راهنمای هدف‌گذاری جغرافیایی (Location Targeting) گوگل ادوردز – بخش سوم

راهنمای هدف‌گذاری جغرافیایی (Location Targeting) گوگل ادوردز – بخش سوم

در بخش‌ اول و دوم این مجموعه، به حالت‌هایی پرداختیم که در آن‌ها، استفاده از هدف‌گذاری جغرافیایی (Location Targeting) به نفع یا منجر به ضرر شما می‌شوند و نحوه راه‌اندازی Location Targeting برای کمپین‌های گوگل ادوردز را نیز شرح دادیم.

 

برای مطالعه بخش اول کلیک کنید

برای مطالعه بخش دوم کلیک کنید

 

اکنون در بخش نهایی این مجموعه پست قصد داریم که اطلاعاتی را در مورد Points of Interest، اختصاص هزینه (Bidding) و افزونه‌های هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting Extensions را پوشش دهیم.

بگذریم، به سراغ اصل مطلب برویم؛ آیا می‌دانستید که با استفاده از گوگل ادوردز می‌توانید به جز مکان‌های اصلی مانند شهرها و کشورها و شعاع حول یک نقطه، خود مکان‌ها را به صورت دقیق انتخاب و هدف‌گذاری (Target) کنید؟

 

هدف‌گذاری (Target) مکان‌های مورد علاقه در گوگل ادز

 

شما می‌توانید با استفاده از گوگل ادز، مکان‌های مورد علاقه خود را هدف‌گذاری یا تارگت کنید و کمپین‌های گوگل ادوردز خود را در اطراف آن مکان‌ها تقسیم‌بندی نمایید. از چه نوع هدف‌گذاری صحبت می‌کنیم؟ برای مثال، هدف‌گذاری (target) محوطه دانشگاه، فرودگاه، یک بنای تاریخی و غیره.

“Points of Interest” یا نقاط مورد علاقه، قبلاً بخش مخصوص به خود را در ورژن قدیمی گوگل ادوردز داشت؛ اما در گوگل ادز کنونی، این قسمت با تنظیمات بخش “General Location Targeting” ادغام گشته است.

به سادگی می‌توانید مطابق تصویر زیر، محل مورد نظر خود را در این بخش جستجو کنید و پس از آن که نام محل مورد نظر شما نمایش داده شد، آن را هدف‌گذاری (Target) نمایید:

 

هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting گوگل ادوردز

هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting گوگل ادوردز

 

بسته به چیزی که می‌فروشید، نقاط مورد علاقه یا Points of Interest ممکن است محل‌های بسیار مناسبی برای هدف‌گذاری (Target) باشند. مثلا فرودگاه‌ها نقاط مناسبی برای دسترسی به افرادی که وارد شهر یا منطقه شما می‌شوند به شمار می‌روند و محوطه دانشگاه، مکانی طلایی برای فروش هر نوع خوراکی و لوازم تحریر است.

پس خلاق باشید و از قابلیت انتخاب نقاط مورد علاقه یا Points of Interest برای کمپین‌های خاصی که رقبای شما از آن غفلت ورزیده‌اند، نهایت استفاده را ببرید.

 

اختصاص بودجه در هدف‌گذاری جغرافیایی (Location Targeting) گوگل ادوردز

 

طبیعی است که وقتی کمپین‌هایی را با استفاده از هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting در گوگل ادوردز مدیریت می‌کنید، برخی از آن‌ها به درستی کار کنند؛ اما برخی دیگر نه. از نظر تئوری این اتفاق نباید رخ دهد؛ زیرا شما تحقیق کرده‌اید و مشکلی وجود ندارد. پس قاعدتاً زمانی که همه چیز درست است، لوکیشن نیز باید مانند کلمات کلیدی (Keywords) به درستی کار کند.

اما همیشه آنچه که برنامه‌ریزی می‌کنیم، اتفاق نمی‌افتد.

در عمل لازم است فاکتورهای عملکرد کمپین‌ها را به طور مداوم در بخش “Locations” داشبورد گوگل ادوردز خود رصد و بررسی کنید:

 

رصد هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting گوگل ادوردز

رصد هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting گوگل ادوردز

 

اگر طی بررسی‌های خود متوجه شدید که کانورژن مکان‌های خاصی پایین است و یا هزینه به ازای تبدیل (Cost Per Conversion) برای این مکان‌ها بیش از حد بالا می‌باشد، زمان آن رسیده که هزینه‌ها (Bids) کمپین‌های خود را بهینه‌سازی کنید یا در کلیت مکان‌های انتخابی خود تجدید نظر نمایید.

شما می‌توانید هزینه اختصاص داده شده به هر موقعیت جغرافیایی را در ستون “Bid adj” یا بهینه‌سازی هزینه، تنظیم کنید:

 

تنظیم Bid هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting گوگل ادوردز

تنظیم Bid هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting گوگل ادوردز

 

آیا مکانی که انتخاب کرده‌اید به خوبی کار می‌کند؟

در این صورت می‌توانید هزینه‌های اختصاص داده شده به آن مکان را افزایش دهید و در عوض، هزینه‌های اختصاص داده شده به مکان‌هایی که دارای بازدهی و عملکرد خوبی نیستند را پایین آورید.

 

افزونه‌های هدف‌گذاری جغرافیایی (Location Targeting) گوگل ادوردز

 

اکنون که در مورد هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting صحبت کردیم، نوبت به افزونه‌های مناسب برای این نوع تنظیمات می‌رسد.

اگر قصد دارید که مشتریان نزدیک به خود (از نظر مکانی) را جذب کنید، به افزونه‌های موقعیت جغرافیایی (Location Extensions) نیاز پیدا خواهید کرد. چرا؟ زیرا این افزونه‌ها موقعیت جغرافیایی کسب و کار یا فروشگاه شما را مستقیماً در تبلیغات گوگل ادوردز شما نمایش می‌دهند:

 

افزونه‌های هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting Extensions گوگل ادوردز

افزونه‌های هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting Extensions گوگل ادوردز

 

افزونه‌های Location Targeting حتی می‌توانند کاربران را به طور مستقیم و از طریق موبایل به محل کسب و کار شما در گوگل مپ هدایت کنند:

 

نمایش لوکیشن در گوگل مپ توسط Location Targeting Extension

نمایش لوکیشن در گوگل مپ توسط Location Targeting Extension

 

به طور کلی می‌توان گفت که این افزونه‌ها برای اداره کمپین‌هایی موثر‌تر که نرخ تبدیل (Conversion Rate) بهتری ایجاد می‌کنند، حیاتی‌اند.

همچنین در صورتی که صاحب شرکت تولیدی هستید، می‌توانید از افزونه کمکی موقعیت جغرافیایی یا affiliate location extension استفاده کنید تا مغازه‌هایی که محصولات شما را به فروش می‌رسانند را به جستجو‌کنندگان نزدیک آن فروشگاه نمایش دهید.

 

افزونه کمکی موقعیت جغرافیایی یا affiliate location extension

افزونه کمکی موقعیت جغرافیایی یا affiliate location extension

 

شما می‌توانید با فعال کردن هر گزینه در بخش “Ads and Extensions” داشبورد گوگل ادوردز خود، تنظیمات مربوط به این افزونه‌ها را انجام دهید:

 

تنظیمات افزونه‌های Location Targeting در بخش Ads and Extensions

تنظیمات افزونه‌های Location Targeting در بخش Ads and Extensions

خلاصه مطلب

 

جستجوهای لوکیشن-محور در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته‌اند؛ به خصوص در ترافیک موبایل.

بنابراین حتی اگر دفتر یا مغازه‌ای به نام برند خود ندارید، باز هم می‌توانید روی ترافیک حاصل از هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting که از قضا بسیار با کیفیت نیز می‌باشد، سرمایه‌گذاری کنید.

  • آیا صاحب فروشگاه هستید؟ می‌توانید شروع به استفاده از هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting گوگل ادوردز نمایید.
  • آیا محصولات یا خدماتی ارائه می‌کنید که پاسخگوی نیازهای یک مکان خاص هستند؟ از هدف‌گذاری جغرافیایی یا Location Targeting استفاده کنید.
  • آیا ورژن موبایل سایت شما افتضاح است؟ حتی به هدف‌گذاری جغرافیایی (location Targeting) فکر نکنید؛ بلکه ابتدا به سراغ ورژن موبایل سایت خود بروید و آن را اصلاح کنید.
  • آیا ورژن موبایل سایت خود را اصلاح کردید؟ اکنون می‌توانید بلافاصله از هدف‌گذاری جغرافیایی (location Targeting) استفاده کنید. این روزها بخش قابل توجهی از ترافیک، به صورت آنلاین و از طریق موبایل است و موبایل جستجو بر اساس لوکیشن قبضه کرده است.

 هدف‌گذاری جغرافیایی بسیار موثر و نتیجه‌بخش است و مطمئن باشید که مشتریان شما، منتظر یافتن محصولات شما خواهند بود.

پس چیزی را که می‌خواهند به آن‌ها ارائه کنید.

 

 

منبع: adespresso