (Cost Per Click) کم‌تر می‌شوند. 

چند نکته برای نوشتن متن مناسب برای تبلیغ:

 – استفاده از ابزار “Call To Action” 

 – تست‌ مزایا و ویژگی‌های تبلیغ

  – قرار دادن کلمه کلیدی در متن تبلیغ (ترجیحاً در عنوان)

 

 • در افزودن کلمات کلیدی جدید فعال باشید

بسیار پیش می‌آید که اضافه کردن کلمات کلیدی جدید در مدیریت کمپین گوگل ادوردز نادیده گرفته می‌شود. گزارش عبارت سرچ (Search Term Report) تنها مخصوص پیدا کردن کلمات کلیدی منفی نیست و برای یافتن کلمات کلیدی جدید موجود در کمپین شما نیز کاربرد دارد. بنابراین این بخش باید به طور مرتب برای یافتن فرصت‌های جدید بررسی شود.

به طور معمول بهتر است هر کلمه کلیدی که بیش از 10 بازخورد و حداقل یک کلیک در 30 روز گذشته داشته است و به محصول یا سرویس مورد فروش مرتبط است را به کلمات کلیدی خود اضافه کنیم. با این کار، روی کلمات کلیدی که تبلیغات به واسطه آن‌ها نمایش داده می‌شوند، تسلط خواهیم داشت.

اگر کلمات کلیدی را به همان شکلی که هستند رها کنیم، به دلیل آن که نمی‌توانند به اهداف تبدیل (Conversion) ما برسند، به مرور زمان روی عملکرد کمپین تاثیر منفی خواهند گذاشت. همچنین به دلیل این که این کلمات را اضافه نکرده‌ایم، از وجود کلمات کلیدی جدید اطلاع نخواهیم یافت. اگر تنها به تحلیل گزارش عبارت سرچ تکیه کنیم نیز احتمال آن که به طور کل از کلمات کلیدی جدید بی‌خبر بمانیم نیز بیش‌تر خواهد شد. • همیشه کلمات کلیدی منفی را چک کنید

کلمات کلیدی شما می‌توانند برای عبارت‌های سرچ متعددی نمایش داده شوند که برخی از آن‌ها خوب و برخی از آن‌ها بد هستند. گزارش عبارت سرچ شما باید به طور مداوم برای کلمات کلیدی منفی که احتمال دارد تبلیغاتتان برای آن نمایش داده شوند، بررسی گردد و با این کار می‌توانید میزان خرج‌های اضافی کمپین‌های خود را پایین آورید. اینطور فکر نکنید که اگر تنها از عبارات کلیدی دقیق (exact match) استفاده کنید، نیازی به Negative Keywords ندارید.

در آخرین نسخه ارائه شده توسط گوگل، اگر احساس شود که یک عبارت بسیار به کلمه کلیدی شما مرتبط است، احتمال دارد که تبلیغ شما در نتیجه جستجوی آن عبارت نمایش داده شود. متاسفانه این ابزار همیشه دقیق نیست و می‌تواند در عملکرد کمپین شما مشکل ایجاد کند.

 

 • هر کلمه کلیدی از نوع عبارت مشابه (Broad Match) را به دقت تحت نظر داشته باشید.

اگر سعی دارید هزینه‌های خود را پایین آورید و هم‌زمان از کلمات کلیدی مشابه (broad match keywords) استفاده کنید، بهتر است در استراتژی خود تجدیدنظر نمایید. کلمات کلیدی مشابه اساساً عمومی‌تر از کلمات کلیدی کلمه به کلمه (Phrase Match) و دقیق (Exact Match) می‌باشند. این نوع کلمات، تبلیغ شما را برای مجموعه‌ای از کلمات کلیدی جایگزین نمایش می‌دهند که به آن‌ها هزینه‌ای اختصاص نداده‌اید و به نمایش تبلیغ برای عبارات جستجو شده غیر مرتبط معروفند؛ بنابراین نیاز خواهید داشت که عملکرد کلمات کلیدی مشابه (Broad Match) را بررسی کنید و ببینید که آیا در راستای اهداف تجاری شما هستند یا خیر. 

یک راه حل برای این کار بررسی منظم عبارات جستجویی است که کلیک‌ها و تبدیل‌ها را برای کلمات کلیدی مشابه (Broad Match) به ارمغان می‌آورند تا اطمینان یابید که عبارات جستجو به کالا یا خدماتی که ارائه می‌دهید مرتبط هستند و متن تبلیغ شما نیز مطابق آن چیزی است که کاربر سرچ می‌کند. با مرتبط بودن متن تبلیغ، باید بتوانید امتیاز کیفی خود را افزایش دهید و از طریق آن هزینه کلیک (Cost Per Click) خود را پایین آورید. 

همچنین تحت نظر داشتن عملکرد کلی کلمات کلیدی همیشه ایده خوبی است؛ زیرا به شما اجازه می‌دهد ببینید که استراتژی شما چه نتیجه‌ای داشته است.

 

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و بتوانید برخی یا همه موارد گفته شده را در کمپین‌های خود اعمال کنید تا هزینه‌های شما کاهش یابد و عملکرد کلی شما بهبود یابد. 

 

 

 

منبع: ppcprotect